gardeshban.ir

میبد یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های استان یزد است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد.
کد خبر: ۱۸۵۶۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸-1398 July 30
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
میبد یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های استان یزد است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده است. این شهر دو تا دهستان به نام‌های بفروئیه و شهدا دارد.

جالب است که بدانید میبد به عنوان یکی از کانون‌های اولیه یکجانشینی ایران معرفی شده است. این شهر تاریخی یادگاری و نشانه‌ای از تمدن مردم این منطقه باقی مانده که در زمینه جذب گردشگر توانایی بالقوه‌ای دارد.

از جاذبه های گردشگری میبد، اثری تاریخی به نام خانه سالار است که از مهم‌ترین اماکن دیدنی این شهر محسوب می‌شود. وقتی وارد این خانه می‌شویم، با معماری مرسوم در خانه‌های سنتی یزدی رو به رو می‌شویم. خانه سالار را ۴ باغ به همراه اتاق‌های متعدد احاطه کرده که ۳ ورودی دارد. یک طرف آن یادگاری از حاجی سالار، نوادگان حکیم از طبیبان نامی روزگار خود و دوران قاجار در محله باغشاهی است که در میبد بالا قرار دارد.

از ویژگی‌های معماری این بنا می‌توان به قرینه سازی فضای غربی و شرقی آن اشاره کرد. از زیبایی‌های خانه سالار احاطه شدن آن از ۴ طرف توسط درختان میوه و باغات انار است. خانه سالار در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پس از گذراندن مدت زمان مرمت و بازسازی از طرف اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد به عنوان پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی مورد استفاده قرار گرفته است.

این بنا تنها بخشی از ظرفیت گردشگری شهر میبد به شمار می‌رود که علاوه بر این می‌توان از خانه‌های تاریخی دیگری از جمله خانه گلشن یزد، خانه حاج ملک میبد یزد، خانه آیت الله حائری و ... اشاره کرد.

خانه سالار؛ بنایی تاریخی و زیبا در میبد+تصاویر

خانه سالار؛ بنایی تاریخی و زیبا در میبد+تصاویر

خانه سالار؛ بنایی تاریخی و زیبا در میبد+تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار