gardeshban.ir

سد زاوین کلات در ۱۰۰ کیلومتری مشهد مقدس و ۵۰ کیلومتری شهر کلات واقع شده است .
کد خبر: ۱۹۲۵۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸-1398 August 19
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
ارتفاع متوسط اين منطقه از سطح دريا حدود هزار و ۱۲۰۰ متر است.طبيعت زيبا و آب و هواي ييلاقي، وجود آبشارهاي بلند با دره‌هاي تنگ، موقعيت این منطقه را ممتاز مي‌كند. وجود هشت آبشار و چشمه‌هاي خنك و نردبان‌هاي فلزي تعبيه شده براي رفتن به بالاي آبشار، از عواملي هستند كه مسافران را به طرف خود جلب مي‌كند. 

این منطقه را می توان یکی از جاذبه‌ها و قابلیت‌های گردشگری مهم استان دانست که همه‌ساله هزاران بازدیدکننده و تورهای طبیعت‌گردی از مناطق مختلف سوی خود جلب می‌کند.


احداث سد وزنی بتنی زاوین در محل دو آبی در فاصله ۱/۵ کیلومتری بالا دست روستای زاوین علیا برروی رودخانه زاوین از سر شاخه های رودخانه قره تیکان ، که به منظور تامین آب زراعی اهالی روستاهای زاوین بالا و پایین ساخته شده است.

مشخصات فنی سد زاوین
نوع سد:بتنی وزنی
ارتفاع سد از پی: ۵۱/۲ متر
طول تاج: ۱۴۲ متر
حجم مخزن: ۲/۷ میلیون متر مکعب
حجم آب تنظیمی: ۳/۱۷ میلیون متر مکعب

مناطق ییلاقی، آبشار زاوین و سد زاوین در غرب شهر زاوین قرار دارد و حدود ۳ کیلومتربا شهر فاصله دارد. به این دلیل به این منطقه زاوین گفته می شود که بین دو زو قرارگرفته است . 

تثنیه زو، زوین می شود که بعدها تلفظ آن به زاوین تغییر کرده است . سرزمین زیبای زاوین که رودخانه ای به همین نام آن را مشروب ساخته است سبب پیدایش درختان مثمر و غیر مثمر فراوانی در منطقه گردیده است. مسیر رودخانه دارای پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند است. 

هوای کوهستانی منطقه لطافت خاص خود را دارد و پستی و بلندی های مسیر رودخانه سبب ایجاد آبشار هایی در این مکان گردیده است که فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی را بوجود آورده است.

سد زاوین کلات در ۱۰۰ کیلومتری مشهد/تصاویر

سد زاوین کلات در ۱۰۰ کیلومتری مشهد/تصاویر

سد زاوین کلات در ۱۰۰ کیلومتری مشهد/تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار