gardeshban.ir

گرجستان یکی از کشورهای نیمه آسیایی و نیمه اروپایی است که به واسطه ی تاریخ کهن و قدیمی خود و همچنین نوع طبیعتش، پر است از جاذبه های سنگی جالب و دیدنی!
کد خبر: ۱۲۵۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸-1398 February 10
گردشبان (gardeshban.ir) :  یکی از این جاذبه های سنگی که به وسیله ی انسان ها در دل کوه های گرجستان به وجود آمده، شهر واردزیا در گرجستان است. این شهر سنگی، چند صد سال است که قدمت دارد و به نظر شهری کامل و مجهز در زمان خود بوده است.

شهر واردزیا در گرجستان

همه چیز درباره ی شهر واردزیا در گرجستان


شهر واردزیا در گرجستان به زبان گرجی، ვარძია نوشته می شود و نام یک شهر و یا بهتر بگوییم، مجتمع سنگی در جنوب این کشور است. این شهر از تعداد زیادی خانه‌ هایی که به شکل غار ساخته شده اند، به وجود آمده است. در شهر واردزیا یک صومعه وجود دارد که در دامنه‌ های کوه اروشتی و در سمت چپ ساحل رودخانه ی متکواری ساخته شده‌ است. این شهر در فاصله ی ۳۰ کیلومتری آسپیندزا قرار گرفته است. در اسناد و روایات تاریخی آمده است که این شهر سنگی در نیمه ی دوم قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است. این غارها در امتداد پرتگاه تا ۵۰۰ متر و در بالا تا ۱۹ ردیف امتداد دارند.

صومعه ی این شهر که تعهد نام دارد، قدمتش به سال ‌های ۱۱۸۰ میلادی باز می ‌گردد در عصر طلایی کشور گرجستان و در زمان ملکه تامار و شوتا روستاولی می رسد و بر روی در و دیوار آن ها، مجموعه‌ ای از نقش‌ های مهم بر دیوارهای آن نقاشی شده ‌است. پس از جانشینی عثمان در قرن ۱۶ میلادی در گرجستان این مکان تا حد زیادی متروکه شد و اکنون نیز به عنوان بخشی از میراث ملی محفوظ مانده ‌است. در واقع منطقه ی وسیعی از این منطقه با عنوان کتیبه ی آینده در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است.


شهر واردزیا


تعدادی از منابع مستند و اطلاعات تکمیلی، از ساختمان ‌های موجود در این محل سر چشمه می ‌گیرد. بیشتر مجموعه کتاب ‌های تاریخی با عنوان تاریخ گرجستان به این موضوع اشاره می‌ کنند. یکی از این اشارات عبارتند از:

ملکه ی تامار بعد از دریافت کمک ‌های الهی و پیروزی در نبردهایش و قبل از انتقال صومعه به واردزیا یک کلیسا با طرح و شمایل مریم مقدس بنا کرد.

گفته می شود در شهر واردزیا این ملکه به دلیل نبردهایش از واردزیا کوچ کرد و پس از پیروزی‌ های بعدی اش در جنگ باسیان، لوان شاوتلی به افتخار او در کلیسای مریم مقدس جشنی برگزار نمود. با مراجعه به تاریخ کشور گرجستان علاوه بر این که همچنین به چگونگی رهایی یافتن واردزیا از تهاجم مغول ها در سال ۱۲۹۰ میلادی آشنا می شوید، همچنین می توانید درباره ی تاریخچه ی ساخت شهر واردزیا در گرجستان اطلاعات بیشتری کسب نمایید. یکی از تاریخ نگاران دوران صفویه، در نگارشات خود به قبل از دوره ی تهاجم سپاه ایران به واردزیا توسط شاه طهماسب در سال ۱۵۵۱ میلادی توضیح را توضیح می دهد.

او در نگارشات خود شهر واردزیا را یک پدیده ای شگفت انگیز با دیوارهای غیر قابل تسخیر و بزرگ، توصیف می نماید. شهر واردزیا در سال ۱۲۸۳ میلادی شاهد زلزله ای بود که متاسفانه بیش از دو سوم این شهر را از بین برد. در آخر هم پس از ورود عثمان مغولی در سال ۱۵۷۸ میلادی و رفتن راهبه ‌ها، متروکه شد. جالب است بدانید که زمانی که این شهر ورادزیا آماده شد در آن ۱۳ طبقه با ۶ هزار غار مسکونی، اتاق پادشاهی و صومعه ای بزرگ به همراه برج ناقوس بود.


شهر واردزیا در گرجستان ، شهرکی تاریخی و سنگی در کوه


معماری خاص شهر واردزیا در گرجستان

نتایج حفاری ‌های صورت گرفته در دوره ی شوروی ها به وضوح نشان می ‌دهند که شهر واردزیا در گرجستان در دوره ی عصر برنز مسکونی بوده ‌است. این موضوع نشان دهنده ی تأثیر و نفوذ فرهنگ گرجستانی ها در این منطقه بوده ‌است. طراحی بیرونی ساختمان اصلی واردیزا به صورت کاملاً پنهانی انجام شده بود و در گذشته تنها از طریق چندین تونل زیرزمینی قابل دسترسی بوده است. در بخش شرقی این مجموعه ۷۹ غار مسکونی جداگانه در ۸ ردیف و با مجموع ۲۴۲ اتاق وجود دارد که از میان آن‌ها ۶ عبادتگاه، ۱ داروخانه، ۱ مهمانخانه، ۱ مجلس و ۱ اتاق مخصوص ملکه وجود دارد. در بخش غربی، بین برج ناقوس و کلیسای اصلی، بیش از ۴۰ خانه، در ۱۳ ردیف و با مجموع ۱۶۵ اتاق وجود دارد که از میان آن ‌ها، ۶ عبادتگاه، ۱ غذا خوری مخصوص راهبان، ۱ نانوایی و نیز اجاق‌ هایی مخصوص برای پخت نان و همچنین ۱ کوره ی آهنگری وجود دارد. این مجتمع در آن سوی برج ناقوس تا ۱۹ ردیف به بالا امتداد دارد که با پله‌ هایی به یک قبرستان منتهی می ‌شود.


دانستنی هایی درباره ی شهر واردزیا در گرجستان

انواع ساختمان ها در شهر واردزیا در گرجستان به این صورت مشخص می ‌شوند:

نوع اول: در هنگام سلطنت گیورگی سوم از سال ۱۱۵۶ – ۱۱۸۴ میلادی، این مکان در معرض دید عموم قرار داشته است و اولین غار در آن به منظور سکونت افراد در آن حفر شده بوده‌است.
نوع دوم: بین مرگ گیورگی سوم تا ازدواج جانشین او یعنی ملکه تامار در سال ۱۱۸۶ میلادی، زمانی بود که صومعه ی تعهد با کنده کاری و سنگ ‌تراشی‌ هایی، تزئین شدند.
نوع سوم: از سال ۱۱۸۶ میلادی تا زمان جنگ باسیان در سال ۱۲۰۳ میلادی است. در این مدت در شهر واردزیا در گرجستان خانه‌ هایی مسکونی ساخته شد که از آن ‌ها برای استحکامات دفاعی، محل ذخیره کردن آب و شبکه ی آبیاری استفاده شد.
نوع چهارم: شامل یک دوره ی زمانی است که برای بازسازی جزئی بناها صرف شد. این بازسازی به خاطر همان زلزله ی سال ۱۲۸۳ بود که در بالا به آن اشاره کردیم و همین باعث به بار امدن خسارات شنگین شد.

صومعه ی تعهد شهر واردزیا در گرجستان


صومعه ی تعهد شهر واردزیا در گرجستان

این کلیسا مرکز روحانی و معنوی و کانون تاریخی شهر واردزیا در گرجستان بوده‌است. این کلیسا همانند دیگر قسمت های این شهر از دل صخره ها و کوه ها تراشیده شده است و به اندازه ی دیوارهای سنگی آن ۲۷ فوت در ۴۸ فوت و به ارتفاع ۳۰ فوت می ‌رسد. دیوارهای این کلیسا نقاشی شده‌ اند. این نقاشی‌ ها به ‌طور قطع نشان دهنده ی اهمیت ظهور و پیشرفت دیوارنگاره مربوط به قرون وسطا است.

بر روی دیوار شمالی کلیسا، نقاشی از راتی سوراملی به یادگار گذاشته شده ‌است. همراه این نقاشی، کتیبه ‌ای با این مضمون وجود دارد: خدایا، این هدیه را از بنده ات راتی بپذیر که او این کلیسا را برای رضای تو تزئین کرده ‌است.

معماری خاص شهر واردزیا در گرجستان


بر روی دیوار شمالی، نقاشی هایی از مؤسسان سلطنتی این شهر یعنی گیورگی سوم و ملکه تامار به چشم می‌ خورد. روی کتیبه ‌ای که همراه تمثال تامار دیده می ‌شود نوشته شده است که: خدا به او عمر طولانی عطا کند. اما همراه نقاشی گیورگی کتیبه‌ای دیده نمی‌ شود. از همین موضوع می توان دریافت که؛ تاریخ این نقاشی‌ ها بین مرگ گیورگی در سال ۱۱۸۴ میلادی و ازدواج تامار در سال ۱۱۸۶ میلادی بوده‌ است. همچنین در این صومعه، نقاشی‌ هایی از حوادث مهم زندگی حضرت عیسی سطح دیوارهای زیر زمین و همچنین دیوارهای بالایی را پوشانده ‌است. این نقاشی ‌ها با بشارت جبرئیل به مریم مقدس شروع شده و با نقاشی ‌هایی از شمایل تولد مسیح دنبال می‌شود.

در سطح پایین‌ تر دیوارها که بیشتر قابل دسترسی هستند نیز تصاویر قدیسان به چشم می‌ خورد. روی دیوارهای تحصن گاه، پشت محراب، نقاشی‌های دروازه ی کلیسای پدر نیز وجود دارد. در سالن هشتی کلیسا صحنه ‌هایی از قضاوت آخر، در آغوش آبراهام و حمل یک صلیب توسط فرشته ‌ها به تصویر کشیده شده ‌است. سایر نقاشی‌ ها هم در سال ۱۲۸۳ مفقود شده ‌اند.


دانستنی هایی درباره ی شهر واردزیا در گرجستان

تامار به عنوان ملکه‌ ای از سلسله باگراتیونی ‌ها از سال ۱۱۸۴ تا ۱۲۱۳ میلادی بر گرجستان حکومت کرد که دوران سلطنت او دوره ی اوج اعتلای فرهنگ و تمدن گرجی و عصر طلایی تاریخ گرجستان به شمار می ‌آید. جایگاه او به عنوان بالاترین مقام زن در حکومت گرجستان و حق حاکمیت او با لقب پادشاه در منابع تاریخی قرون وسطی تأیید شده است.

درون سازه ی شهر و یا بهتر بگوییم، شهرک مسکونی سنگی ورادزیا، تقریبا ۳۰۰ اتاق آن قابل بازدید است و در برخی از تونل ها هنوز آب آشامیدنی پمپاژ می شود.

شهر واردزیا در گرجستان راه دوری دارد و شاید به همین خاطر است که اکثر کسانی که به گرجستان سفر کرده اند حتی اسم آن را نشنیده اند اما دیدن این شهر سنگی، بسیار هیجان انگیز است و خالی از لطف نیست. برای رفتن به ورادزیا؛ مینی بوس هایی روزانه از شهر آخالتسیخ به سمت واردزیا حرکت می کنند. فاصله ی این شهر سنگی تا شهر تفلیس حداقل ۴ ساعت است که شاید راحت ترین راه این باشد به برجومی رفته و پس از مستقر شدن در آن جا با تاکسی و طی کردن دو ساعت به این شهر دیدنی بروید.


واردزیا


شناسی و ۲۱ محل مربوط به هنرهای تاریخی است.
در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز واردزیا طبق معیارهای خاص جهانی به عنوان یک فرهنگ ترکیبی و مکان ملی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
اگرچه مقامات دولتی گرجستان تلاش زیادی کرده ‌اند که این شهر منحصر به‌ فرد تخریب نشود، اما متاسفانه تا به امروز بخش ‌هایی از آن در اثر گذر زمان فرو ریخته است.
در راه بازدید از وارادزیا، از قلعه تموگوی (Tmogvi Castle)، صومعه ساپارا (Sapara Monastery) و شهر زیبای آخالتسیخه (Akhaltsikhe) بازدید نمایید.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار