gardeshban.ir

قدم گذاشتن به جزیره یاپ Yap که در میکرونزی Micronesia واقع شده است، حتی باتجربه ترین و دلسیرترین گردشگران دنیا را شگفت زده می کند.
کد خبر: ۱۶۲۲۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸-1398 May 26
گردشبان (gardeshban.ir) :
پروازی که تنها روزی یک بار در این جزیره می نشیند از جنگل های انبوه، مرداب تارو، دریاچه های کم عمق و شبکه ای از انواع درختان و درختچه های کرانه زی و حاره ای که زیستگاه بچه ماهی ها و میگو و غیره می باشند و غیره عبور می کند که همگی توسط دیواره های مرجانی احاطه شده اند. اما شگفتی واقعی از مناظر چشم نواز و خارق العاده این جزیره به وجود نمی آید؛ بلکه زمانی سرشار از حیرت و شگفتی می شوید که با یک پول سنگی عظیم رو در رو می شوید. این جزیره، جزیره کوچکی است که پول های غول پیکر دارد و دلیل نهفته پشت آن بسیار جالب است. 

با ما همراه باشید تا در مورد این جزیره کوچک و پول های سنگی غول پیکر آن بیشتر بدانید: 

پول های غول پیکر سنگی

صدها دیسک بزرگ سنگی در سرتاسر جزیره یاپ Yap در میکرونزی Micronesia یافت می شود. 

این سنگ های خارق العاده که هم اندازه انسان ها هستند در تمامی نقاط این جزیره پراکنده شده اند. برخی از آنها در محیط بیرونی چند هتل جزیره قرار گرفته اند و سایر آنها در ردیف های منظم در کنار ساحل یا در اعماق جنگل ها. 

هر روستای این جزیره دارای یک بانک پول سنگی است و پول هایی که بیش از اندازه سنگین هستند و قابل جابجایی نمی باشند در ملل malal (محوطه رقص) به نمایش گذاشته شده اند. فالمد Falmed (که اسمش تنها یک کلمه ایست و مردم این جزیره، همگی اسم های یک کلمه ای دارند)، راننده تاکسی که ما را به سمت بانک پول سنگی Mangyol در استان شرقی جزیره یاپ Yap می برد، می گوید : "خانواده من پنج پول سنگی با اندازه بسیار خوب دارند."


از آنجایی که بسیاری از مردم جزیره حتی یک پول سنگی هم ندارند، به نظر می رسد پنج پول سنگی دست آورد بسیار خوبی باشد.

تاریخچه پول های سنگی


این واحد پولی سنگی برای قرن ها در این جزیره مورد استفاده قرار می گرفته است؛ اما هیچ کس دقیقا مطمئن نیست این قضیه از کجا و چه زمان آغاز شده است. چیزی که همه می دانند این است که هر کدام از این پول های سنگی با یکدیگر متفاوت هستند و سنگینی هر کدام به حجم سنگ آهک موجود در سنگ بستگی دارد؛ این پول ها در پالائو Palau، جزیره ای در 400 کیلومتری جنوب غربی این منطقه، تراشیده شده اند و توسط مردم جزیره یاپ به این جزیره آورده شده اند. 

اولین پول های غول پیکر تولید شده شبیه به یک نهنگ بوده اند و به عنوان کادو مورد استفاده قرار می گرفته اند. به همین علت به آنها سنگ های "رای" rai می گویند. اما در طول زمان، این سنگ ها به واحد پول تبدیل شده اند و تغییراتی در آنها صورت گرفته است؛ برای مثال سوراخی در مرکز آنها تراشیده شده است تا کمک کند حمل این پول های سنگی در اقیانوس آسان تر شود. 

فالمد Falmed می گوید : "جد من فالمد Falmed نام داشت؛ او کسی است که رفتن به پالائو Palau با کنو را آغاز کرد و این ارتباط بین پالائو Palau و جزیره یاپ Yap را به وجود آورد. نام من از نام جدم گرفته شده است."


نکته بسیار جالب در مورد فالمد Falmed این است که با وجود تی شرت کهنه و بی رنگ و رویی که پوشیده است و خودروی زهوار در رفته ای که دارد، به طور غافل گیر کننده ای، اجداد بسیار مهمی داشته است. جد پدری او که فالمد Falmed نام داشته است یک مقام بالا بوده و آنقدر قدرت داشته است که یک قایق به پالائو Palau بفرستد و در آن نقطه با مردم محلی دیدار کند و به یک معدن سنگ دسترسی پیدا نماید. 

فالمد Falmed می گوید : "جدم به جزیره برگشت و جلسه ای ترتیب داد و در این جلسه به مردم روستا گفت تا نوشیدنی توبا tuba تهیه کنند که بتواند از آن برای تجارت سنگ استفاده کند." اینطور که فالمد Falmed می گوید، جد او در عرض یک ماه به پالائو Palau بازگشته است تا تراشیدن سنگ ها و تبدیل آنها به پول را آغاز کند.تاریخچه پول های سنگی

اولین پول های سنگی جزیره و سیستم ارزش گذاری آنها

مشکل اصلی این بوده است که جزیره یاپ Yap هیچ گونه صخره مقاوم یا فلز گران بهایی نداشته است که بتوان از آنها سکه درست کرد. به جای آن، ملوانان باتجربه جزیره یاپ ، توسط مقامات بالا و ثروتمند ماموریت پیدا کردند که با قایق های ساخته شده از بامبو به پالائو Palau بروند و در نهایت کشتی هایی برای بارگیری سنگ آهک از معدن آن جزیره، به آنجا فرستاده می شدند. این سکه های سنگی در ابتدا کوچک تر بودند؛ اما با پیشرفت تکنیک ها و ابزار، حتی از کسانی که با مشقت بسیار آنها را می تراشیدند، بزرگ تر شدند.

 وقتی در اواخر قرن نوزدهم میلادی، مردم این جزیره توسط تاجران اروپایی با ابزار های فلزی جدید تر آشنا شدند، عمل استخراج معدن آسان تر شد و گزارش هایی از دهه 1880 وجود دارد که نشان می دهد 400 مرد از جزیره یاپ Yap در تنها یکی از معادن سنگ در کورور در جزیره پالائو به کار مشغول بوده اند. این تعداد از آن جهت بسیار مهم است که بدانیم جمعیت جزیره در آن زمان تنها حدود 7000 نفر بوده است.


وقتی که ملوانان از پالائو بازگشتند، این پول های غول پیکر سنگی تراشیده شده را به مقامات بالایی که از روستاهای مختلف برای استقبال از آنها و سنگ ها آمده بودند تحویل دادند. مقامات پول های سنگی بزرگ تر و دو پنجم پول های سنگی کوچک تر را برای خود بر می داشتند. آنها حتی برای برخی از این سنگ ها اسم هم انتخاب می کردند و از اسم خودشان یا یکی از اقوامشان برای اسم گذاری سنگ ها استفاده می نمودند. 

آنها با ارزش دادن به سنگ ها از روی یک سیستم بسیار قدیمی تر ارزش گذاری پول، این سنگ ها را به طور قانونی ثبت می کردند. این سیستم ارزش گذاری پول یار yar به معنی "پول مروارید صدف" نام داشت. سپس سنگ ها به گردش پول وارد می شدند و می توانستند توسط دیگران خریداری شوند. ادموند پاسان Edmund Pasan یک سازند کنو از استان شمالی ماپ Maap می گوید : "اگر مقامات معاوضه 50 پول صدف برای هر پول سنگی را قبول کنند، اگر من آن مقدار پول داشته باشم، می توانم آن پول سنگی را بخرم و صاحب آن شوم."اولین پول های سنگی جزیره و سیستم ارزش گذاری آنها

ارزش دقیق پول های سنگی و کاربرد آنها در زندگی مردم جزیره


امروزه پول صدف از مبادلات روزانه مانند خرید سبزیجات و خوراکی ها کنار رفته و با دلار قدرتمند آمریکا جایگزین شده است. اما برای مبادلات مهم تر، مانند حقوق یا رسم و رسوم، هنوز هم پول های غول پیکر سنگی، پول حیاتی و اصلی یازده هزار نفر سکنه جزیره یاپ Yap به شمار می روند. 

خانواده فالمد Falmed تنها دوبار از پول های سنگی خود استفاده کرده اند و یکی از آن دفعات به خاطر عذرخواهی بوده است. فالمد Falmed با پشیمانی و شرمندگی این نکته را فاش می کند که ازدواج برادرش شکست خورده بوده است و می گوید : "ما از آن برای عذرخواهی یکی از برادرانم که برای یک خانواده دیگر دردسر درست کرده بود استفاده کردیم. دختر یکی از مقامات، یکی از پول های غول پیکر سنگی ما را به عنوان عذرخواهی دریافت کرد و خانواده او این عذرخواهی را قبول کردند. وقتی نوبت به کارهای اساسی و با اهمیت می رسند، می بایست از پول سنگی استفاده کنیم."


ارزش پول سنگی همواره در حال تغییر بوده و این مفهوم غربی را که ارزش پول می بایست از قبل تعیین شده و ثابت باشد را زیر سوال برده است. این سکه ها براساس اندازه شان (قطر این سکه های سنگی از 7 سانتی متر تا 3.6 متر می رسد)، تزئینات روی آنها و حتی مقدار سختی که برای به دست آوردن آن سنگ متحمل شده اند، ارزش گذاری می شوند. این که یک سکه چقدر ارزش داشته باشد، همچنین به این که آن را به چه کسی می دهید و چه دلیلی برای این کار دارید، بستگی دارد.

بعلاوه، تاریخچه ارزش هر پول سنگی به طور کاملا شفاهی منتقل می شود؛ چرا که هیچ رکورد نوشته شده ای از این که چه پولی به چه کسی تعلق داشته است وجود ندارد. خانواده ها به ندرت از روستای خود جابجا می شوند و در یک نقطه ثابت می مانند.

 بزرگ تر های قبیله از حدود 150 روستای این جزیره، اطلاعات هر کدام از پول های سنگی را به نسل بعد از خود منتقل می کنند؛ یعنی در حقیقت به عنوان یک یادآوری کننده از گذشته عمل می کنند و به تقویت کردن روابط و مبادلاتی که قدمت آنها به دوره جنگجویان و طایقه ها می رسد کمک می کنند. در برخی از موارد، روی سنگ ها، کنده کاری هایی از جنگ هایی که بیش از 200 سال پیش در گرفته اند انجام شده است. ارزش دقیق پول های سنگی و کاربرد آنها در زندگی مردم جزیره

تاریخچه شفاهی هر پول سنگی و انتقال آن به نسل های بعدی


بعد از یک رانندگی 40 دقیقه ای از کولونیا Colonia به بانک پول سنگی Mangyol رسیدیم. ده ها سنگ از بزرگ به کوچک کنار هم و در مقابل یک پبای p'ebay (فضای بازی در مرکز روستا که جامعه روستایی برای تجارت کردن، جشن گرفتن و حتی گاهی درس خواندن در آن جمع می شوند) ردیف شده اند. فالمد Falmed توضیح می دهد که پول های سنگی رای rai در جایگاه های ویژه ای قرار گرفته اند و هر کدام از آنها طوری کد گذاری شده اند که ارتباطات پنهانی، روابط روستایی و داستان های ازدواج، درگیری ها و عذرخواهی های عمیق که باعث دست به دست شدن پول های سنگی در طول قرن ها شده اند را نشان دهند. این داستان ها که تنها روستاییان آنها را می دانند تعیین می کند که کدام سنگ ها ارزشمند تر هستند.

 از آنجایی که جزیره به اندازه کافی از این پول های سنگی در گردش دارد، دیگر هیچ نیازی به ساختن پول های سنگی رای وجود ندارد؛ و تعداد کمی از این پول های سنگی تاکنون جابجا شده اند. حتی آنهایی که شکسته شده اند نیز تاریخچه شفاهی خود را دارند و ممکن است از پول های سنگی جدیدتر، بسیار پر ارزش تر باشند. البته هر از چند گاهی، پول های جدید سنگی ساخته می شوند؛ تنها بخاطر این که اطمینان حاصل شود مهارت های نسل های گذشته فراموش نخواهند شد.


سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اگر این سنگ ها چنین ارزشمند هستند و چنین در معرض و دسترس عموم قرار دارند، چه چیزی باعث می شود مردم این جزیره خودشان به ساختن این پول ها نپردازند یا آنها را از یکدیگر ندزدند!؟ اینطور که گفته می شود همه از داستان ها و مبادلات یکدیگر اطلاع دارند و هیچ رازی بین مردم این منطقه وجود ندارد؛ بنابراین دزدی پول های سنگی رای عملی ناشناخته است که تاکنون اتفاق نیفتاده است. 

پاسان Pasan در این مورد می گوید : "نه این که هیچ کس برای دزدیدن پول سنگی اقدام نکرده باشد. برخی سعی کردند آن را در جزیره یاپ Yap انجام بدهند و سپس در این کار شکست خورده و به شکست خود خندیده اند. مردم به اندازه کافی قوی نیستند و برداشتن این سکه ها کار سختی است؛ این که به پالائو Palau بروید و از معدن، این سنگ ها را استخراج کنید، آسان تر است." تاریخچه شفاهی هر پول سنگی و انتقال آن به نسل های بعدی

گذشته، حال و آینده جزیره یاپ، مردم آن و پول های سنگی


همسایگان جزیره یاپ Yap، یعنی گوآم Guam، پالائو Palau و چوک Chuuk، همگی به شدت تحت تاثیر استعمار اروپاییان و آمریکاییان قرار گرفته اند و زخم های مشهود جنگ جهانی دوم را تحمل کرده اند. گوآم Guam به قملرو کشور آمریکا تبدیل شده است و یک پایگاه نظامی مهم در این جزیره قرار دارد که فرهنگ آن را شکل داده است؛ چوک Chuuk نیز جایگاه حدود 60 کشتی غرق شده است که دلیل آن، عملیات ناموفق هیل استون Hailstone در سال 1944 بوده است.


اما جزیره یاپ Yap، به طور گسترده ای از بمب اندازی آمریکایی ها جان سالم به در برده است؛ زیرا در اوایل قرن بیستم میلادی، اشغال آن توسط ژاپنی ها پایان گرفت و مقاومت و استقامت پول های سنگی رای rai، به نوعی نشان دهنده مقاومت طولانی و اصالت مستحکم فرهنگ این جزیره در طی قرن ها می باشد. 

فالمد Falmed که با اهدا کردن یکی از پول های سنگی خانواده به پسرش در اولین جشن تولد او، از انتقال این ثروت به نسل بعدی مطمئن شده است، می گوید : "در فرهنگ این جزیره، اگر اتفاق مهمی در حال رخ دادن باشد و هیچ چیز مناسب دیگری برای استفاده موجود نباشد، از پول سنگی استفاده می شود."


او اضافه می کند : "وقتی همسرم باردار بود، ما از هاوایی به اینجا آمدیم. در اولین سال تولد یک بچه، اگر خانواده از طبقه بالایی باشد و مقداری پول سنگی کوچک داشته باشد، یک مرغ سر بریده می شود و خون آن روی سر آن بچه ریخته می شود تا این لحظه خاص در خاطرات ثبت گردد. این پول سنگی یک هدیه است و بسیاری از مردم در این مراسم شرکت می کنند.

" پسر فالمد Falmed هم اکنون 12 ساله است و در هاوایی زندگی می کند. اما پول سنگی او در خانه خانوادگی شان در جزیره یاپ Yap قرار دارد. و با این که هیچ رکورد یا مدرک نوشتاری در این زمینه وجود ندارد، همه از قبل می دانند این پول سنگی به نام چه کسی است.


جزیره یاپ؛ سرزمینی عجیب با پول های سنگی!+تصاویر

جزیره یاپ؛ سرزمینی عجیب با پول های سنگی!+تصاویر

جزیره یاپ؛ سرزمینی عجیب با پول های سنگی!+تصاویر

جزیره یاپ؛ سرزمینی عجیب با پول های سنگی!+تصاویر

جزیره یاپ؛ سرزمینی عجیب با پول های سنگی!+تصاویر

جزیره یاپ؛ سرزمینی عجیب با پول های سنگی!+تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار