gardeshban.ir

سرپرست هیات باستان‌شناسی تپه نقاره‌چی این تپه را یکی از استثنائات در باستان‌شناسی ایران دانست و از کشف شواهدی از یک دالان به عرض ۸۰ سانتی‌متر و یک طاق آجری که وسعتی بیش از 2 متر را پوشش می‌داده در این تپه خبر داد.
کد خبر: ۲۰۲۲۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸-1398 September 15
گردشبان (gardeshban.ir) :
مهدی رهبر، سرپرست هیات باستان‌شناسی، در مورد تاریخچه شروع کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه نقاره‌چی شهرستان نهاوند، گفت: تپه باستانی نقاره‌چی در سال ۱۲۹۸ هجری قمری هنگام برداشت خاک برای زراعت توسط کشاورزان کشف شد و بار دوم در سال ۱۳۰۹ هجری قمری هنگام مسافرت ناصرالدین شاه به نهاوند و به دستور او مورد کاوش قرار گرفت.

او ادامه داد: گزارش کاوش‌های ابتدایی در خاطرات سفر ناصری به‌وسیله محمد‌حسن‌خان اعتماد‌السلطنه و فوریه پزشک مخصوص شاه آمده است.

رهبر با بیان این‌که به معماری تپه نقاره‌چی لطمه جدی وارد شده تصریح کرد: در سال‌های ابتدایی و بعد از آن تا چند سال قبل نیز با وجود تاکید بر این‌که هیچ‌گونه شی باارزشی جز چند قطعه استخوان در داخل تابوت کشف شده وجود نداشته قاچاقچیان عتیقه چندین و چند بار این تپه را زیر و رو کردند.

او تصریح کرد: اگرچه یقینا قاچاقچیان به هیچ‌گونه شیئی دست نیافته‌اند اما موجب تخریب و لطمه جدی به معماری این تپه شدند.

سرپرست هیات کاوش باستان‌شناسی تپه نقاره‌چی در خصوص ساختار این تپه نیز گفت: تپه نقاره‌چی قطری برابر ۴۰ متر و ارتفاع حدود 5.5 متر دارد که از نظر ساختاری پدیده جدیدی است؛ زیرا بر اساس گزارش‌های زمان ناصری از این تپه بنایی شامل یک دالان کم‌عرض و  طویل که در انتهای آن به فضای دایره‌شکلی با طاق آجری منتهی می‌شود، مواجه هستیم که تمام حجم تپه تا حدود ۵ متر به وسیله گل ورزداده و آهک پر شده است.

او افزود: در دور جدید کاوش تا چند روز پایانی زمان کاوش هیچ‌گونه موفقیتی در دستیابی به محل گور حاصل نشد اما در آخرین هفته کاوش شواهدی از یک دالان به عرض ۸۰ سانتی‌متر به دست آمد که دیواره‌های آن با سنگ لاشه و گل آهک ساخته شده بودند.

رهبر در ادامه گفت: مطالعه بر روی دیوارهای کشف‌شده نشان می‌داد که این دیوارها حدود ۱۰۰ سانتی‌متر ارتفاع داشته و وجود چند قطعه آجر به‌صورت موردی در سطح بالای دیوارها وجود طاق آجری را بر روی دالان به اثبات می‌رساند.

او افزود: اگرچه قاچاقچیان بخش زیادی از دالان را تخریب کرده‌اند با این حال در انتهای غربی دالان در عمق ۴۱۰ سانتی‌متری از نقطه صفر یک طاق آجری کشف شد که وسعتی بیش از دو متر را پوشش می‌داده است.

رهبر از تداوم کاوش‌های این هیئت در فصل آتی خبر داد و اظهار کرد: خسارت ناشی از آسیب‌پذیری سقف که زیر توده عظیمی از گل آهک قرار داشت و نیز پایان یافتن زمان کاوش ادامه کار بر روی این گورپشته‌ای را به فصل بعد موکول کرد.

به‌ گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، این باستان‌شناس در پایان با اشاره به این‌که این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شده است تصریح کرد: تپه نقاره‌چی حدود 2 کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند و در بین زمین‌های زراعتی قرار گرفته است.
 


پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار