gardeshban.ir

سبک معماری ساخت باغ ایرانی را در یکی از جاذبه‌های گردشگری استان یزد ببینید.
کد خبر: ۱۶۷۶۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۸-1398 June 09
گردشبان (gardeshban.ir) :
در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱نام یک باغ ایرانی در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شد. این باغ که با نام باغ پهلوان‌پور شناخته می‌شود، در محله مزویرآباد شهر مهریز قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های گردشگری استان یزد محسوب می شود.

باغ پهلوان‌پور در دوره قاجار ساخته شده و نمونه‌ای از باغ‌های ایرانی است. باغ‌های ایرانی، باغ‌هایی هستند که عمدتا در فلات ایران و مناطقی که از فرهنگ آن متأثر شده‌اند، ساخته می‌شدند. این باغ‌ها از نظر ساختار هندسی، آب و درختان و کوشک میانی با باغ‌های امروزی متفاوت هستند.

افرادی که باغ پهلوان‌پور را دیده‌اند و با ویژگی‌های منحصر به فرد باغ‌های ایرانی آشنا هستند متوجه خواهند شد که نشانه‌هایی از تغییرات سبک باغ سازی کهن ایرانی به سمت و سوی باغ سازی رایج امروزی در این باغ دیده می‌شود.

باغ پهلوان‌پور دربرگیرنده مجموعه ورودی (برج، اصطبل و کاهدان)، ساختمان کوشک یا شربتخانه، بنای زمستانخانه، بنای سرایداری، حمام و آشپزخانه است که بنای زمستانخانه در دوره پهلوی ساخته شده است.

درختان انار، بادام و خرمالو در باغ پهلوان‌پور دیده می‌شوند. در دو طرف جوی اصلی باغ نیز درختان تنومند و سالخورده چنار به چشم می‌خورند.

جوی اصلی باغ پهلوان‌پور از قنات حسن‌آباد سرچشمه می‌گیرد. این جوی از هیچ یک از باغ‌های دیگر منطقه عبور نمی‌کند.

گفتنی است نام باغ پهلوان‌پور در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

باغ پهلوان‌پور؛ جاذبه‌ گردشگری زیبای یزد+تصاویر

باغ پهلوان‌پور؛ جاذبه‌ گردشگری زیبای یزد+تصاویر

باغ پهلوان‌پور؛ جاذبه‌ گردشگری زیبای یزد+تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار