gardeshban.ir

سفر رفتن یک روش مشخص ندارد، بعضی از افراد با هواپیما، بعضی ها با قطار، بعضی ها با کشتی و بعضی ها دوست دارند تا با ماشین خودشان سفر کنند.
کد خبر: ۱۵۵۸۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸-1398 May 09
گردشبان (gardeshban.ir) :
سفر با ماشین یک پوئن مثبت دارد و آن هم است است که می توان از مناظر و طبیعتی که در جاده هست لذت برد و البته که خیلی از محدودیت های انواع دیگر را ندارد، برای مثال هر کجا که بخواهید می توانید به راحتی توقف کنید و بمانید. سفر با ماشین به اندازه ای محبوب است که خیلی از افراد تصمیم می گیرند که حتی سفرهای خارج از کشور را هم با ماشین انجام دهند. اما چطور می توان این کار را انجام داد؟ آیا گواهینامه ی کشور کافی است؟

برای سفر به خارج از کشور به چه گواهینامه ای نیاز است؟

البته که رانندگی در هر شهر و کشوری فقط در صورتی امکان دارد که شما یک گواهینامه معتبر داشته باشید. اما اگر بخواهید به یک کشور دیگر سفر کنید، فقط گواهینامه ای که دارید کافی نیست چرا که مدرک رانندگی شما باید برای مامورهای راهنمایی رانندگی کشورهای دیگر هم قابل فهم باشد. بنابراین برای سفر به کشورهای دیگر با ماشین، باید گواهینامه بین المللی داشته باشید. دریافت این گواهینامه نه سخت است و نه زمان بر و مراحل ساده ای دارد.

درباره گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه رانندگی بین المللی یا همان IDP که مخفف (International Driving Permit) است، سندی است که ارگان های رسمی و دارای صلاحیت کشورهای مختلف آن را برای مدت یک یا سه سال صادر می کنند و شخصی که آن را داشته باشد می تواند در کشورهای دیگر رانندگی کند و یا با ماشین خود به کشورهای دیگر، سفر کند. گواهینامه ای که صادر می شود، به زبانهای مختلفی مثل انگلیسی، عربی، فرانسوی، روسی، آلمانی و اسپانیایی و چینی ترجمه می شود که هر ۷ تا، زبان های بین المللی هستند و در نتیجه می توان از آن در خیلی از کشورهای جهان استفاده کرد. یادتان باشد که برای دریافت این گواهینامه، حتما باید اول گواهینامه ملی داشته باشید.

 
چطور می توان گواهینامه بین المللی گرفت؟

برای دریافت این گواهینامه باید مدارکی داشته باشید که در زیر آورده شده اند: ۱- باید حتما گواهینامه رانندگی کشور ایران را داشته باشید که حداقل یک ماه اعتبار داشته باشد. با این مدت اعتبار، می توانید یک گواهینامه بین المللی یکساله دریافت کنید. 

در صورتی هم که بخواهید گواهینامه بین المللی ۳ ساله بگیرید باید گواهینامه ملی با اعتبار ۳ سال داشته باشید. 

۲- یک قطعه عکس ۴*۳ که برای خانم ها باید با حجاب اسلامی کامل باشد. 

۳- در صورتیکه قبلا یکبار گواهینامه بین المللی داشته اید، باید آن را تحویل دهید. 

۴- ارائه ی اصل صفحه ی اول پاسپورت. 

۵- پر کردن فرم با زبان فارسی و انگلیسی دریافت این گواهینامه چقدر هزینه دارد؟ 

برای گرفتن این گواهینامه باید هزینه های زیر را پرداخت کنید: ۹۵۰۰۰ هزار تومان برای دریافت گواهینامه بین المللی یکساله. ۱۱۵۰۰۰ برای دریافت گواهینامه بین المللی یکساله با مجوز رانندگی موتور و اگر هم بخواهید گواهینامه بین المللی ۳ ساله بگیرید، باید مبلغ ۳۰۵۰۰۰ تومان بپردازید.

گواهینامه را از کجا بگیریم؟

برای گرفتن گواهینامه، ۳ راه دارید:

 برای اینکه در کمترین زمان ممکن گواهینامه تان را دریافت کنید، می توانید به دفتر کانون جهانگردی و اتوموبیل رانی مراجعه کنید. روش دوم این است که از طریق اداره پست اقدام کنید و راه دیگر هم اینترنت است. کافی است سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی بروید و ثبت نام کنید تا ظرف ۱۰ روز آن را تحویل بگیرید.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار