gardeshban.ir

در چند دهه گذشته کشورهای مختلف دنیا همواره سعی داشتند که سهم بیشتری را از سود کلان «صنعت سبز» یا همان صنعت گردشگری به خود اختصاص دهند و در این بین کشور ما با همه جاذبه‌های گردشگری و تاریخی که دارد نتوانسته متناسب با ظرفیتش در جهت رشد ورود گردشگران خارجی موفق عمل کند.
کد خبر: ۱۷۵۸۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۸-1398 July 03
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
بنا به اظهار نظر کارشناسان گردشگری، ضعف تبلیغات در معرفی جاذبه‌های گردشگری و طبیعی، کمبود زیرساخت‌ها مانند محل‌های اقامتی، تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز از عمده دلایل سهم کمتر ایران نسبت به کشورهای دیگر در زمینه جذب گردشگر خارجی است، در حالی که کشور ترکیه با ظرفیت‌های محیط‌زیستی و تاریخی کمتر نسبت به ایران در سال گذشته از صنعت گردشگری و جذب توریست حدود ۳۰‌میلیارد دلار درآمد داشته است، در حالی که طبق آمار سال ۹۷ بیش از هفت‌میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر کردند و درآمد کشور ما ۱۱,۸‌میلیارد دلار برآورد شده است. 

در همین زمینه آمارها نشان می دهد که بیش از ۷۰‌درصد گردشگران ورودی به ایران را مردان تشکیل داده و جالب است که بیشترین گردشگرانی که با خانواده به ایران سفر کرده‌اند نیز عراقی ها هستند. آمارها در سه ماه نخست امسال نیز نشان می‌دهد که بیش از دو‌میلیون گردشگر خارجی که عمدتا از کشورهای جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه، پاکستان و با فراوانی عراقی‌ها به ایران آمده‌اند و در مقابل نزدیک به دو‌میلیون نفر از مسافران ایرانی نیز از کشور خارج شده‌اند.

هر عراقی ۵ شب اقامت دارد

همان‌طور که ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری گفته است: «تعداد شهروندان عراقی مسافر به ایران در ۵‌ ماه اول سال‌ جاری نزدیک به یک‌‌میلیون و ۶۹۰‌هزار نفر بوده؛ این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۲۶‌هزار نفر افزایش داشته است». 

از سوی دیگر هر گردشگر عراقی براساس آمار متوسط ۴,۹ شب در ایران اقامت دارد و عمده هدف آنها از ورود به ایران زیارت اماکن زیارتی مشهد و قم، درمان پزشکی و گشت و گذار در قالب تور بوده است. همچنین وی در ادامه خاطرنشان کرد: در پایان سال ۲۰۱۸ میزان هزینه‌کرد یک گردشگر در منطقه جنوب آسیا به‌طور متوسط ۱۴۹۰دلار بود؛ بنابراین اگر بخواهیم بگوییم یک عراقی چه مبلغی در سفر به ایران هزینه کرده است، باید این عدد بر تعداد گردشگران ورودی از عراق به ایران ضرب شود. 

اگرچه گردشگران درمانی عراق در ایران مبلغی بسیار بیش از مبلغ اعلام شده از سوی مجامع جهانی هزینه می‌کنند. بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۱۳۹۷ هر گردشگر خارجی در ایران به‌طور متوسط حدود یک‌هزار و ۴۰۰ دلار پول خرج می‌کند که در این بین عراقی‌ها عمدتا‌ هزار دلار خرج می‌کنند. 

دلیل این موضوع را می‌توان در صحبت‌های حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی جست و جو کرد، او گفته است که عراقی‌ها مایلند در هتل آپارتمان‌هیا ارزان قیمت یا مسافرخانه‌ها اقامت کنند؛ بعضی دیگر هم به‌دلیل مناسبت‌های فامیلی را راه ورود به کشور ما می‌دانند. 

از سوی دیگر بعضی عراقی‌ها در مشهد از هتل استفاده نمی‌کنند و در خانه‌های خودشان اقامت دارند. جالب است بدانید که بازار ایران برای عراقی‌ها جذاب است و آنها به جای اینکه کالاهای ایرانی را با‌درصدی سود و تعرفه در کشورشان بخرند برای خرید ارزان‌تر به ایران می‌آیند. 

از این میان مردم شهرهای وان، سلیمانیه، زهک، نیم روز، بصره و میلک بیشتر از سایر هموطنان خود مشتاق سفر به ایران هستند.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار