gardeshban.ir

برای شروع لازم است تصوراتتان درباره مسائلی مانند اراضی ملی، جنگل، ساخت و ساز غیرمجاز و بسیاری از مسائل دیگر را کنار گذاشته و بعد از آشنایی با این سازه استثنایی، درباره اظهارنظر برخی مسئولان در خصوص آن تأمل کنید.
کد خبر: ۱۶۶۱۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۸-1398 June 05
گردشبان (gardeshban.ir) :
با این مقدمه، بهتر است برای شروع به این موضوع اشاره کنیم که در سایه پیشرفت‌های فراوان بشریت در دهه‌های اخیر، ساخت و ساز بر فراز کوه‌های بلند و در میان انبوه درختان، هرچند هزینه بر، اما کار بسیار ساده‌ای است.

این چیزی است که احتمالا سازندگان ویلایی خاص در کلاردشت به راحتی بر آن مهر صحه می‌گذارند، چون در کارنامه شان ساخت ویلایی استثنایی بر بلندای کوه و در میان جنگل اختصاصی را به ثبت رسانده اند؛ سازه‌ای که ظاهرا هیچ گزندی متوجه آن نیست.
ویلایی که برای رسیدن رسیدن به آن کافی است پنج بار آسانبر (بخوانید آسانسور!) سوار و پیاده شده و روی پل‌های افقی دایر شده میان این آسانبر‌ها قدم بزنید. آن هم در حالی که زیر پایتان جنگلی بی نظیر را تماشا می‌کنید که قدمتی فراتر از تصوراتتان دارد و اخیرا به ثبت جهانی هم رسیده!

اصلا بیایید از این توصیف‌ها دست کشیده و به مدد عکس، نگاهی به راه ورودی این ویلا بیندازیم. مسیری که دایر شدنش مدیون تکنولوژی و البته نگاه ویژه مسئولان به ماجراست؛ مسئولانی که نتوانسته اند مانع از وقوع این اتفاق شگرف شوند و حالا قصد دارند، با فکری بکر، به زعم خودشان آب رفته را به جوی برگردانند.

 از این قرار است که ظاهرا نیمه راه احداث این ویلا، بحث بر سر قانونی بودن یا نبودن احداث آن آغاز می‌شود و اداره منابع طبیعی، بی آنکه جلوی کار را بگیرد، با علم به وقوع تخلف در این محدوده جنگلی، شکایت را در دستور کار قرار می‌دهد.

رویکردی عجیب که جواد فلاح، رئیس اداره منابع طبیعی کلاردشت چرایی اتخاذش را این گونه تشریح می‌کند: کل زمین ۱۱ هزار و ۶۲۲ متر است و مالکیت شخصی دارد که صاحب ویلا برای ۹۱۵۵ متر از آن سند قانونی دارد و جزو مستثنیات محسوب می‌شود. متأسفانه صاحب ویلا توانسته برای این قسمت از اراضی ملی از اداره ثبت سند شخصی بگیرد.

وی با نشان دادن سند زمین یاد شده، در خصوص چرایی متوقف نکردن پروژه به رغم تخلف، می‌گوید: در ساخت این ویلا دو تخلف مهم رخ داده است. اول اینکه ۲۶۴۷ متر از این زمین متعلق به منابع طبیعی است و دوم ساخت آسانسور و راه پله از کنار جاده تا بالای کوه به طول ۹۲۲ متر که در زمین‌های منابع طبیعی انجام شده است، اما هنگام ساخت راه این ویلا نتوانستیم جلوی آن را بگیریم، چون باید نخست در دادگاه ثابت می‌شد که این بخش از زمین، اراضی ملی و متعلق به منابع طبیعی است.

بشنوید از ادامه ماجرا که به صدور رأی بدوی در دادگاه به نفع منابع طبیعی منجر شده، اما این رویداد زمانی رخ داده که ویلا و راه دسترسی عجیبش پایان یافته بود. البته منابع طبیعی ۲۶۴۷ متری که ویلاساز بیش از سند به تصرف درآورده بود را پس گرفته و بابت زمین‌های تصرف شده که صرف ساخت پنج آسانبر و مسیر دسترسی به ویلا شده هم، تدبیر اندیشیده است.

اما چه تدبیری؟ بهتر است این تدبیر را از زبان رئیس اداره منابع طبیعی کلاردشت بخوانید: «چنانچه رأی دادگاه تجدیدنظر نیز به نفع منابع طبیعی باشد، می‌توانیم به جای تخریب آسانسور و پس گرفتن زمین راه این ویلا، طی توافقی با صاحب آن بخشی از اراضی بالاتر از این ویلا را به جای قسمت پایین گرفته و به نام منابع طبیعی کنیم»!

داستانی عجیب و غریب که نه مربوط به گذشته است و نه در محدوده کشور دیگری رخ داده، که هنوز در حال تکوین است و محدوده وقوع آن نیز جایی نیست جز جنگل‌های هیرکانی شمال کشورمان که اخیرا ثبت جهانی شده و میراث بشریت لقب گرفته است. میراثی که بعید نیست در آینده، ویلا‌هایی استثنایی‌تر نیز در آن احداث شود و حتی صف مقامات گینس را برای ثبت این عجایب به دنبال داشته باشد!

ویلای استثنایی در کلاردشت که می‌تواند ثبت جهانی شود!+تصاویر

ویلای استثنایی در کلاردشت که می‌تواند ثبت جهانی شود!+تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار