gardeshban.ir

به گفته شهبازی، تعداد روز‌های آلوده در سال جاری، بیشتر از سال گذشته است که ترافیک و افزایش غلظت ازن باعث این آلودگی‌ها هستند.
کد خبر: ۱۹۲۸۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸-1398 August 19
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
با شروع فصل پاییز مثل هر سال، بازار خبر‌هایی درباره آلودگی هوای شهر‌های بزرگ، هشدار‌هایی برای تردد افراد حساس و تعطیلی مدارس داغ شده است.


بر اساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوا، در سال گذشته ۲۷ روز و در سال جاری تاکنون ۳۳ روز را در هوایی آلوده نفس کشیده ایم.
به گفته کارشناسان، روز‌های آلوده بیشتر در فصول سرد، مهمان شهرنشینان تهرانی می‌شوند بنابراین برای اطلاع از چرایی افزایش تعداد روز‌های آلوده در فصول سرد، به سراغ رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا رفتیم.


حسین شهبازی رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: برخی منابع طبیعی آلودگی را به شهر‌ها وارد می‌کنند. علاوه بر این در شهر‌های بزرگ همچون تهران و کرج، تردد روزانه هزاران خودرو باعث افزایش تولید آلودگی می‌شوند.


وی افزود: برای بهبود کیفیت هوا، آلودگی‌ها باید از شهر خارج شده و به اصطلاح "تهویه" صورت گیرد. مهم‌ترین تهویه طبیعی، جریانات باد مناسبی است که حاوی گرد و غبار نباشند. اما اگر باد مناسبی وجود نداشته باشد، تهویه به خوبی صورت نمی‌گیرد و هوا آلوده می‌شود.


شهبازی درباره لایه‌هایی از هوا که در آن تنفس می‌کنیم، ادامه داد: لایه‌ای از هوا که در تنفس می‌کنیم، از چندصد متر تا چندهزار متر ارتفاع دارد. هر چقدر این لایه ارتفاع کمتری داشته باشد، غلظت آلودگی افزایش پیدا کند.


رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا درباره تفاوت ارتفاع این لایه در فصول گرم و سرد گفت: در فصول گرم سال، ارتفاع این لایه بیشتر و در فصول سرد ارتفاع این لایه کمتر می‌شود.


وی افزود: در صورت عدم وزش باد کافی یا پایداری جوی، آلاینده‌ها از شهر خارج نمی‌شوند و غلظت آلودگی افزایش پیدا می‌کند.
شهبازی با اشاره به وضعیت آلودگی در فصل تابستان اظهار کرد: در تابستان ها، ارتفاع این لایه بیشتر است و بستر برای کاهش غلظت آلودگی وجود دارد؛ بنابراین در فصول سرد سال امکان آلودگی هوا بیشتر است.


رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: منشا این آلودگی ها، آلاینده‌هایی هستند که از ترافیک ناشی می‌شوند.


وی درباره وضعیت روز‌های سال گذشته گفت: در سال ۹۷، ۱۳ روز پاک، ۱۹۵ روز سالم، ۲۷ روز ناسالم برای گروه‌های حساس داشته ایم. همچنین هیچ روزی ناسالمی نداشتیم.


شهبازی درباره وضعیت آلودگی سال جاری افزود: در سال ۹۸، ۲۵ روز پاک، ۱۷۷ روز سالم، ۳۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم داشتیم.


رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا اظهار کرد: در مجموع امسال به علت افزایش آلاینده ازن در تابستان، تعداد روز‌های آلوده نسبت سال گذشته افزایش داشته است.


وی ادامه داد: پیش بینی آلودگی هوا به عوامل مختلفی مانند وضعیت جوی و ترافیکی دارد که به صورت بلند مدت امکان پذیر نیست.


شهبازی درباره آلاینده ازن گفت: این آلاینده، آلاینده‌ای ثانویه است که از ترکیب چند آلاینده دیگر مانند ترکیبات عالی فرار و اکسید‌های نیتروژن در صورت افزایش دما و نور تولید می‌شود؛ بنابراین در روز‌های گرم تابستان این آلاینده تولید و باعث آلودگی هوا می‌شود.

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار