gardeshban.ir

در زمان پهلوی اول در شهر کرمان بنایی احداث شد که برای ایران و جهانیان بسیار مهم و با ارزش است. آتشکده‌ای که مربوط به زرتشتیان است و بنایی است که خود هزاران حرف در دل دارد و در عین حال جاذبه‌ای دیدنی برای تمامی مردم بشمار می‌آید.
کد خبر: ۲۲۲۷۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸-1398 November 13
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
آتشکده کرمان در خیابان زریسف قرار دارد. این بنا در باغ مصفایی واقع شده که در گذشته خانه مسکونی جهانگیر اوشیدری بوده که با تغییراتی به شکل معبد درآمد. این آتشکده در سال ۱۳۰۳ بنیانگذاری شد و قدمت آن بیش از ۹۰ سال برآورد شده است. 

بنای آتشکده آجری است که بر سردرش سه کلمه نقش بسته است، (هُمت، هُوخت و هُورَشت) به معنای اندیشه، گفتار و کردار نیک. راه‌اندازی این آتشکده تقریبا ۱۰ سال به طول انجامید و بزرگ‌ترین موزه مردم‌شناسی جهان نامیده شد.

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در این آتشکده قرار گرفته است. این موزه در سال ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اوشیدری و مهیندخت سیاوشیان پی ریزی و در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. همچنین در جشن تیرگان از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری بازگشایی شد. 

کهن‌ترین اشیاء موجود در موزه، یک جلد کتاب دستنویس گات‌ها با پیشینه بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ ۱۲۰۷ است. اگر به فرهنگ زرتشتیان و راه و روش زندگی آن‌ها علاقه دارید، بازدید از این مجموعه را به هیچ وجه از دست ندهید.تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده کرمان/عکس

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده کرمان/عکس

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده کرمان/عکس

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده کرمان/عکس
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار