gardeshban.ir

زندیک به چهار سال است که اتفاقی مبتکرانه در مسیرهای مختلف راه آهن سراسری ایران افتاده است، آن هم برگزاری تورهای تخصصی گردشگری راه آهن است. مبتکر برگزاری این تورها گروه قطارهای گردشگری ریل رو است که برای نخستین بار در سال 95 اقدام به برگزاری تور گردشگری راه آهن در مسیر شمال کشور کرد. در حال حاضر به جز این گروه گردشگری، شرکت راه آهن و چند گروه دیگر نیز اقدام به برگزاری تورهای گردشگری در مسیرهای مختلف می کنند، اقدامی که می تواند تحولی مثبت در حوزه گردشگری ایجاد کند و دریچه نو به روی گردشگران باز کند.
کد خبر: ۱۳۷۴۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸-1398 March 20
گردشبان (gardeshban.ir) :
معاون گردشگری کشور در رابطه با برگزاری تورهای گردشگری راه آهن گفت: در پیوند دو حوزه "گردشگری" و "راه آهن" که دستاورد آن توسعه گردشگری داخلی و توزیع سفر در کشور به شمار می آید، باید از کارگزاران حرفه ای و متخصص حوزه گردشگری استفاده شود. تیموری با اشاره به اقدام صورت گرفته از سوی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران مبنی بر راه اندازی "قطارهای گردشگری" و نیز تعریف خطوط جدید به سوی مقاصد داخلی و خارجی گفت: این فعالیت ها، اقدامی شایسته و موثر در راستای توسعه گردشگری داخلی و توزیع سفر در سراسر کشور به شمار می آید.

وی با بیان اینکه دستاوردهای حاصل از این اقدام با بهره گیری از کارگزاران رسمی و دارای مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نتایجی پایدار دست خواهد یافت، تصریح کرد: چنانچه در هر یک از خدمات قابل ارائه از سوی راه آهن مبنی بر راه اندازی قطارهای گردشگری و نیز تورهای مربوطه از راهنمایان گردشگری متخصص آموزش دیده و دارای کارت معتبر فعالیت و نیز دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده شود، کیفیت خدمات گردشگری این حوزه در سطح استاندارد پایدار خواهد ماند و از بروز تخلفات و مشکلات احتمالی جلوگیری می شود، چرا که هر یک از کارگزاران رسمی این حوزه برای حفظ اعتبار و تداوم بازار رقابتی موجود، برترین خدمات ممکن را ارائه خواهند کرد.

تیموری با بیان اینکه ایجاد هماهنگی و یکپارچه سازی خدمات مشترک دو بخش گردشگری و راه آهن با متولی گری تخصصی محقق خواهد شد، گفت: آموزش راهنمایان تخصصی راه آهن، صدور کارت، برپایی تورهای گردشگری و ارائه سایر خدمات مورد نیاز مرتبط از سوی کارگزاران و ذی نفعان بخش خصوصی حوزه گردشگری انجام خواهد گرفت و تامین زیرساخت ها و ارائه امکانات مورد نیاز و مرتبط با خطوط ریلی نیز توسط شرکت راه آهن تامین خواهد شد تا با همکاری و تعامل حاصل، ضمن انجام وظایف تخصصی مجزا، توسعه این رویکرد جدید به صورت پایدار تداوم داشته و با ایجاد همسویی، اقدامات مکمل و متمم به ثمر بنشیند.

وی همچنین با اشاره به راهکار انتخاب خطوط ریلی به سوی مقاصد جدید خارجی یادآور شد: وجود ارتباط دو سویه شامل تبادل گردشگر دو طرفه و رعایت منافع ملی یکی از اصلی ترین اولویت های انتخاب مقاصد گردشگری در کشورهای مختلف به شمار می آید، لذا انتخاب و معرفی خطوط ریلی و هوایی جدید باید بر اساس تجمیع نظرات کارشناسی مشترک سه دستگاه اجرایی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی انجام پذیرد.

تیموری خاطرنشان کرد: از این رو تعریف خطوط ریلی به سوی مقاصد جدید نظیر شهرهای مختلف ترکیه، ارمنستان باید با دقت نظر بیشتری پیگیری شود و ملاحظات این سازمان نیز حتما مدنظر قرار گیرد.

معاون گردشگری با برشمردن بخشی از مزیت های استفاده از قطار در صنعت گردشگری، شامل دسترسی گسترده به جغرافیای پهناور کشور، توزیع سفر و درآمدها در راستای توسعه پایدار گردشگری، ایمن بودن و نیز پایین بودن هزینه های سفر گفت: توسعه گردشگری داخلی یکی از سیاست هایاصلی معاونت گردشگری به شمار می آید و به عنوان سکویی برای پیشرفت حوزه گردشگری خارجی از اولویت و اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، استفاده از ظرفیت راه آهن با وجود مزیت های متعدد یکی از مهمترین ابزارهای تحقق این مهم شناخته می شود.

تیموری همچنین با بیان اینکه شاداب سازی جامعه مسئولیت اجتماعی خانواده گردشگری به شمار می آید، افزود: نیاز است ضمن تعامل و هماهنگی هرچه بیشتر از ظرفیت ریلی موجود، در راستای تعریف سفرهای متنوع و معرفی مقاصد جدید استفاده شود.

معاون گردشگری همچنین تعامل و تقویت همکاری با حوزه راه آهن در سطوح ملی و استانی را در دستور کار ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر قرار داد و اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین وظایف ستاد همسو کردن دستگاه ها و هموار کردن مسیر تعاملات فرابخشی است، لذا به دبیرخانه ستاد مرکزی و ستادهای اجرایی خدمات سفر در استان ها به استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت راه آهن توصیه می شود.

وی با بیان اینکه توسعه گردشگری محور غرب کشور به دستور معاون محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان از مهمترین برنامه ها و اقدامات در دست انجام و دارای اولویت معاونت گردشگری به شمار می آید، یادآور شد: ارتباط دو سویه حوزه راه آهن و گردشگری با ارائه برنامه مشخص در این راستا نیز می تواند نقش آفرینی کند.

تیموری همچنین با اشاره به اینکه به کارگیری ظرفیت های بومی و محلی هر مقصد گردشگری در رابطه با خطوط ریلی جدید می تواند در مدیریت مقاصد موثر عمل کند، یادآور شد: به عنوان نمونه در تعریف خطوط ریلی جدید با کشور پاکستان پیشنهاد می شود که از کارگزاران حوزه گردشگری استان سیستان و بلوچستان شامل دفاتر خدمات مسافرتی این حوزه به منظور ایجاد انگیزه و حمایت بیشتر از ظرفیت های بومی استفاده شود.

معاون گردشگری در پایان ضمن تشکر مجدد از اقدامات ابتکاری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در طراحی و اجرای اقدامات ابتکاری در حوزه گردشگری، بر تقویت همکاری های دو حوزه تاکیدکرد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار