gardeshban.ir

پوسیدگی دندان می‌تواند افراد را دچارمشکل‌های سلامت مختلف کند. از جمله شایع‌ترین مشکل‌های ناشی از پوسیدگی دندان می‌توان درد، بدبوشدن دهان، ناتوانی در جویدن و بلع خوراک، ورود عفونت به بافت‌های درونی بدن و بروز مشکل‌های قلبی عروقی، بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و حتی ابتلا به برخی سرطان‌ها را نام برد.
کد خبر: ۱۰۷۷۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷-1397 December 16
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافته‌اند پوسیدگی دندان در بیماران مبتلا به سرطان ممکن است زمینه ساز ابتلا به نوع تهاجمی سرطان روده بزرگ شود که درمان آن بسیار سخت و در برخی اوقات غیرقابل درمان است.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند سلامت دهان و دندان بر قلب و مغز انسان اثرگذار بوده و باکتری‌های مولد پوسیدگی دندان می‌توانند سبب ایجاد و رشد تومور‌های سرطانی شوند.

محققان در سال‌های اخیر دریافته‌اند وجود پلاک دندان با سلامت قلب، اختلال‌های عصبی و رشد تومور سرطانی ارتباط دارد.

یافته‌های دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهند وجود پوسیدگی دندان سبب گسترش و مقاومت سلول‌های سرطانی به درمان شده و بیان کننده این نکته باشد که چرا دربرخی افراد سرطان سریع‌تر از سایرین پیش می‌رود.

بسیاری از سرطان‌ها در اثر رشد و گسترش برخی باکتری‌ها در بدن ایجاد می‌شوند و در این بین یک سوم سرطان‌های روده بزرگ ناشی از رشد باکتری به نام F. nucleatum است.
دانشمندان این یافته‌ها را با بررسی برروی داده‌های توالی RNA ازمرکز اطلاعات زیست فناوری شامل اطلاعات ۴۶۶ بیمار مبتلا به سرطان درفاز اول روده بزرگ به دست آورده‌اند.

برخی باکتری‌ها می‌توانند زمینه ساز ابتلا به بیماری‌های مختلف شوند؛ به‌طور مثال باکتری F. nucleatum سبب ابتلای افراد به آنفلوآنزا می‌شود و رشد و گسترش سلول‌های سرطانی از دیگر آسیب‌های آن است.

محققان با استفاده از یافته‌های به دست آمده در تلاش هستند راهکار‌هایی برای ارتقای سلامت بدن انسان و نیز نشانگر‌های زیستی اثرگذار بر سرطان را بیابند و به این ترتیب پیش از ابتلای افراد به سرطان عامل‌های خطر زا را از بین ببرند.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند توجه ویژه به بهداشت و سلامت دهان و دندان خود داشته باشند و با مراجعه منظم به دندان پزشک، اهمیت به خود مراقبتی و پرهیز از خوراکی‌های اثرگذار بر آسیب دهان و دندان زمینه ابتلا به برخی بیماری‌ها را از خود دور کنند.
یافته‌های دانشمندان درباره اثر گذاری باکتری‌ها بر رشد تومور‌های سرطان روده در مجله (EMBO Reports) منتشر شده است.

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار