gardeshban.ir

در پرواز هایی با مسیرهای بسیار طولانی، به عنوان مثال از قاره آمریکا به آسیا، زمانی که این مسیر طی شده توسط هواپیماها را بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که آن ها به جای انجام پرواز مستقیم بین مبدا و مقصد، یک مسیر منحنی شکل را پیموده اند. اما چرا؟
کد خبر: ۱۸۲۱۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸-1398 July 20
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
چرا هواپیماها به جای طی نمودن مسیری مستقیم مسیری منحنی شکل را می‌پیمایند؟

پیش از پاسخ به این سوال باید در مورد صفحاتی فرضی و دایره ای شکل به نام great circle در کره زمین توضیح دهیم. صفحه great circle به صفحه ای اطلاق می‌گردد که کره زمین را از وسط به دو نیمه تقسیم می‌نماید، به عبارتی دیگر صفحه‌ای است که از مرکز کره زمین می‌گذرد. به طور کلی بی نهایت صفحه great circle را می‌توان از مرکز کره زمین عبور داد. خط استوا یکی از بی‌نهایت خطوط great circle می‌باشد. حال با بررسی این صفحهای که از مرکز کره زمین عبور نموده و کره زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده است متوجه می‌شویم که بر روی سطح کره زمین و دور تا دور آن، یک خط منحنی شکل تشکیل داده شده است.

چرا هواپیماها به جای طی نمودن مسیری مستقیم مسیری منحنی شکل را می‌پیمایند؟

حال تصور نمایید که می‌خواهیم از نقطه ای به نام A به نقطه‌ای به نام B پروازی را انجام دهیم. در حالت عادی و دو بعدی، نزدیکترین فاصله بین نقاط A و B خط مستقیمی است که بین این دو نقطه رسم می‌گردد اما توجه داشته باشید که در حالت سه بعدی به علت گرد بودن کره زمین نزدیک ترین فاصله رسم شده بین نقاط A و B خطی است که بر روی یک منحنی great circle قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر اگر خط مستقیمی را که در حالت سه بعدی بین نقاط A و B به عنوان کوتاهترین فاصله رسم کرده اید را بر روی صفحه دو بعدی بیاورید متوجه می‌شوید که این خط شکلی منحنی مانند را بر خود می‌گیرد، لذا به همین دلیل است که تصور می‌شود یک هواپیما به جای انجام پروازی مستقیم بین دو نقطه، در حال انجام پروازی منحنی شکل می‌باشد. 

کن نیوز

پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار