gardeshban.ir

سرکوبه روستایی در شهر خمین و در استان مرکزی واقع است. این روستا یکی از مناطق گردشگری و تاریخی این شهر است.
کد خبر: ۲۰۷۱۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸-1398 October 01
گردشبان (gardeshban.ir) :
سرکوبه روستایی در شهر خمین و در استان مرکزی واقع است. این روستا یکی از مناطق گردشگری و تاریخی این شهر است.


خمین، شهر دستکندها و سنگ‌نگاره‌ها

شهر خمین که در گذشته کمره نام داشت برای خیلی‌ها که به دیدن سنگ‌نگاره‌ها و معماری دستکند علاقه دارند، می‌تواند مقصدی مناسب و سفری خاطره‌انگیز باشد. در این منطقه شهرهای زیرزمینی مثل تهیق، دستکند رباط آغاج، سنگ‌نگاره‌های تیمره، جباده، آشناخور و قبرستان‌های ارامنه و جاذبه‌های تاریخی دیگر وجود دارد. یکی از مکان‌ها و روستاهای دیدنی این شهر روستای سرکوبه است.

سرکوبه یا سه کوهه

سرکوبه یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین روستاهای شهر خمین است. به دلیل اینکه در نزدیکی این روستا سه کوه حدجه، حمیده خاتون و کُلَنگه وجود دارد، در گذشته به آن سه کوهه می‌گفتند. سرکوبه در پای کوه بنا شده و قدمت و تاریخ آن به درازای دوران مس سنگی می‌رسد. این روستا مردمانی مهربان و ترک‌زبان دارد که کشاورزی و کاشت محصولاتی چون گندم پیشه‌ی آن‌ها است.

گشت‌وگذار در سرکوبه

برای افرادی که هم به گشتن در طبیعت علاقه دارند و هم دیدن آثار باستانی و مکان‌های تاریخی، سرکوبه یکی از مقصدهای مناسب است. در این روستا کوه حمیده خاتون با سنگ‌نگاره‌های تاریخی و اسلامی آن، رودخانه، قنات‌ها، چشمه‌ها، آسیاب‌های آبی قدیمی، و گوردخمه‌ی تاریخی کنده شده در دل کوه میزبان گردش چندساعته‌ی شما خواهند بود.

قدیمی‎‌ترین ساکنان سرکوبه

قدیمی‌ترین ساکنان سرکوبه مردمانی از روزگار پیش از تاریخ و از دوران مس و سنگ بودند. باستان‌شناسان با بررسی‌های خود دو محوطه‌ متعلق به این دوران را در این روستای تاریخی شناسایی کردند.

گوردخمه، یادگاری از گذشتگان

برای دیدن گوردخمه باید مسافتی حدود دو کیلومتر را در سرکوبه روستاگردی کنید. در مسیر رسیدن به گوردخمه از کنار مزارع سرسبز کشاورزی عبور می‌کنید که اگر فصل بهار یا تابستان را برای سفر خود انتخاب کرده باشید، سرسبزی مزارع گندم بر زیبایی روستا می‌افزاید. این گوردخمه روی کوهی قرار دارد که ورودی آن از پایین قابل‌مشاهده نیست. بالا رفتن از کوه و مسیر رسیدن به آن سخت نیست و به‌راحتی می‌توانید به ورودی گوردخمه برسید. این اثر به‌صورت دستکند ساخته شده و دارای حدود ۲۴ پله است که به‌صورت اریب و بر اساس شیب کوه کنده شده است و ۹ متر به پایین و درون کوه می‌رود. 

عرض ورودی آن حدود یک متر است و در داخل آن سه حفره دیده می‌شود. قدمت گوردخمه به‌طور دقیق مشخص نیست و نیازمند پژوهش و مطالعه‌ی بیشتر باستان‌شناسان است؛ اما احتمال دارد که این بنا یادگاری از دوران ساسانی یا اشکانی باشد. متأسفانه در سال‌های اخیر قاچاقچیان میراث فرهنگی با منفجر کردن صخره‌ی گوردخمه به آن صدمه و آسیب زده‌اند.

سنگ‌نگاره‌ها، یادگاری بر کوه‌ها

در روستاهای خمین می‌توان هنر صخره‌ای و نقش‌های حک‌شده بر کوه را تماشا کرد. این سنگ‌نگاره‌ها معمولاً در نزدیکی رودخانه‌ها و چشمه‌های آب دیده می‌شوند. در سرکوبه و در کوه حمیده خاتون نیز این هنر صخره‌ای با نقش‌های انسانی و حیوانی و با موضوعات شکار وجود دارد. قدمت سنگ‌نگاره‌های این روستا به دوران اسلامی می‌رسد و به ثبت ملی رسیده‌اند.

آسیاب‌های آبی، ویرانه‌های خاموش

در خمین در گذشته آسیاب‌های آبی فراوانی وجود داشت و مردمان گندم را در این آسیاب‌های آبی آرد می‌کردند؛ بناهای ویران شده‌ای که دیگر کار نمی‌کنند و دیگر کسی سراغشان را برای پخت نان نمی‌گیرد. در این روستا سه آسیاب آبی قدیمی وجود دارد که در راستای رودخانه و چشمه‌ قرار دارند و جز خرابه‌ای از آن‌ها باقی نمانده است.

شب در سرکوبه

بعد از گشتن و دیدن آثار تاریخی و طبیعی این روستا شب را در یک خانه‌ی تاریخی و قدیمی سپری کنید. خانه‌ای که خود یکی از دیدنی‌های روستا است و در گذشته یکی از خانه‌های اعیانی سرکوبه بوده است. به همت یکی از اهالی این خانه مرمت و بازسازی شده است و با نام اقامتگاه حسنعلی میرزا از مسافران و گردشگران پذیرایی می‌کند.

مسیر دستیابی به سرکوبه

برای سفر به خمین و روستای سرکوبه بهترین زمان فصل بهار و اواخر تابستان است. در فصل بارندگی، رودخانه‌ی این روستا پر آب می‌شود و سرسبزی روستا زیبایی آن را دوچندان می‌کند. برای دیدن سرکوبه به دهستان حمزه لو در بخش کمره بروید. از خمین تا سرکوبه ۱۸ کیلومتر و مسیر و جاد‌ه‌‌ی آن آسفالت است. حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا به این روستا برسید.

فاصله تا دیدنی‌های خمین

خمین شهری کوچک است و اگر وسیله‌ی شخصی داشته باشید در چند روز خمین‌گردی می‌توانید مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهر را ببینید. نزدیک‌ترین روستاهای دیدنی به سرکوبه که دارای آثار تاریخی هستند، روستای جوباده با سنگ‌نگاره‌های تاریخی و رباط آغاج با معماری دستکند است که حداکثر نیم ساعت با سرکوبه فاصله دارند.

احترام به طبیعت و میراث‌فرهنگی

در سفرهایمان در کنار ثبت لحظات و خاطرات شیرین و ماندگار با طبیعت و میراث‌فرهنگی مهربان باشیم. به مردمان بومی، باورها و آداب و رسومشان احترام بگذاریم.

این آسیاب کهنه به نوبت نیست...

و آسیاب نان آسوده همچنان می‌چرخد، دندان گرد سنگ، سنگاسیاب نان، چون لقمه‌ای بزرگ جهان را آخر به کام خویش فروخواهدبرد و بوی حسرت نان ما را تمام ما را خواهد خورد، ما ایستاده‌ایم و لحظه لحظه نوبت خویش را خمیازه می‌کشیم، این آسیاب کهنه به نوبت است، شاید همیشه نوبت ما فرداست!

و آسیاب کهنه‌ی نان همچنان می‌چرخد...

سرکوبه، روستایی تاریخی در خمین

سرکوبه، روستایی تاریخی در خمین

سرکوبه، روستایی تاریخی در خمین

سرکوبه، روستایی تاریخی در خمین
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار