gardeshban.ir

از راهنمای تور مشهد بپرسید آیا آسبادها را در فهرست گردشگری‌شان دارند یا نه. البته بیشتر آن‌ها در این فصل شما را برای بازدید از این مجموعه تاریخی خواهند برد. چرا‌که بهترین زمان سفر به این ناحیه از اردیبهشت تا پاییز است.
کد خبر: ۱۴۵۱۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۸-1398 April 09
گردشبان (gardeshban.ir) :
آسباد همان آسیاب بادی‌ است، که آن زمان ابتدا به آسیای بادی و سپس به آسباد تغییر کرد. در نشتیفان از توابع شهرستان خواف می‌توانید آن را بیابید. بناهای بسیار زیبا که برای آرد کردن گندم می‌ساختند. البته نوع آبی آن هم هست که هرکدام زیبایی مخصوص به خود را دارد.

در استان خراسان رضوی، مجموعه‌ای تاریخی واقع شده با نام آسبادهای نشتیفان خواف. می‌توان گفت یکی از بزرگترین مجموعه‌های خشت، گل و چوب در ایران است. جالب است به شما بگویم از مجموعه آسبادهای تاریخی جهان محسوب می‌شود که از دوران پیش از تاریخ اسلام در ایران باقی مانده است.
با توجه به ساخت و معماری جذاب و جالبش به‌ عنوان یکی از جاذبه‌‌های گردشگری مهم این استان به شمار می ‌رود که سالانه صدها گردشگر خارجی و داخلی از آن دیدن می‌کنند.

عکس گرفتن از بناهای خشتی و ساختن آلبومی زیبا از خشت‌های در هم‌تنیده شده، همراه با چوب‌هایی که با گِل آن‌ها را استوار کرده‌اند، می‌تواند خاطره سفر گردشگری شما را برای همیشه حفظ کند.
درباره پیدایش این آسیاب‌ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما برخی تاریخ‌نگاران‌مبنای آن‌ها را قبل از فتح ایران به دست مسلمانان ذکر می‌کنند.

طرز کار آسباد به این صورت است که چرخ و پره‌های بسیار بزرگی را که معمولاً ۴۸ بال، ۳۲ پره داشت، روی بام آسیاب، در جهت وزش باد قرار می‌دادند و باد آن را به حرکت در آورده، باعث چرخش سنگ آسیا می‌شد.

امروزه هرگاه به این ناحیه سفر کنید گردشگران بی‌شماری را خواهید دید که دوربین به دست، یا در حال عکس گرفتن از بنا هستند و یا در حال سلفی گرفتن، جایی که نفر اول صف انتظار برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو ایستاده است. بهترین زمان سفر به این ناحیه از اردیبهشت تا پاییز است.

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار