gardeshban.ir

باستان‌شناسان موفق شدند اسکلت یک کودک را که ۵۷۰۰ سال قدمت دارد در منطقه تاریخی ارسلان تپه ترکیه کشف کنند.
کد خبر: ۱۷۹۹۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸-1398 July 14
گردشبان (gardeshban.ir) :
عکس/ کشف اسکلت ۵۷۰۰ ساله یک کودک در ترکیه

به گزارش روزپلاس به نقل از خبرگزاری آناتولی، باستان شناسان دانشگاه «ساپینزا رُم» ایتالیا حین کاوش در سایت باستانی ارسلان تپه واقع در شرق استان مالاتیا موفق به کشف اسکلت یک کودک شدند که گفته می‌شد قدمت آن به ۵۷۰۰ سال قبل باز می‌گردد.

مارسیل فرنگیپان، رئیس تیم حفاری با اشاره به اینکه این اسکلت متعلق به عصر مس است گفت: مهره‌هایی روی بازو و گردن کودک پیدا کرده ایم که قبلا طی اکتشافات خود ندیده بودیم. این مهره‌ها نشان می‌دهد کودک از یک خانواده ثروتمند است.

وی افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این کودک که به نظر می‌رسد حدود ۶ یا ۷ سال داشته بین سال‌های ۳۶۰۰ تا ۳۷۰۰ زندگی می‌کرده است. احتمال دارد این کودک به علت ابتلا به بیماری فوت شده باشد. مطالعات بیشتر روی این اسکلت می‌تواند سرنخ‌هایی از زندگی انسان‌ها در عصر مس را ارائه دهد.

این کارشناس در ادامه گفت: جنسیت، ساختار ژنتیکی، سن دقیق، علت مرگ و همچنین رژیم غذایی آن دوران پس از آزمایش‌های پیشرفته اعلام می‌شود.

ارسلان تپه در سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این تپه ۴ هکتار مساحت دارد و در ارتفاع ۳۰ متری قرار گرفته است و حدود ۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. بر اساس اعلام یونسکو، حفاری‌های ارسلان تپه از سال ۱۹۶۱ با اجازه رسمی از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و فعالیت اکتشافی باستان شناسان دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا آغاز شده است.

ارسلان تپه - جایی که یافته‌های مربوط به عصر مس و عصر آهن در اواخر سال ۵۰۰۰ قبل از میلاد مسیح کشف شد - مهد بسیاری از تمدن‌ها، مانند هیتی‌ها، رومی‌ها و بیزانسی‌ها بود.

باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار