gardeshban.ir

در پی تهدید اخیر رییس جمهور آمریکا مبنی‌ بر حمله این کشور به 52 مرکز فرهنگی و آثار تمدنی ایران، نشریه «گاردین» اقدام به تهیه فهرستی از گنجینه‌های فرهنگی ایران کرد و همچنین نیویرک تایمز نیز به این اقدام «ترامپ» در مقاله‌ای واکنش نشان داد.
کد خبر: ۲۱۲۸۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸-1398 October 17
گردشبان (gardeshban.ir) :
در بخشی از  این گزارش «گاردین» که با محوریت معرفی گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی ایران منتشر شده، آمده است:« اگر تهدید «‌دونالد ترامپ» برای هدف قرار دادن «مناطق فرهنگی» ایران عملی شود، رئیس جمهور ایالات متحده نیز در زمره «ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ» یعنی «‌طالبان» و «داعش» قرار خواهد داد؛ گروهک‌هایی که هر دو به تخریب و ویرانگری‌های مشابهی در این قرن دست زده‌اند.»

در ادامه این گزارش «گاردین» می‌خوانید : « طالبان ‌در سال 2001 «تندیس‌های بودا در بامیان» را بمباران کرد؛ «داعش» مساجد، مکان‌های مقدس و دیگر  سازه‌های تاریخی واقع در عراق و سوریه را را نابود کرد،‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به شهر باستانی «پالمیرا» اشاره کرد.»

آیا ترامپ می‌داند چه چیزهایی از بین خواهند رفت؟ احتمالا نه – اما ممکن نیست که او تنها فردی باشد که از ارزش این آثار آگاه نباشد. این حقیقت که گردشگران غربی به ندرت از  کشور ایران بازدید کرده‌اند به فقدان جاذبه‌های گردشگری مربوط نیست. ایران با وجود داشتن تمدن 5 هزار ساله و حدود 20 سایت ثبت شده در فهرست میراث جهانی «یونسکو»، یک کشور غنی و منحصر بفرد، به ویژه در حوزه معماری مذهبی محسوب می‌شود که معماری مذهبی را می‌توان نمایشگر مهارت و تسلط بالا بر علم هندسه، طراحی انتزاعی و مهندسی پیش صنعتی بی‌مانند تمدن این کشور محسوب کرد. این‌ها فقط میراث فرهنگی ایران نیستند بلکه به تمام بشریت تعلق دارد.»

این نشریه در ادامه به ارائه فهرستی راهنما از بناها و مناطقی که از آن‌ها به عنوان «جواهرات ایران» یاد کرده، پرداخته است.

گاردین از «‌تخت جمشید»‌ به عنوان جواهر تاج باستانی ایران، از مسجد «شاه چراغ» به عنوان بنایی با معماری منحصر بفرد  و نورپردازی ماورایی، از کلیسای «وانک» به عنوان بنایی مملو از نقاشی‌های دیواری چند تکه‌ای و حکاکی‌های طلاکاری شده، از «پل‌های اصفهان» به عنوان پل‌هایی مبهوت‌کننده و  شاهکارهایی از لحاظ مهندسی و کاربرد، از مسجد «شیخ لطف‌الله» به عنوان یکی از نفیس‌ترین بناهای کاشی‌کاری شده جهان، از حرم «امام رضا» (ع) به عنوان بزرگ‌ترین مسجد جهان و خانه آثار تاریخی ارزشمند، از «پاسارگاد» به عنوان مجموعه ساختمان‌های الهام‌بخش «تاج محل» و کاخ  «الحمرا»، از آرامگاه «دانیال نبی» به عنوان آرامگاهی متعلق به هزاره 4 پیش از میلاد، از «ارگ بم» به عنوان بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان، از «گنبد کاووس» به عنوان نمونه‌ای بارز از بی‌نظیری بنا های ایران باستان در مهندسی و طراحی یاد کرد.

نشریه نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی درپی تهدیدهای اخیر ترامپ، هدف قرار دادن سایت‌های فرهنگی در جنگ را غیر قانونی و وحشیانه خواند. در بخشی از گزارش این نشریه آمده است :«دونالد ترامپ تهدیدهای خود برای نابود کردن گنجینه‌های هنری و معماری ایران را تکرار کرده و این کار او ایالات متحده را در زمره «داعش» و طالبان قرار می‌دهد.»
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار