gardeshban.ir

فعال حوزه گردشگری معتقد است گردشگر صرفا این نیست که بلیط تهیه کند و سفر را آغاز کند بلکه فرد با دیدن عکس‌ها و مطالب و حتی شنیدن رویدادها نیز می‌تواند سفر کند، لذا تاثیری که یک سخنرانی دینی می‌تواند بر جذب گردشگر داشته باشد بسیار بالا است.
کد خبر: ۱۷۱۰۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸-1398 June 19
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :

ملیحه صفری، فعال حوزه گردشگری عنوان کرد: مانند تمامی فیلم‌ها یا کتاب‌های خوب یک سخنرانی دینی عالی آن هم در خصوص محرم، در حال نقل‌وانتقال گردشگران مذهبی است. ما عاشق این هستیم که ماجراجویی کنیم و به جایی جدید با راهنمایی آگاه سفر کنیم که بتواند جاها و چیزهایی را که قبلا هرگز از وجودشان مطلع نبودیم، به ما معرفی و ما را دعوت کند که پنجره‌هایی به جهان نو باز کنیم و ما را به لنزهایی جدید مجهز کند که چیزهای معمولی و تکراری دنیا اطرافمان را خارق العاده ببینیم. به ما لذت ببخشد و چندین بخش از ذهن ما را همزمان فعال نگه دارد. 

وی تاکید کرد: اگر یک سخنران دینی تلاش کند تا باورهای دینی خود را به شکلی بیان کند که گویی عازم یک سفر مذهبی است و یا در خصوص وقایع کربلا مانند یک راهنمای گردشگری از جایی سخن خود را آغاز کند که مخاطب تصور کند آن‌جاست و راهنما باید مطمئن شود که هیچ حرکت غیرممکن و یا تغییر جهت غیر قابل توضیحی در مسیر برای مخاطبان و گردشگران مذهبی وجود ندارد. چه این سفر برای کشف و اکتشاف باشد و چه برای توضیح چیزی یا ترغیب کسی؛ در نهایت گردشگر مذهبی را به مکان زیبای جدیدی می رساند که آن هم یک موهبت است.

این فعال حوزه گردشگری اظهار کرد: تمرکز بر آن چیزی که می‌خواهید به گردشگر مذهبی بدهید، اساس کامل آن چیزی است که شما را برای سخنرانی مذهبی آن هم در خصوص محرم آماده می سازد. تاثیرگذاری یک سخنرانی دینی و مذهبی و به عبارتی سفر زیارتی به مقصد کربلا اغلب در آن چیزی است که بیان نمی شود، چرا که یک مطلب کوتاه می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. در واقع این راز سخنرانی مذهبی موفق را خیلی‌ها نمی‌دانند و با غامض گویی، ذهن گردشگران مذهبی را خسته می کنند. 

صفری با اشاره به ضرورت تبیین ذائقه گردشگران مذهبی تصریح کرد: چه فرصت یک سخنران مذهبی 2 دقیقه باشد، و چه 18 دقیقه و یا حتی 80 دقیقه بایستی به اندازه‌ای بتواند مطالب را در سفر مذهبی خود بگنجاند که به اندازه کافی عمق داشته باشد تا بتواند گردشگران مذهبی را مجذوب خود کند. هنگامی که این سخنرانی‌های مذهبی درست اجرا شود قلب‌های گردشگران مذهبی به تپش در می‌آید و ذهن‌هایشان از احساس این واقعه به مرز دگرگونی می‌رسد و ناخودآگاه اشک در چشم‌هایشان حلقه خواهد زد.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین نقص سخنرانی مذهبی این است که اگر گردشگران مذهبی خود را کاملا از روی نوشته هدایت کنید، آن حس و شور واقعی را در آن‌ها خواهید کشت. این‌که آن‌ها درک کنند برایشان روخوانی می‌کنید یا سخنرانی مذهبی تا به سفر کربلا بروند؛ دو تجربه کاملا متفاوت است و با درک روخوانی و تصنعی بودن، حس خوب و تجربه زیبایی برای گردشگران مذهبی رخ نخواهد داد.

این فعال حوزه گردشگری خاطرنشان کرد: امروزه گردشگران مذهبی بر روی پیام سخنرانی‌های دینی تمرکز زیادی می‌کنند، بنابراین رسالت اصلی یک سخنران مذهبی این است که بر روی صحنه در خدمت این ایده باشد که آن را به عنوان هدیه با ارزش به گردشگران مذهبی خودش تقدیم کند. آن‌ها وقتی می بینند با عشق واقعی وقایع را زیبا و عینی بیان می‌کنید، حس لذت و عشق را خواهند برد و همیشه  با شعف قلبی و صادقانه در این سفر مذهبی شرکت خواهند کرد. 
 
ایسنا
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار