gardeshban.ir

آبشار کمرد در بيست کيلومتري تهران و در جاده منتهی به رودهن در استان تهران واقع شده است.
کد خبر: ۲۱۴۸۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸-1398 October 23
گردشبان (gardeshban.ir) :
آبشار کمرد بین جاجرود و شهر جدید پردیس و در روستای کمرد واقع شده است .این آبشار زیبا در کنار روستای کمرد و در منطقه ای سرسبز و زیبا قرار گرفته است.این مکان با اینکه در استان تهران و در نزدیکی جاجرود قرار گرفته اما منطقه کمتر شناخته شده ای است.

اگر چه اين آبشار زيبا فقط در فصل بهار آب دارد ولي زيبايي اين منطقه مختص به يك فصل نيست و در تمام فصول سال ديدني است غارهاي كوچك و بزرگ و شكافهاي عميق بر ديواره آبشار فراوانند كه در هنگام بي آبي نيز منظره آبشار را ديدني ميكنند.

بد نيست بدانيد مساحت يكي از اين غارها به ۲۰ متر هم ميرسد كه مسير دسترسي به آن جالب ميباشد و نوعي صخره نوردي كوتاه است . سرچشمه اين آبشار از يك چشمه يا قنات بزرگ در دامنه آراكوه به ارتفاع ۲۶۵۰ متر است كه قسمت اعظم آن به وسيله لوله براي مصرف اهالي روستا استفاده ميشود و سرريز آن در فصل بهار از آبشار جاري ميشود . اين آبشار خوراك يك تور يك روزه در جمع گرم خانواده است .

در مسیر تهران-فیروزکوه ، بعد از طی مسافت ۲ کیلومتر از شهر جاجرودبه منطقه کمرد خواهید رسید. منطقه کمرد در طول مسیر گسترده شده و کارگاه ها و کارخانه های زیادی است.با رسیدن به این منطقه از اولین دور برگردان برگشته و وارد راه اصلی کمرد شوید.

در این راه با طی مسافت ۱۵۰۰ متر به روستای زیبای کمرد میرسید. بعد از رسیدن به روستا میبایستی مابقی راه راپیاده طی نمایید.مسیر زیبا و سرسبز که از کنار جوی آب میگذرد کمتر از ۱ کیلومتر طول دارد و اکنون به آبشار رسیده اید.

نحوه دسترسی به روستای کمرد

مسیر دسترسی به روستای کمرد به نوعی "کوره راه” است یعنی این راه به جایی ختم نمیشود. منطقه اطراف آبشار دارای درختان تنومند و گسترده ایست که فضای وسیعی را سایه میاندازد و منظره ای دل انگیز ایجاد میکند.آبشار از صخره ای با ارتفاع کمی به پایین میریزد.البته آب این آبشار متمرکز نیست یعنی شامل مجموعه آبشارهای کوچکی است که با ارتفاع کم از صخره ها سرازیر میشوند. بخشی از صخره آبشار هم تصویری رو ایجاد کرده که بی شباهت به صورت خرس نیست.

در پشت این آبشار نیز غار کوچکی معروف به "غار چهل دختر” واقع شده است  که افسانه های محلی از ورود چهل دختر به غار و برنگشتن آنها حکایت می کند  که آدم را به یاد افسانه "بش قارداش” در بجنورد میندازد. مردم روستا از همون سرشاخه ، بخشی از آب رو توسط لوله ای به روستا هدایت کرده اند که بتوانند از آب تمیز و زلال آن در روستا استفاده کنند. روستای کمرد هنوز هم میزبان خانه های قدیمی است . 

یکی از خانه های قدیمی که تا کنون حفظ گردیده در ضلع شمالی روستا،امامزاده طیب ابن طاهر است که در گذشته متعلق به کدخدای ده بوده است. 

امامزاده دیگری نیز بنام دو برادران در کمرد واقع شده است که در کنار چشمه کوچکی بنام چشمه ی دوبرادران با تعدادی درخت و تنها با یک سنگ بزرگ مشخص می باشد و در کمرکش کوه جنوبی روستا به نام نسوم قرار گرفته بطوریکه تقریبا از تمامی مناطق روستای کمرد می توان مزار آنها را مشاهده کرد.

آبشار زیبای کمرد در 20 کيلومتري تهران/تصاویر

کمرد 1

کمرد 2

کمرد 3
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر