gardeshban.ir

می توان از گونیو به عنوان قدیمی ترین قلعه گرجستان نام برد، قلعه ای شگرف با مساحت 4.5 هکتاری که در فاصله 15 کیلومتری باتومی و در روستای گونیو در آجارا (Adjara) جای خوش کرده است.
کد خبر: ۲۰۱۴۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸-1398 September 13
گردشبان (gardeshban.ir) :
قدمت این قلعه به چندین هزار سال قبل بازمی گردد تا جاییکه برخی از باستان شناسان آن را متعلق به سده پانزده تا هفدهم قبل از میلاد می دانند. 

در مورد این قلعه افسانه ای نقل می شود، افسانه ای باستانی که بر اساس آن این قلعه محل دفن آسپاروس پسر پادشاه و کسی که به دست جیسون کشته شد، می باشد. 

این قلعه در طول تاریخش به دلیل موقعیت استراتژیک بی نظیرش میزبان اقوام مختلفی بوده و دارای سه دوره متفاوت است، اول دوره رومیان، سپس دوره بیزانس و نهایتاً اشغال شدنش توسط عثمانی ها و میزبانی از ترک ها در سال 1547.

طراحی قلعه و معماری این بنای تاریخی از همان دوران کهن تا به امروز تقریباً بدون تغییر باقی مانده و دارای طول 900 متری و ارتفاع 5 متری می باشد. 

در طراحی اولیه این قلعه بیست و دو ستون مرتفع 7 متری در نظر گرفته شده اما امروزه تعدادی از آنها تخریب و نابود شده اند و فقط 18 تا از آنها باقی مانده اند. در قدیم قلعه دارای 4 ورودی و خروجی بود، اما امروزه تنها ورودی غربی از تخریبات جان سالم به دربرده است. 

این قلعه از نظر استراتژیکی بسیار حائز اهمیت بوده و از ورودی های چوروخی و مرزهای داخلی غربی به سمت سواحل دریای سیاه محافظت می کند. 

این قلعه در قسمت شرقی قلمرو امپراطوری روم بنا شد و نه تنها از نظر استراتژیکی نقطه ای بسیار مهم تلقی می شد بلکه یک مرکز اقتصادی و فرهنگی در روم شرقی به حساب می آمد. 

تاریخ این قلعه هنوز هم پر از رمز و راز است و ابهاماتی در مورد آن وجود دارد که هنوز کشف نشده اند، دانشمندان کماکان در حال بررسی و کاوش برای دستیابی به اکتشافات جدیدند. 

کشفیاتی مانند پیدا کردن یک گنجینه دفن شده مربوط به قرن پنجم میلادی در نزدیکی دیوار جنوبی در سال 1974. قلعه گونیو از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار پر اهمیت است تا جاییکه دولت گرجستان در سال 1994 آن را به عنوان موزه ای معرفی کرد. 

مجموعه ای از عتیقه های شگفت انگیز و تاریخی که اکثر آنها در طی انجام حفاری های باستان شناسی در نزدیکی یکی از دیوارهای قلعه گینو کشف شده اند در موزه باستان شناسی باتومی نگهداری می شود.


نام مرکز دیدنی

Gonio Fortres

نوع مرکز دیدنی

خرابه باستانی

کشور

گرجستان

شهر

باتومی

ناحیه

اطراف شهر

ساعت بازدید

از ساعت 10 تا 17

نرخ قیمت ورودی

ارزان

متوسط قیمت بلیط

3 لاری

آدرس

Machakhelskoye Gorge, Batumi, Georgia

قلعه گونیو؛قدیمی ترین قلعه تاریخی گرجستان+تصاویر

قلعه گونیو؛قدیمی ترین قلعه تاریخی گرجستان+تصاویر

قلعه گونیو؛قدیمی ترین قلعه تاریخی گرجستان+تصاویر

قلعه گونیو؛قدیمی ترین قلعه تاریخی گرجستان+تصاویر

قلعه گونیو؛قدیمی ترین قلعه تاریخی گرجستان+تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار