gardeshban.ir

ایران سرزمینی است که با اتکا به تاریخ و تمدن کهن خود جاذبه‌های زیادی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. یکی از این جاذبه‌های گردشگری با نام قلعه شوش یا آکروپل شناخته می‌شود.
کد خبر: ۲۲۷۲۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸-1398 November 25
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
ژان دمورگان باستان‌شناس فرانسوی و محقق دوران کهن به مدت ۱۵ سال هدایت تیم باستان‌شناسان فرانسوی را در ایران بر عهده داشت. او در این مدت قلعه‌ای را در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی ساخت تا باستان‌شناسان فرانسوی بتوانند در آنجا سکونت کنند. این قلعه همان قلعه شوش یا آکروپل است.

قلعه شوش در دوره قاجار روی یک تپه تاریخی ساخته شده است. این قلعه با نقشه قرون وسطایی و با استفاده از آجر‌های کاخ آپادانا و تعدادی از آجر‌های منقوش به خط میخی چغازنبیل که ناشی از تخریب بخش‌هایی از این بنا‌ها بود، ساخته شد. اسناد و مدارک این قلعه پس از پیگیری‌ها و مکاتبات دولت ایران در سال ۱۳۷۳ از طرف دولت فرانسه به ایران داده شدند.
گفتنی است قلعه شوش در مهر ماه سال ۱۳۸۰ ثبت ملی شد.

در اینجا باید گفت قلعه شوش فقط یکی از جاذبه‌های گردشگری شوش است. شوش شهری در جنوب غربی کشورمان است. این شهر از اوایل قرن چهارم پیش از میلاد در تاریخ شناخته و بعد‌ها به دست آشور بانیپال پادشاه آشور ویران شد؛ اما در زمان داریوش هخامنشی رونق گذشته خود را بازیافت.

شهر شوش پایتخت زمستانی حکومت هخامنشیان بود. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به چغازنبیل، کاخ اردشیر یا کاخ شاوور، ایوان کرخه، کاخ آپادانا و هفت‌تپه اشاره کرد.

قلعه شوش، بنایی که با آجرهای کاخ تخریب شده ساخته شد!

قلعه شوش، بنایی که با آجرهای کاخ تخریب شده ساخته شد!

قلعه شوش، بنایی که با آجرهای کاخ تخریب شده ساخته شد!
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار