gardeshban.ir

دانشگاه گیلان هفته گذشته میزبان همایشی با عنوان "ظرفیت‌های مناطق آزاد در گسترش همکاری‌های منطقه ای ایران و اوراسیا" با محوریت منطقه آزاد انزلی بود.
کد خبر: ۱۹۵۳۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸-1398 August 26
گردشبان (gardeshban.ir) :
 این همایش که در چارجوب همکاریهای سازمان منطقه آزاد انزی با موسسات علمی و پژوهشی کشور برگزار شد، به منظور شناسایی ظرفیت مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد انزلی برای  حضور موثر در بازار کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا برپا شد.

در این همایش یک روزه "مدیر ارتباط با روسیه" سازمان منطقه آزاد انزلی ضمن ارائه تحلیلی از مزیت‌ها، فرصت ها، امکانات و زیر ساخت‌های این منطقه به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور  به تشریح نقش مجتمع بندری کاسپین بعنوان حلقه اتصال ترانزیت کالا در کریدور شمال - جنوب و کریدور چین - قزاقستان - ایران (بندرکاسپین) در توسعه مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا، پرداخت.

از نکات جالب توجه "همایش ظرفیت‌های مناطق آزاد در گسترش همکاری‌های منطقه ای ایران و اوراسیا" استقبال اساتید دانشگاه، دانشجویان و کارشناسان حوزه تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر بود که در این همایش در خصوص موضوعاتی چون بررسی عملکرد کشور در حوزه صادرات و واردات، مراودات تجاری با کشورهای مذکور، واکاوی موانع و مشکلات پیش روی فعال سازی کریدورهای تجاری، شناخت دقیق نیازها، شاخص ها و استانداردهای بازار موجود در کشورهای اورسیا، کاهش نقش دلار و حکمروایی امنیت جامع در تعاملات اقتصادی ایران و اوراسیا، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

سازمان منطقه آزاد انزلی طی سالهای اخیر از طریق برگزاری همایش های تخصصی با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و کارشناسان، و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های استانی و کشوری؛ گام های موثری در جهت الگوسازی کاربردی نمودن طرح های تحقیقاتی-دانشگاهی برداشته است. چراکه انجام مطالعات علمی در شناخت بازار می تواند نقش بسزایی در کسب موفقیت حداکثری در مسیر تدوین و اجرای سیاستهای سازمانها و نهادهای اجرایی کشور ایفا نماید.

گفتنی است اتحادیه اقتصادی اوراسیا مشتمل بر پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان است که به دلیل همگرایی سیاسی و اقتصادی و جغرافیایی در جهت بهره‌مندی مزیت‌های اشاره شده، اتحادیه مزبور به عنوان یک بلوک اقتصادی-تجاری، تشکیل شده تا از طریق کاهش و حذف تعرفه‌های گمرکی؛ زمینه افزایش مبادلات با پول واحد را در دستورکار خود قرار دهند.

براساس توافقات صورت پذیرفته، تعداد 502 ردیف کالایی جزو امتیازات اعطایی اوراسیا برای صادرات و 360 ردیف کالایی جهت واردات به ایران در نظر گرفته شده است. 
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار