gardeshban.ir

برخی از مدیران مرتبط با بخش‌های مختلف سازمان میراث فرهنگی درباره وزارتخانه‌ای که ممکن است جایگزین آن شود، نظر دادند.
کد خبر: ۱۶۰۰۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸-1398 May 20
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
در روز‌های اخیر خبری مبنی بر تأیید طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منتشر شده است، اما دولت همچنان با اجرای آن مخالفت می‌کند. ما در این گزارش به سراغ برخی مدیران میراث فرهنگی، گردشگری و موزه داری رفتیم تا نظر آن‌ها را درباره میزان موفقیت احتمالی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جویا شویم.

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ... میزان موفقیت تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزازتخانه در رسیدگی بیش از پیش به خانه‌ها و بافت‌های تاریخی را وابسته به نوع نگاه مجریان طرح دانست و گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قبل از ادغام با همین عنوان سازمان میراث فرهنگی در حوزه‌های پژوهشی، معرفی و آموزش و حفاظت و مرمت بنابر ساختار و تعریف اساسنامه اش خیلی جدی کار می‌کرد، اما این سازمان پس از ادغام با سازمان‌های صنایع دستی و گردشگری، بخشی از مسائل مرتبط با میراث فرهنگی را در محاق فعالیت‌های دیگر قرار داد.

به گفته شیخ الاسلامی یکی از پیشنهادهایی که در خصوص روند تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه شنیده می‌شود، این است که وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سه سازمان در قالب یک وزارتخانه تبدیل شود. وی گفت: این به معنی وسیع‌تر شدن چارت نیست بلکه تصور می‌کنم اگر سازمانی با نام سازمان میراث فرهنگی تعریف شود، یک استقلال عملکرد و رویکرد تخصصی با نگاه کاملا متمرکز روی موضوع میراث فرهنگی اتفاق می افتد.

محمدرضا کارگر مدیر امور موزه های کشور نیز در همین خصوص گفت: به نظر من هر اتفاقی می‌تواند خوب باشد مگر اینکه ما استفاده بدی از شرایط به وجود آمده بکنیم.

به گفته مدیرکل امور موزه ها، تنها راه نجات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استقلال بخش میراث فرهنگی است. کارگر در این باره گفت: تجربه چند ساله ادغام نشان داده است که موضوعات گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی سه مقوله بسیار مهم و کاملا جدا از هم هستند و در عمل ادغام آن‌ها با یکدیگر مشکلی را حل نکرد؛ بلکه مسیر کارشناسی و تخصصی هر یک از این سازمان‌ها را به هم ریخت. وجه مشخصه میراث فرهنگی کارشناسی آن است و این کارشناسی از ذیل تا صدر باید باشد.

کارگر معتقد است همه موضوعات صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری مهم هستند، جایگاه ویژه‌ای دارند و در عمل موضوعاتی نبودند که یک مدیر با گرایش خاص در یک استان بتواند به همه آن‌ها رسیدگی کند. اگرچه برای هر حوزه معاونت جداگانه‌ای تعریف شده، اما نمی‌توان به یک اندازه روی همه آن‌ها تمرکز کرد.

احمد محیط طباطبایی، رئیس دفتر ایکوم در ایران نیز سخنان مدیرکل امور موزه‌ها را تائید کرد و گفت: تجربه سال۱۳۸۳تا به امروز نشان داده است که ادغام سازمان‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آنچنان که باید و شاید به ارتقای هر کدام از این سازمان‌ها نینجامید. هر سه سازمان‌ می‌توانند زیرمجموعه یک وزارتخانه باشند. البته اگر وزارتخانه آن‌ها را به صورت سازمان‌های مستقل تعریف کند.

جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: به نظر من تبدیل شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهترین راهکار برای اصلاح ساختار گردشگری و ارتقای این بخش است.

رئیس جامعه هتلداران کشور معتقد است تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قانون است و باید انجام شود.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار