gardeshban.ir

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در صورت تایید کارشناسان این سازمان مبنی برجعلی بودن برخی بقاع فاقد سند و شناسنامه معتبر، پس از انجام مراحل قانونی این اماکن تخریب یا تغییر کاربری داده می‌شوند.
کد خبر: ۱۲۹۰۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸-1398 February 25
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
حجت الاسلام محمد نوروزپور با بیان این مطلب افزود: اماکن مذهبی دارای سندیت و شناسنامه معتبر در قالب بقاع متبرکه شامل پیامبران، امامزادگان، علما، بزرگان و مشاهیر هستند.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بیشترین بقاع متبرکه کشور در استان‌های مازنداران، فارس و گیلان وجود دارند گفت: هم اکنون هشت هزار بقاع متبرکه معتبر و دارای سند و شناسامه مورد تایید این سازمان در سطح کشور وجود دارد.

حجت الاسلام نوروزپور اظهار داشت: اشتیاق مردم برای فراگیری معارف قرآنی از سوی امامزادگان وقت یا هجرت به دلیل ظلم و جور فضای حاکم در دوران بنی‌امیه و بنی‌عباس از مهمترین دلایل نقل مکان امامزادگان به این گونه نقاط کشور است.

مدیر کل بقاع متبرکه سازمان اوقاف گفت: تجمع بیشتر شیعیان و دوستداران علوی در این گونه از نقاط کشور و تمایل مردم برای فراگیری تعالیم مذهبی از دیگر دلایل وجود بقاع متبرکه در این مناطق است.

وی در خصوص ساخت برخی بقاع جعلی توسط عده‌ای سودجو و فرصت طلب برای کسب درآمد گفت: در طول تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی بقعه‌های مختلفی که فاقد سندیت و اعتبار بوده یا مثلا به واسطه خواب، یک فرد اقدام به ساخت بقاع کرده‌اند پس از عدم تایید، قانونا با آن‌ها برخورد شده و آن اماکن تخریب شده است.

حجت الاسلام نوروزپور تصریح کرد: سازمان اوقاف به جدیت با این گونه اماکن برخورد کرده و آنها را پس از طی مراحل قانونی تخریب خواهد کرد یا اینکه ضریح ساخته شده جمع آوری و آن مکان در صورت دارا بودن شرایط لازم به حسینیه تبدیل شده است.

وی در پاسخ به این سوال که کمک‌ها و نذورات مردمی واریزی به بقاع متبرکه معتبر صرف چه کارهایی خواهد شد، گفت: در حال حاضر اطلاعات و آماری در خصوص کمک‌های مردمی در قالب نذورات و غیره در اماکن مذهبی ندارم اما هزینه‌های جمع آوری شده در هر استان و برای توسعه و گسترش خود همان اماکن مذهبی هزینه خواهد شد.

به گفته وی، بخشی از هزینه‌های جمع آوری شده این گونه اماکن مذهبی، صرف انجام امور مراسم مذهبی، عمرانی، فرهنگی، مدیریتی، مرمت و بازسازی و دیگر هزینه جاری آب، برق، گاز و غیره خواهد شد.

مدیر کل بقاع متبرکه سازمان اوقاف در حالی این را گفته است که چندی پیش مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تاکید کرده بود که نباید دنبال شجرنامه امامزاده‌ها باشیم. اظهاراتی که با واکنش غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی هم روبرو شد.

این نماینده مجلس در واکنش به اظهارات مدیرکل اوقاف اصفهان گفته بود: اگر چنین رویه‌ای در پیش گرفته شود، من قول می‌دهم امسال چند هزار امامزاده دیگر تولید می‌شود. حتما شجره‌نامه‌های دقیقی را مراجع عالیقدری باید تایید کنند و حکم بخورد؛ در غیر این صورت هر کسی یک شجره‌نامه می‌سازد، آن را هفت نسل عقب‌تر می‌برد و به امامی وصل می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس همچنین با انتقاد از این گفته که برخی از امامزاده‌ها بیشتر سیاحتی است گفته بود: برخی سخنان وهن دین است؛ اینکه یک امامزاده را سیاحتی بنامیم و یکی را زیارتی اصلا معنا ندارد؛ از رییس سازمان اوقاف می‌خواهیم ورود کند و تذکر دهد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار