gardeshban.ir

موزه معروف به مادام توسو شیراز در خانه زیبای زینت الملک قوام دایر است.اگر برای سفر و تفریح عازم عمارت اعیانی زینت الملک قوام بشوید و پا در زیرزمین این خانه بگذارید، با صحنه عجیبی روبرو خواهید شد. «زینت الملک» خانم صاحبخانه، در کنار جمعی از مشاهیر ایران به استقبال شما ایستاده اند، در واقع این مجسمه‌های مومی‌توسط بنیاد فارس شناسی شیراز ساخته شده اند و شما فرصت این را دارید که چهره خیلی از مشاهیر شیراز را از نزدیک ببینید.
کد خبر: ۲۳۲۷۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸-1398 December 08
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
حتما برای یک بار هم که شده از طریق تلویزیون یا نشریات و سایت‌ها با موزه مادام توسو آشنا شده اید، موزه ای که در آن می‌توانید با خیلی از افراد سرشناس دنیا که در قالب مجسمه‌های مومی‌ساخته شده اند ملاقات کنید. با آنها دست بدهید و حتی عکس بگیرید، با مجسمه‌هایی که با چهره واقعی شان مو نمی‌زنند. مشاهیر شیراز دور یکدیگر جمع شده اند، از مجسمه مومی‌خانم صاحبخانه گرفته تا مجسمه کریم خان زند، شهید دوران، آیت الله میرزای شیرازی، نصیر الملک، سعدی و …

این مجسمه‌ها توسط بنیاد فارس شناسی و در مدت ۴ سال توسط گروهی از هنرمندان مجسمه ساز به سرپرستی استاد «شانس» ساخته شدند. خانه زینت الملک قوامی‌همیشه شلوغ است اما بعدازظهرها رفت و آمدها در این عمارت بیشتر می‌شود. خانه ای که پاتوق خیلی از اهالی هنر است. این خانه از قبل طرفداران زیادی داشت و معماری بی نظیر این عمارت، حیاط اندرونی اش، آینه کاری‌های استادانه و اتصال این خانه از طریق زیرزمین به عمارت نارنجستان قوام باعث شده بود که خیلی‌ها برای دیدن این بنای زیبا و منحصر به فرد به اینجا بیایند اما از سال ۸۲ بود که با حضور هنرمندان و اساتید هنر، .۳۷ تندیس در زیرزمین این خانه اعیانی قرار گرفت و زیبایی خانه را بیش از پیش کرد در ابتدا ۳۷ تندیس برای نمایش دادن در موزه آماده شدند اما طولی نکشید که به خاطر استقبال مردم، گردشگران و هنرمندان، ۲۲ تندیس دیگر هم پس از یک سال ساخته شده و به موزه زینت الملک منتقل شد.

شاپور اول ساسانی در گوشه ای از موزه ایستاده. لباس‌هایی مخصوص دربار به تن دارد و یک دستش را به کمر خود گرفته و موهای بلندی دارد و کلاه بزرگ قرمزرنگی را روی سرش قرار داده است. در گوشه ای دیگر کریم خان زند روی دو زانو نشسته و لباس کرم و زردی به تن دارد و متفکرانه به بازدیدکنندگان زل زده. خیلی‌ها دوست دارند کنار کریم خان بایستند و عکس بیندازند اما بعلت جلوگیری از آسیب احتمالی به مجسمه‌ها عکسبرداری ممنوع شده.

منصور حلاج پایین دار در زیر یک طاق ایستاده است، چشمانش بدجوری تو را جذب می‌کند. او یکی از عرفای قرن سوم بود که بعد از بازگشت از سومین سفر حج خود، به اتهام کفر حکم قتلش را از قاضی بزرگ بغداد «ابن داوود اصفهانی» گرفتند. حالا منصور همانند گذشته یک طناب دار روبرویش قرار گرفته و انگار می‌خواهد برود بالای چوبه دار اما بازدیدکنندگانی که امروز برای دیدن مجسمه منصور حلاج می‌آیند، می‌توانند معنا و عمق «انا الحق» او را درک کنند.

البته مجسمه سازان برای بخش‌های دیگری مثل چشم، از چشم‌های مصنوعی استفاده کرده اند، موی سر مجسمه‌ها، سبیل و ریش‌ها از موی طبیعی است که روی تور بافته شده و سپس روی سر مجسمه نصب شده است. جالب است بدانید چیدمان تندیس‌ها در زیرزمین خانه زینت الملک، بر اساس دوره‌های مختلف تاریخی است. یعنی از پیش از اسلام تا دوره معاصر. تندیس بزرگانی همچون سیبویه، ابن مقفع، منصور حلاج، روزبهان، سعدی شیرازی، شهید سپاسی، شهید دوران، قاآنی، صورتگر شیرازی، دکتر محمد نمازی و … اتصال دو خانه از طریق زیرزمین باعث شده که زیرزمین فضای بزرگی داشته باشد. فضایی که بالاخره تصمیم بر این شد که مجسمه‌ها به آنجا منتقل شوند و مردم بتوانند در فضای باز و به راحتی آنها را ببینند.

مادام توسو

 نقش برجسته حاملان تخت شاهی (اورنگ بران)

 

مادام توسو1

سعدی شیرازی شاعر قرن هفتم که غزل عاشقانه او به والاترین حد لطافت رسیده است

 

مادام توسو2

باربد-موسیقی دان و شاعر دربار خسروپرویز

مادام توسو3

مادام توسو4

الله وردی خان- از حاکمان فارس در قرن یازدهم هجری

مادام توسو5

حمیدی شیرازی – علی سامی‌– صولت الدوله قشقایی

 

مادام توسو6

خشایارشاه فرزند داریوش بزرگ که در ۴۸۶ ق.م به پادشاهی رسید

مادام توسو7

ابن ‌مقفع -نویسنده بزرگ و مترجم آثار پهلوی به عربی

مادام توسو8

زینت الملک قوامی دختر حبیب الله خان که زنی مومن و خیر بوده

مادام توسو9

ابن-باکویه-موزه-تاریخ

ابن باکویه ( باباکوهی ) – از مشاهیر بزرگ صوفیه در سده چهارم و اوایل سده پنجم

بابا-فغانی

بابا فغانی شیرازی شاعر غزلسرای شیرازی

تاریخ-خانه-زینب-الملکd-320x235

از راست: ابوالقاسم انجوی شیرازی – علی اصغر حکمت – محمد نمازی

خانه-زینب-الملک-عباس-دوران-موزه-تاریخ-

تیمسار سرلشکر خلبان شهید عباس دوران

 

دختر-کوروش-تاریخ

آتوسا؛ دختر کورش بزرگ

سرباز-هخامنشی-تاریخ-موزه-

سرباز هخامنشی

شاپور-ساسانی-تاریخ-موزه

شاپور ساسانی- پسر اردشیر دومین پادشاه ساسانی که پس از او به سلطنت رسید

صورتگر-شیرازی-تارخ

آقا لطفعلی صورتگر شیرازی – نقاش صاحب سبک شیرازی که آثارش زینت بخش موزه‌های ایران و جهان است 

 

علامه-دوانی-تاریخ-موزه-

علامه دوانی – از دانشمندان شیعی متبحر در کلام،حکمت،عرفان،حدیث و تفسیر

قاآنی-تاریخ-موزه-

قاآنی – از شاعران دوران قاجار در شیراز

قطب-الدین-شیرازی-تاریخ-موزه-

قطب الدین شیرازی- از عالمان قرن هفتم است که به تحصیل طب پرداخت

کریم-خان-زند-320x218

کریم خان زند- موسس خاندان پادشاهی زند در ایران

ملا-صدرا-تاریخ-موزه-

 

منصور-حلاج-تاریخ-موزه-

وصاف-شیرازی-تاریخ-موزه


مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار