gardeshban.ir

یکی از شهرهای مهم در قسمت غربی بلغارستان، شهر بلوگراچیک است. این شهر بلغاری که به احتمال زیاد نامش را کمتر شنیده باشید یکی از تاریخی ترین نقاط در کشور بلغارستان است که هنوز هم درصد قابل توجهی شکل و بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.
کد خبر: ۲۰۱۲۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸-1398 September 12
گردشبان (gardeshban.ir) :
شهر بلوگراچیک در بلغارستان که به آن شهر صخره ای هم می گویند، یکی از بهترین نمونه های همکاری بشر نه تنها در جهان بلکه در بلغارستان نیز هست. 

اکتشافات باستان شناسی شناخته شده در بلغارستان

در قسمت غربی کشور بلغارستان و در همسایگی این کشور با شرقی ترین قسمت مرزی با صربستان، یکی از جالب ترین و البته تاریخی ترین شهرهای بلغارستان قرار دارد که به آن شهر بلوگراچیک یا صخره های سفید می گویند. نام این شهر را به زبان بلغاری، Белоградчик می نویسند. این شهر نه تنها تاریخی بسیار غنی دارد بلکه در زمینه ی امور فرهنگی نیز در بلغارستان بسیار پیشرو می باشد. با این که عمده ی جذابیت این شهر به خاطر جاذبه های طبیعی و صخره های سفید آن است اما، از دیگر دیدنی های این شهر همچون رصدخانه و موزه هایش نباید به این سادگی ها گذشت.

به جز این ها، رستوران های این شهر صخره ای سفید و کوچک نیز بسیار معروف هستند و ارزش یک دل سیر غذای سنتی بلغارستانی خوردن را دارد! این شهر که حتی از سمت جنوبی با رود معروف دانوب نیز هم مسیر است، یکی از معروف ترین شهرهای صخره ای در سراسر جهان است که توانسته تا به الان تا حد خوبی فرم و حالت اولیه ای که داشته است را حفظ نماید. مهم ترین خصوصیتی که باعث معروف شدن بلوگراچیک شده است، صخره ای بودن و سفید بودن آن است.

همه چیز درباره ی شهر بلوگراچیک در بلغارستان، شهر تاریخی صخره های سفید

در این شهر بلغارستانی، انواع و اقسام مختلف صخره ها را که تعداد زیادی از آن ها دستخوش تغییرات به دست انسان ها شده اند را می توان دید. البته به همان نسبت هم صخره های سفید در این شهر وجود دارند که هنوز هم طبیعی هستند. اصلا نام شهر بلوگراچیک در بلغارستان به معنای شهر صخره های سفید است. به نظرتان دلیل این نام گذاری چه عاملی می تواند باشد؟ در محدوده ی شهر بلوگراچیک در بلغارستان پر است از صخره های مختلف که همه ی آن ها دارای قدمتی تاریخی هستند و با فاصله های کم و زیاد در اطراف این شهر تاریخی قرار گرفته اند.

در بلوگراچیک هر کدام از صخره های سفید برای خود نامی جداگانه و مجزا دارند که به آن شهرت پیدا کرده اند. از معروف ترین این صخره ها می توانیم به صخره ی آدم و حوا، صخره ی اسب سوار، صخره ی قلعه و بسیاری از اسامی دیگری اشاره نماییم. درباره ی صخره های شهر بلوگراچیک در بلغارستان این را بد نیست بدانید که به مجموع آن ها به اصطلاح ارکوپوریا بوریچ می گویند. البته شکل قرار گیری صخره ها در این شهر به این صورت است که گروهی گروهی هستند.

شهر بلوگراچیک در بلغارستان | Belogradchik

این صخره های مشهور و زیبا کم کم در حدود ۲۰۰ میلیون سال در این منطقه قدمت دارند. این صخره ها در فواصل ۴ تا ۴۰ کیلومتری این شهر ادامه دارند. گروهی از صخره های ۴ کیلومتری از این شهر، در مجاورت غار لپیسکا و در منطقه ی لاتین کال قرار گرفته اند. دورترین صخره ها نسبت به این شهر نیز که در فاصله ی ۴۰ کیلومتری آن قرار گرفته اند در فاصله ای تقریبا نزدیک به روستای بلوتینستی و روستای گیوریچ قرار گرفته اند. حالا که دلیل نام گذاری این شهر را متوجه شدید باید درباره ی بلوگراچیک بگوییم که این شهر کوچک و تاریخی، بیشترین عامل شهرتش در جهان به خاطر همین سیستم صخره ای بودنش است. معمولا صخره های این شهر دارای عرض نهایت ۷ کیلومتری هستند و ارتفاعشان بیش از ۲۰۰ متر نمی رسد.

جاذبه های شهر بلوگراچیک در بلغارستان

این شهر تاریخی که به شهر صخره های کوچک سفید مشهور است، با توجه به سرشماری که در سال ۲۰۰۹ میلادی از آن صورت گرفت، بیش از ۵ هزار نفر در خود جمعیت دارد و در نزدیکی پایتخت این کشور یعنی بلغارستان قرار گرفته است. شهر بلوگراچیک در بلغارستان معمولا شهری مناسب و دلخواه برای کسانی است که طبیعت گرد هستند و یا علاقه به کشف ناشناخته های طبیعی دارند، مقصدی بسیار ایده آل و مناسب است. یکی از نکات جالبی که درباره ی شهر بلوگراچیک در بلغارستان وجود دارد این است که این شهر حتی در دوره های تاریخی مختلف نیز محلی برای تفریح بوده است و از نقاط اطراف به آن می آمده اند تا در آن استراحت کنند. حتی الان هم خیلی ها این شهر را به عنوان یکی از مقصدهای مسافرتی خود می شناسند و برای استراحت و یا گردشی در طبیعت، به آن سفر می کنند.

قلعه ی بلوگراچیک در بلغارستان

درباره ی صخره های سفید این شهر زیبا و کوچک برای شما گفتیم و حالا نوبت دیگر جاذبه های این شهر است. بعد از صخره های سفید، دیدنی ترین جاذبه ی این شهر؛ قلعه ی بلوگراچیک است. دژ یا همان قلعه ی بلوگراچیک در بین صخره های این شهر ساخته شده است. این قلعه ی تاریخی در زمانی که این شهر برای امپراتوری روم بوده است، ساخته شده. تعامل این قلعه و صخره های بلند شهر به این صورت است که گویی همین صخره ها وظیفه ی مراقبت از دژ را بر عهده دارند. این قلعه برای بار دیگر در زمان تزار ویدین یکی از مهم ترین دژهای بلغارستان بود که البته پس از فتح این کشور توسط عثمانی ها به تصرف در آمد. آخرین باری که از این دژ کاربری نظامی شد در سال ۱۸۸۵ میلادی بود.

غار مگورا

در این شهر تنها جاذبه های موجود، صخره هایش نیستند. یکی از دیدنی های این شهر که حاصل همکاری انسان و طبیعت است، غار مگورا در این شهر است. بر روی دیواره های این غار، نقاشی های دیدنی و جالبی وجود دارد که به گفته ی کارشناسان مربوط به دوران ماقبل تاریخ است. به جز مگورا یک غار دیگر هم وجود دارد که نزدیکی شهر بلوگراچیک بلغارستان قرار گرفته باشد و حاوی نقاشی هایی بر روی دیواره هایش از دوران ماقبل تاریخ باشد. غار باباویدا حاوی تصاویری است که دانشمندان با بررسی های بسیار توانسته اند کشف کنند که یک تقویم است که بر روی دیواره های این غار نقاشی شده است.

موزه ی پانورا

در داخل شهرموزه ی تاریخی این شهر قرار گرفته است که در سال ۱۸۱۰ میلادی ساخته شده است. در این موزه آثاری که نشان دهنده ی تاریخ و نوع فرهنگ این شهر و کشور بلغارستان است به نمایش درآمده است.

رصدخانه ی نجومی بلوگراچیک

در فاصله ای نزدیک به ۱۰۰ متر از شهر بلوگراچیک، آکادمی علوم ستاره شناسی این شهر یک رصدخانه بنا کرده که با قرار دادن ۳ تلسکوپ در آن، بیشتر مراجعانی که مخصوصا پس از غروب آفتاب به آن می آیند، می توانند تا شب را با استفاده از این تجهیزات مشاهده کنند. البته این به این معنا نیست که رصدخانه ی نجومی تنها شب ها باز است بلکه، در نوبت روز هم تجهیزات ستاره شناسی برای بازدید عموم در نمایشگاه موزه قرار گرفته است.

معرفی شهر صخره ای بلوگراچیک در بلغارستان/تصاویر

معرفی شهر صخره ای بلوگراچیک در بلغارستان/تصاویر

معرفی شهر صخره ای بلوگراچیک در بلغارستان/تصاویر

معرفی شهر صخره ای بلوگراچیک در بلغارستان/تصاویر

معرفی شهر صخره ای بلوگراچیک در بلغارستان/تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار