gardeshban.ir

فرانسه یکی از زیباترین کشورهای جهان است. طراحی ساختمان ها در این اکثر نقاط این شهر به این صورت است که گویی در حال ساخت یک موزه ی بزرگ بوده اند!
کد خبر: ۱۲۵۵۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸-1398 February 12
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :

یکی از این شهرهای زیبای فرانسه با ساختمان های زیبا و دلنشین، شهر لیون در فرانسه است. این شهر که در شرق فرانسه قرار گرفته است، به پایتخت تفریح فرانسه ملقب شده است. 

شهر لیون در فرانسه

همه چیز درباره ی شهر لیون در فرانسه

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، لیون در واقع سومین شهر بزرگ در سراسر کشور فرانسه پس از پاریس و مارسی است و در قسمت شرقی این کشور قرار گرفته است. شهر لیون یکی از بزرگ‌ ترین قطب ‌های اقتصادی در کشور فرانسه محسوب می ‌شود. در معماری و نمای کلی شهر لیون می توانید به چشم خود ببینید که تکنولوژی و تاریخ این شهر با هم به خوبی دوست شده اند و ترکیب جالبی را به وجود آورده اند. کافه ‌ها، رستوران ‌ها، موزه ‌ها و گالری‌ های بسیار زیاد و متفاوت شهر لیون در فرانسه از ویژگی‌ های بسیار جذاب این شهر به شمار می ‌روند. این شهر متفاوت و زیبا را به عنوان پایتخت تفریح فرانسه می شناسند. لیون شهری است که در آن آب و رودخانه زیاد پیدا می کنید؛ در این شهر ۲۸ پل وجود دارد. شهر لیون، به وسیله‌ ی دو رود بزرگ رون و سون و تپه‌ های La Croix-Rousse و Fourvière قرار گرفته است به دو ناحیه‌ ی متفاوت تقسیم می ‌شود. درباره ی شهر لیون جالب است بدانید که سرتاسر این شهر به عناون اثر تاریخی یونسکو ثبت شده است و از این نظر، رکورد دار است


شهر لیون

شهر لیون با احتساب حومه‌ ی خود، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت فرانسه پس از شهر پاریس محسوب می‌ شود. بر اساس استناد بر آمار تخمینی، جمعیت این شهر و حومه ‌اش در سال ۲۰۱۳ میلادی، بیش از دو و نیم میلیون نفر بوده‌ است. همچنین این که شهر لیون یکی از شهرهای مهم دانشجویی در سراسر اروپا و کشور فرانسه به حساب می آید. در این شهر بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. لیون در بسیاری از موارد مختلف به جای پاریس، ریاست فرانسه را در دست می ‌گیرد. همچنین این شهر به‌عنوان پایتخت آلپ در فرانسه، شناخته شده ‌است. شهر لیون در فرانسه به‌ دلیل داشتن معماری تاریخی، مقر سازمان جهانی یونسکو در بخش میراث تاریخی می باشد. لیون یک شهر تاریخی و پایتخت ابریشم جهان نیز محسوب می‌ شود و در کرانه ی رون قرار گرفته است.

جاذبه های شهر لیون در فرانسه

تاریخچه ی شهر لیون در فرانسه

آغاز تاریخچه و حیات شهر لیون را باید در تپه های فورویرر و در بقایای شهر باستانی لاگدوموم که به معنای شهر روشنایی است، جستجو کنیم. به رسم و رسوم قدیمی این شهر هر روز عصر در بیش از صد نقطه ی این شهر طبق رسمی قدیمی، چراغ‌ هایی روشن می شود. امروزه در این شهر معماری عصر رنسانس بیش از همه شهر های فرانسه قابل مشاهده است. در اواخر قرن ۱۵ میلادی شهر لیون که به واسطه ی بازارهای بزرگ و صنعت ابریشمی خود همانطور که گفتیم، مشهور شده بود، به همین علت تبدیل به شهری پر طرفدار و محل تجمع تجار و جویندگان مدرنیته شده بود.

گذرگاه های سرپوشیده ای که درلیون وجود دارند متعلق به عصر رنسانس هستند وهمچنین در زمان جنگ جهانی دوم نیز به عنوان پناهگاه توسط سربازان فرانسوی از آن ها استفاده می ‌شده است. درباره ی صنعت ابریشم این شهر باید بگوییم که؛ صنعت ابریشم یکی از اصلی ترین فعالیت های این شهر برای قرن ‌ها بود. در اواخر قرن ۱۹ میلادی و با توجه به موفقیت این شهر در این صنعت، صنعت ابریشم توسعه چشم گیری در شهر لیون داشت و همین باعث معروفیت بیش از پیش این شهر بود. شهر لیون در فرانسه بر روی شهری باستانی رومی به نام لوگدونوم که در سال ۴۳ قبل از میلاد تاسیس شده است و پایتخت منطقه‌ ی گُل که منطقه ‌ای در غرب اروپا که امروزه فرانسه، بلژیک، غرب سوییس و بخش ‌هایی از هلند و آلمان در آن قرار دارند به شمار می ‌رفته است.

تاریخچه ی شهر لیون در فرانسه

آب و هوای شهر لیون در فرانسه

با این که شمال فرانسه زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های غیر قابل پیش بینی وجود دارد اما جنوب این کشور اقلیمی مدیترانه ‌ای شامل زمستان‌ های معتدل و تابستان ‌هایی گرم در خود دارد. شهر لیون در فرانسه در مرکز شرق این کشور قرار گرفته است و معمولا زمستان‌ هایی با دمای منفی دارد. بهار و پاییز در لیون فصل‌ های بسیار دلپذیری هستند و خوشبختانه در این مدت این شهر مانند ماه‌ های جولای (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) و آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) که با وجود گرم بودن شلوغ هستند، گردشگر خیلی زیادی را در خود نمی ‌بیند. سپتامبر ()۱۰ شهریور تا ۸ مهر شهر لیون را باید مرطوب ‌ترین ماه سال دانست و در هر زمانی امکان دارد باران ببارد. لیون در کل دارای آب و هوای نیمه قاره ‌ای همراه با زمستان ‌هایی سرد است.

مردم شناسی در لیون در فرانسه

مردم شناسی در لیون در فرانسه

زبان مردم در شهر لیون بدون شک فرانسوی است. کارکنان هتل ها، مکان‌ های گردشگری و رستوران‌ ها قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی هستند. ولی در مناطق دور افتاده‌ تر از لحاظ تکلم به زبان انگلیسی توسط افراد با مشکل مواجه خواهید شد. اطلاعات مربوط به سیستم حمل و نقل و تابلوهای راهنمایی و رانندگی اکثرا به زبان فرانسه نوشته شده است. در کوچه و خیابان، بسیاری از مردم و به ویژه جوانان حداقل می‌ توانند انگلیسی عمومی را صحبت کنند، ولی در صورتی که شما کمی بتوانید برخی از کلمات و یا جملات را به فرانسوی صحبت کنید بسیار خوشحال خواهند شد.

لیون

شکم گردی در شهر لیون در فرانسه

لیون به خاطر داشتن رستوران‌ ها و آشپزهای بسیار خوب خود شهرت دارد. چندین رستوران عالی دارای ستاره‌ ی میشلین در این شهر وجود دارد و شهرت آن‌ ها به حدی است که بخشی از جاذبه ‌های گردشگری در این شهر محسوب می‌ شوند. در این رستوران ها بیش از ۲۰۰ نوع غذای فرانسوی و بین المللی ارائه می گردد.

شکمگردی

جاذبه های شهر لیون در فرانسه

  • موزه هنرهای زیبا | Musée des Beaux Arts

میراث فرهنگ تاثیرگذار لیون در موزه‌ ی هنرهای زیبای این شهر نمایانگر فرهنگ غنی این شهر است. این موزه معمولا بهترین موزه ‌ی هنرهای زیبای کشور فرانسه پس از موزه‌ ی مشهور لوور به شمار می‌ رود. در میدان Place des Terreaux نزدیک تالار شهر، می ‌توانید این کاخ موزه ‌ی ارزشمند قرن ۱۷ میلادی را پیدا می کنید. موزه‌ ی هنرها زیبا در شهر لیون در فرانسه یکی از بزرگ ‌ترین مجموعه ‌های هنری اروپا شامل عتیقه‌ جات، نقاشی ‌ها، مجسمه‌ ها و هنرهای تزئینی از مصر باستان تا عصر حاضر را به معرض نمایش گذاشته است. تعداد زیادی اثر مشهور از استادان اروپایی همچون رامبراند، روبنس، پائولو ورونز، تئودور ژریکو و هنرمندان مشهور دیگری در این موزه به چشم می‌ خورد.

  • محله‌ های سنت جان و سنت جرج اُلد تاون |Quartier Saint-Jean and Quartier Saint-Georges

این محله‌ ی قرون وسطایی در شمال کلیسای جامع قرار گرفته است و مملو از کوچه‌ های سنگ فرش شده و نقاط آرام است.

● کلیسای نوتردام دی فوویه | Basilique Notre-Dame de Fourviere
  • موزه باستان ‌‌شناسی | Musée de la Civilisation Gallo-Romaine

امروزه این موزه ‌ی باستان‌ شناسی فوق ‌العاده اشیایی از منطقه‌ ی گل در دوران رومی ‌ها شامل گلدان، موزائیک، مجسمه، سکه، سرامیک و سنگ قبر را به نمایش گذاشته است. عتیقه‌ هایی که در این مکان وجود دارند، از شهر لوگدونوم (شهری که لیون بر روی آن بنا شده) و همچنین سایت ‌های باستان‌ شناسی نزدیک روم باستان یعنی سنت رومن ان گال و وین کشف شده ‌اند.

  • منطقه پرسکیل | Presqu’ile District

پرسکیل منطقه ‌ای در لیون است که مانند یک جزیره درون رودخانه قرار گرفته است. این محله با معماری زیبا و به یادماندنی خود از دیگر نقاط شهر متمایز شده است.

  • کلیسای نوتردام دی فوویه | Basilique Notre-Dame de Fourviere

کلیسای نوتردام دی فوویه بر روی تپه‌ ی فوویه قرار گرفته است. این کلیسا با ۱۳۰ متر ارتفاع از رودخانه ‌ی سون یکی از بهترین جاذبه‌ های لیون به شمار می ‌رود. کلیسای نوتردام دی فوویه با استفاده از کابل ماشین تا بالای تپه در دسترس است. بنای خیره ‌کننده ی این کلیسا پس از جنگ فرانسه و پروس ساخته شد که مردم لیون عهد بستند تا اگر شهرشان نجات پیدا کرد، یک پناهگاه ماریان بسازند. ساخت و ساز کلیسا از سال ۱۸۷۲ تا ۱۸۸۴ طول کشید.

مردم شناسی در لیون در فرانسه
  • کلیسای جامع سنت جان باتیست (Cathédrale Saint-Jean Baptiste)

کلیسای باشکوه سنت جان باتیست در قرن ۱۲ میلادی ساخته شد و به خاطر پنجره‌ های رنگ‌ آمیزی شده ‌اش که قدمتشان مربوط به قرن ۱۳ تا ۱۴ میلادی است، شهرت دارد. پنجره ‌ی گل سرخی شکل بزرگ کلیسا که قدمتش به سال ۱۳۹۲ میلادی باز می‌ گردد، اجازه می ‌دهد تا نورهای رنگی زیبای لوله شکل نمایی به وجود بیاید و تلالوشان وارد کلیسا شود.

  • پارک دو لا تت دو | Parc de la Tête d’Or

مساحت این پارک ۱۱۷ هکتار است و فضای سبز زیبایی را در اختیار عموم مردم می ‌گذارد. این مکان بزرگ ‌ترین پارک تمام فرانسه به شمار می‌ رود. پارک دو لا تت دو در ساحل سمت چپ رود رون درست در مرکز شهر قرار دارد و جالب این که یک باغ وحش، باغ گیاه‌ شناسی و باغ گل رز هم دارد.

  • گالری لافایت | Galeries Lafayette

گالری لافایت که یک فروشگاه زنجیره ‌ای مشهور ایت که بهترین شعبه اش در شهر لیون در فرانسه است. در این گالری شما فرصت انجام خرید انواع اجناس مجلل مربوط به صنعت پوشاک برایتان کاملا فراهم است.

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار