gardeshban.ir

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مراغه گفت: قسمت حسینیه مسجد شجاع الدوله به عنوان ساختمان الحاقی به این اثر ثبتی دیشب بر اثر انباشت برف فرو ریخته و خوشبختانه هیچ‌گونه آسیبی به اثر ثبتی و ارزشمند وارد نشده است.
کد خبر: ۲۱۷۴۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸-1398 October 29
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :

یعقوب طالبی، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مراغه اظهار کرد: سازه فرو ریخته، فضا الحاقی ضلع شرقی محوطه مسجد است که به عنوان حسینیه مورد استفاده عزاداران حسینی قرا می گیرد و انتشار مطالبی با عنوان تخریب مسجد تاریخی شجاع‌الدوله مراغه در فضا مجازی شایعه بوده و واقعیت ندارد.

وی گفت: پایش اماکن تاریخی و ثبتی در روزهای برفی از جمله مهمترین برنامه‌های این اداره بوده و همواره در اولویت برنامه های قرار دارد.

 مسجد شجاع‌الدوله مراغه‌ای از یادگارهای دوره قاجار به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در آن وجود دارد با شماره ۲۳۰۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این مسجد در اوایل دوران قاجار توسط شجاع‌الدوله مراغه‌ای که نامی مشهور و مشخص در تاریخ مشروطه است ساخته شده و همچنان به عنوان مسجد و مکان مذهبی مورد استفاده است.

این مسجد دارای شش پایه و گنبد و نیم گنبدهای زیبا و طاق‌های متعدد است و حدود ۱۶ متر طول، ۱۳ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد و مساحت تقریبی آن ۲۴۰ مترمربع است.
 
عکس/ سقف مسجد تاریخی مراغه فروریخت
 
مسجد شجاع‌الدوله مراغه ۲۰ مرداد ماه ۹۵ پس از پایان عملیات مرمت توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی طی مراسمی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی به بهره‌برداری رسید.

ایرنا

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار