gardeshban.ir

براساس خبرهای واصله، بعد از اخذ مجوزهای لازم، قرار است که خانه ملاباشی اصفهان به بوتیک هتل تبدیل شود. این خبر پبرامون تبدیل خانه ملاباشی به بوتیک هتل نگارش شده است.
کد خبر: ۲۰۱۳۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸-1398 September 12
گردشبان (gardeshban.ir) :
خانه ملاباشی اصفهان که در سال 81 به ثبت ملی رسید، طبق گفته مالک آن سه دوره تاریخی را به خود دیده است، زندیه، صفویه و قاجار.

پایه این خانه تاریخی بوده، اما تزئیناتش کاملا جدید است. این خانه یکی از پرتزئینات ترین خانه های اصفهان به شمار می آید، چرا که در آن از هنر ارسی و گچ بری و تزئینات شیشه انجام شد تا کاشیکاری و حجاری روی سنگ.

سال 80 که خانه ملاباشی اصفهان خریداری شد، متعلق به فردی به نام ملاباشی منجم ناصرالدین شاه بوده، تقریبا مخروبه ای بود که چیزی از آن باقی نمانده بود. تا اینکه فردی به نام معتمدی که از متمولان اصفهانی است، این خانه را از وارثان ملاباشی خرید و خودش دست به کار مرمت تا سال 97 شد در این مدت به دلیل برخی از مشکلات شخصی چند سالی در تکمیل این خانه تعلل ایجاد شد، مدتی هم این بنا در اختیار یک مباشر بود که او نتوانست از این بنا به درستی محافظت کند. اما وقتی مالک این خانه را مرمت کرد، توانست با هزینه زیادی که برای آن انجام داده، این خانه را به یکی از بهترین جاذبه های اصفهان تبدیل کند.

خانه ملاباشی هم اندرونی برای خانواده اش و هم بیرونی داشت و الان 15 تا اتاق دارد که بسیاری از تزئیناتش کار هنرمندانی است که در این خانه برای او کار کرده اند.

جالب اینجاست که اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان هیچ کاری برای این موضوع انجام نداد و تمام هزینه ها و مرمت ها پای خود مالک بوده است. مدیران میراث فرهنگی هم وقتی عملکرد معتمدی را در بنیاد فرهنگی معتمدی دیده اند، با او همکاری کرده اند تا او یک خانه دیگر به نام سرتیپی را هم به یکی از بهترین بناهای اصفهان تبدیل کند.

حالا او و پسرش که همه کارهای اجرایی خانه را دنبال می کند، قصد دارد تا این بنا را به بوتیک هتل تبدیل کند. با تبدیل این بنا به مرکز اقامتی خللی در بازدیدها ایجاد نمی شود، تنها مسیر مشخصی برای بازدید گردشگران در نظر گرفته خواهد شد.

هدف این مالک مستهلک نشدن این بناست. از طرفی او برای خودش هم در این خانه اتاقی ساخته و آشپزخانه ای که جدا از تشکیلات بوتیک هتل است و شجره نامه خودش و پدرش را روی دیوار یک اندرونی کوچک با کاشی نوشت.

بازدیدکنندگان خارجی و داخلی هر کدام تصاویر این خانه را می بینند، حتما می خواهند که از آن بازدید کنند خانه ای که ساعت ورود و خروج بازدیدکنندگانش در اختیار مالک است و هر فردی با یک راهنما داخل می شود تا هم بهتر زوایای خانه را ببیند و هم حالا که هنوز به بوتیک هتل تبدیل نشده، حریم مالک را بهم نزند.

خانه ملاباشی یک شاه نشین بسیار زیبا دارد که در زمان ملاباشی دارای چنین تزئیناتی نبود. در واقع، مالک دخالت زیادی در بنا کرده، ولی از آنجا که خانه هیچ تزئیناتی نداشته، اداره میراث فرهنگی ایرادی به کار او نگرفته است.

در این باره سالار معتمدی فرزند مالک می گوید: حیاط تزئینات داشته و ما برای بیشتر کردن تزئینات خانه، به آن هنرهایی را اضافه کردیم شاید 20 درصد. او می گوید: این خانه هزینه های زیادی دارد، ارسی قدیمی آن به روغن برزک نیاز دارد که بسیار گران است. باید هر سال روغن کاری شود تا سالم بماند.

خانه به دلیل پایین تر قرار گرفتن از سطح زمین مدام دچار رطوبت می شود، همین ها هزینه زیادی برای نگهداری دارد. وی ادامه می دهد: نباید رفت و آمد آنقدر زیاد باشد که حضور افراد موجب تخریب بنا شود. به همین دلیل، قصد داریم اگر آن را به بوتیک هتل تبدیل کردیم، افراد زیادی در آن اسکان داده نشوند. به همین دلیل، در نظر داریم تا تنها 9 اتاق را در اختیار گردشگران قرار دهیم.

ما در این اتاق ها تخت نخواهیم داشت و بین دو تا 6 نفر در این سوئیت ها اقامت می کنند. معتمدی پیرامون تبدیل خانه ملاباشی به بوتیک هتل می گوید: تبدیل این بنا به بوتیک هتل کار زیادی دارد، باید مجوز بازدید بگیریم. الان هم اگر کسی برای بازدید می آید، باز اجازه شخصی ماست. باید برای اینکه بتوانیم میزبان گروه ها باشیم این مجوز را بگیریم ضمن اینکه کارهای متعدد دیگری برای انجام داد تا بتوان این خانه را به بوتیک هتل تبدیل کرد.

برخی از بخش های این خانه از نظر آتش نشانی یا وزارت بهداشت باید تغییر کند یا اصلاحاتی در آن انجام شود.

تبدیل خانه تاریخی اصفهان به بوتیک هتل


تبدیل خانه تاریخی اصفهان به بوتیک هتلتبدیل خانه تاریخی اصفهان به بوتیک هتل

تبدیل خانه تاریخی اصفهان به بوتیک هتل
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار