gardeshban.ir

شورای جهانی آرشیو از بیانیه بین‌المللی «سپر آبی» در مورد نگرانی از هدف قراردادن خاص سایت‌های فرهنگی در ایران پشتیبانی می‌کند.
کد خبر: ۲۱۵۹۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸-1398 October 25
گردشبان (gardeshban.ir) :
سپر آبی یک سازمان بین‌المللی است که بر طبق قانون هلند تاسیس شده است. این سازمان مشاور یونسکو در زمینه حفاظت از اموال فرهنگی در صورت بروز مناقشات مسلحانه است و ماموریت آن حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی محسوس و نامحسوس در زمان حوادث طبیعی و یا ساخته دست بشر است.

بیانیه بین‌المللی سپر آبی نگرانی شدید خود درباره اظهارات اخیر رئیس جمهوری امریکا مبنی بر این که «اگر ایران بخواهد به کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی واکنش نشان دهد، با هدف قرار دادن جدی اماکن فرهنگی در ایران روبرو خواهد شد»  را ابراز کرد.

شورای جهانی آرشیو در حمایت از بیانیه سپرآبی بیانیه‌ای صادر کرده است که به این شرح است:

بر طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه، هدف‌گیری مکان‌های فرهنگی و مذهبی (که طبق قانون اهداف نظامی ندارند) به‌طور خاص و تحت هر شرایطی ممنوع است. این قانون اولین بار در کنوانسیون لاهه در سال ۱۹۵۴ و پروتکل دوم آن در ۱۹۹۹ برای حمایت از اموال فرهنگی در درگیری‌های مسلحانه مورد توجه قرار گرفت. ایالات متحده امریکا این کنوانسیون را در سال ۲۰۰۹ تصویب کرد.

حفاظت از دارایی‌های فرهنگی جزئی جدایی‌ناپذیر از پروتکل الحاقی ۱۹۷۷ کنوانسیون ژنو در سال ۱۹۴۹ (قانون ۵۳ و 85(4)(d))؛ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی در سال ۱۹۸۸ (قانون 8(2)(b)(ix) و 8(2)(e)(iv)) و قطعنامه ۲۳۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحداست. حفاظت از دارایی‌های فرهنگی در صورت بروز درگیری‌های مسلحانه به عنوان یک قانون بین‌المللی عرف در نظر گرفته می‌شود.

این مساله از آنجایی بیشتر مشکل‌ساز و تأسف‌آور است که ایالات متحده امریکا اولین کشوری بود که در سال ۱۸۶۳ کد [i]Lieberدر زمان جنگ داخلی امریکا، حمایت از اموال فرهنگی در صورت بروز مناقشات مسلحانه را تصویب کرد. اخیراً، افرادی به خاطر جرایم جنایت علیه اموال فرهنگی در دادگاه بین‌المللی یوگسلاوی سابق مقصر شناخته شده و زندانی شده‌اند. و در سال ۲۰۱۶، آقای المهدی عضو گروه افراط گرایانه انصار دین، به جرم تخریب ۹ مقبره و یک مسجد در Timbuktu مالی، در دادگاه بین‌المللی جزایی محاکمه و به ۹ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲.۷ میلیون یورویی محکوم شد.

این عمل تضییع اساسی حقوق بشر محسوب شده، و اگر جامعه امریکا به این عمل اقدام نماید به‌ویژه با توجه به رهبری تاریخی خود، باید در قبال تخریب عمدی و غیرقانونی میراث فرهنگی پاسخگو باشد.

‌به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ما از رئیس جمهور می‌خواهیم که مکان‌های فرهنگی را از فهرست اهداف خود خارج نماید و از تهدید این مکان‌ها خودداری نماید تا امریکا مرتکب جنایات جنگی نشود.
 پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار