gardeshban.ir

معاون توسعه و تجارت بین الملل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهمنامه همکاری منطقه آزاد ماکو و جمهوری خودمختار نخجوان در زمینه گردشگری ترکیبی روز سه شنبه به امضا رسید.
کد خبر: ۱۲۵۳۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸-1398 February 11
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
مهدی خلف خانی با اشاره به امضای این تفاهمنامه گردشگری اظهار داشت: برقراری تور‌های ترکیبی باکو - ماکو - مشهد و نخجوان - ماکو - مشهد و همچنین اعمال تسهیلات برای بازنشستگان 2 کشور از توافق های انجام شده است .

وی اضافه کرد: هلدینگ‌های گردشگری و زمینه‌های گسترش همکاری‌های تجاری و توریسم در جریان سفر به جمهوری خود مختار نخجوان و در دیدار با وزیر اقتصاد و مدیران ارشد نخجوان مورد بررسی قرار گرفت. 

وی با اشاره به اینکه ایران و آذربایجان به عنوان 2 کشور همسایه با روابط دیرینه تاریخی و فرهنگی مشترک می باشند، افزود: مسئولان جمهوری خودمختار نخجوان و شرکت‌های فعال در عرصه گردشگری به دنبال توسعه همکاری و روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها به ویژه فرهنگی و گردشگری هستند. 

خلف خانی ادامه داد: گردشگری علاوه بر بعد اقتصادی دارای ابعاد و آثار فرهنگی مهمی است زیرا در هر حرکت توریستی یک حرکت فرهنگی مهم نیز رقم می خورد. 

وی بیان کرد: بر همین اساس مواجهه مردم کشورها، آشنایی آنان با فرهنگ یکدیگر و برقراری ارتباط روحی بین ملت‌ها که مقدمه صلح و دوستی میان کشور‌ها است، متاثر از گردشگری خواهد بود. 

به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است. 

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از 75 درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست. 

این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب 130 و 140 کیلومتر است. 

جمهوری خودمختار نخجوان به ترکی آذربایجانی(Naxçıvan Muxtar Respublikası) بخشی از جمهوری آذربایجان بوده که مرکز آن شهر نخجوان است؛ شهر نخجوان 12 کیلومتر مربع وسعت دارد و کل جمهوری از هشت شهر، هشت شهرستان و در حدود 203 روستا تشکیل شده ‌است. 

نخجوان در 9 فوریه سال 1924 میلادی به صورت جمهوری خودمختار تأسیس شد؛ این جمهوری خودمختار در جنوب قفقاز و شمال رود ارس واقع شده و از شمال و مشرق محدود به جمهوری ارمنستان از جنوب محدود به ایران و از غرب محدود به ترکیه است. 
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار