gardeshban.ir

درياچه خلنو يکي از درياچه هاي زيباي اطراف تهران با آبي بسيار سرد و يخچالي در ارتفاع ۳۸۰۰ متري است که از ذوب شدن تدريجي برفهاي زمستاني تشکيل مي شود.
کد خبر: ۱۸۸۹۸
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸-1398 August 10
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
بيشترين وسعت اين درياچه در تير ماه و کمترين وسعت آن در شهريور ماه است. براي دستيابي به اين درياچه نياز به حدود يک روز روز پياده روي و کوهنوردي داريد.

دریاچه خلنو در موقعیت جغرافیایی استان تهران واقع شده است. دریاچه مرتفع سرد سیر بسیار زیبای موسوم به خلنو که همچون نگین تابناکی در گستره دره بزرگ شمالی هرزه کوهها می درخشد ، از جمله دریاچه های کوهستانی البرز است که برای دستیابی بدان می باید راهپیمایی نسبتا طولانی توام با کوهنوردی انجام پذیرد. 

براستی پس از مدت زمانی نه چندان کوتاه و صعود و عبور از قلب مناطق دیدنی البرز، هنگامی که از این همه راهپیمایی خسته می شوید، دیدار این دریاچه به شما شور و اشتیاق دیگری می بخشد.
دریاچه بسیار زیبا و مرتفع خلنو درمحیط کوچکی از دره یخچالی این قله ۴۳۷۵ متری و در جناح شمالی غربی آن قراردارد. دریاچه در مرز استان تهران و مازندران و در شمال شرقی و انتها دره بزرگ وارنگرود واقع شده است. آب دریاچه منحصراً توسط برفچال های دیرپای جناح شمالی قلل هرزه کوه و جناح شمال غربی قلل خلنو کوچک وخلنو بزرگ وغرب قله سوزنی اسبی چال تأمین می شود.

دریاچه در حد نهایی وسعت خود و در کاسه ای نسبتا بزرگ در پای یال پر شیبی قرار دارد که به قله هرزه کوه متصل می شود. دور تا دور دیاچه پوشیده از نوارهای برفی و در حد فاصل آنها چمنزارهایی است که زیبایی محیط را دو چندان می کند.

اگرچه عمق دریاچه که توسط تپه ماهورهای کم ارتفاعی احاط گردیده کم می باشد لیکن در اواخر فصل بهار دراثر ذوب سریع برفچال یاد شده برحجم ووسعت آن تاحدد زیادی اضافه می شود و در اوایل و اواسط تیرماه به حداکثر میزان وسعت خود می رسد. درارتفاع ۳۸۰۰ متری،دریاچه دارای آبی بسیار سرد و یخچال و در معرض باد های غرب وجنوب غربی می باشد.

آب دریاچه درزمانی که گوسفنداران فشمی تا این حدبالا می آیند و در اثر استفاده این دامداران به مقدار زیادی گل آلوده می شود و تا اواخر شهریور ماه باقی می ماند.

از طریق جاده آسفالته جاجرود به بخش فشم می رسید و سپس وارد جاده دیگری درسمت شرق می شوید که پس از مدت زمان کوتاهی به آبادی سرسبز لالون پایین و بالا می پیوندد. 

راهپیمایی خود از مسیری در سمت شرق رودخانه خروشان لالون پی گرفته پس از نیم ساعتی از پل کوچکی عبور می کنید .

در سمت غرب رود تا تنگه لالون و از آنجا با گذر چند باره از رودخانه خروشان و پر آب آن، پس از سه ساعت کوهپیمایی به چشمه تلخ آب می رسید و بهتر است استراحت کوتاهی کنید . با پیگیری مسیر، ساعتی بعد، از کنار آبشاری رد می شوید.

با استفاده از مسیری پاکوب به صورت زیگزاگ، شیب تند آن را طی کرده ، سر انجام پس از یک ساعت دیگر بر بلندای گردنه ۴۰۰۰ متری وزوا قرار می گیرید. دور نمای قلل برج خلنو و رشته کوههای البرز از هر سو دیدگان شما را به خود مشغول می کند . 

سوز سرد ارتفاعات ۴۰۰۰ متری می وزد . هوا صاف و آبی است و قله های سپید پوش در چشم انداز شما قرار دارند. 

با ادامه مسیر پاکوب به سمت شمال غربی و از روی یال بتدریج ارتفاع گرفته، پس از حدود یک ساعت تغییر مسیر دهید، وارد کاسه بزرگ برفچالی خلنو می شوید و قلل آن را از جنوب به شمال طی کنید، به زیر شیب تند قله اصلی آن می رسید. 

باقیمانده راه را پس از سکوت یک و نیم ساعت دیگر طی نموده، با گامهای راسخ و استوار بر بلندترین قله ارتفاعات البرز مرکزی پس از دماوند و آزاد کوه قرار می گیرید.


در زیر آسمان نیلگون، البرز مرکزی با صدها قله کوتاه و بلند در تمام جهات جغرافیایی دیده می شود و حال با نگریستن به دره بزرگ شمالی هرزه کوه در نقطه ای از یال پرشیب آن سایه ابرهای پراکنده را به صورت لکه های کوچک بر روی زمین مشاهده می شود . آری شما اکنون بر فراز تیغه قرار دارید که مشرف به دریاچه خلنو است.

و با فرو رفتن تدریجی خورشید در پس کوههای مغرب، آماده پایین رفتن از قله خلنو به سمت دریاچه آن بگردید. از روی قله خلنو شیبهای تند سنگلاخی به کف دره پایین می روند که شما یکی از آنها را در سمت غرب انتخاب کرده، فرودی آرام و گام به گام را در پیش بگیرید . با رسیدن بر بالای یک تپه کوچک شیب مابقی را طی کنید، به کف دشت هرزه کوه و پس از ساعتی به کنار دریاچه بسیار زیبا و جذاب خلنو می رسید .

زمان مناسب بازدید

یکی از بهترین زمانهای بازدید از این دریاچه، در اوایل تیر ماه است. بیشترین وسعت این دریاچه در تیر ماه و کمترین وسعت آن در شهریور ماه است.

می توانید محل مناسبی را در سمت غرب دریاچه بیابید، چادر برپا کنید. می توانید یک شبانه روز در آنجا اقامت کنید، وبا گشت زدن در مرتع هرزه کوه از مسیر دره وارنگرود راهی مشخص و پاکوب را در کنار رودخانه پی بگیرید. این راه طولانی پس از یک روز کامل به آبادی وارنگرود و در نهایت به جاده کرج – چالوس منتهی می گردد.

راه های دیگر دستیابی به دریاچه :

جاده کرج، چالوس، گچسر، جاده آسفالته دیزین و آبادی وارنگرود، طی کردن مسیر پیاده روی از آبادی به مدت ۱.۵ روز تا دریاچه

توجه: در صورتی که از سمت دهکده لالون به این دریاچه می روید توجه داشته بایشد که کوهپیمایی از دهکده لالون تا فراز خلنو هشت ساعت به طول می انجامد

قلل خلنو و تیغه های ژاندارک، برج واسبی چال به وضوح در سمت شرق دیده می شوند و در شمال، قلل کمانکوه و سرماهوو یخچال کهنو پدیدار هستند. جویباران متعدد حاصل از ذوب برف ها به داخل دریاچه سرازیر هستند. اما با غروب آفتاب تابستانی هوا به طور ناگهان به زیر صفر سقوط می کند و آب به سرعت یخ می زند. 

همچنین باد بسیار سردی درتمام طول شب از کریدُور جنوب به شمال می ورزد وباعث یخ زدن برف های می شود منظره تابش نورماه وقرص کامل آن به همراه تماشای شبح صخره ای هرزه کوه درداخل آب ازجمله دیدارهایی است که به انسان فرصت می دهد تادمی با دریاچه وآسمان تنها باشد.

شناگران در این دریاچه به جز در مرداد ماه و در گرمترین ساعات روز مقدور نیست . حتی در این ماه نیز شنا کردن در این دریاچه سرد توصیه نمی شود .


درياچه خلنو
درياچه خلنو
درياچه خلنو
درياچه خلنومطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار