gardeshban.ir

با‌توجه به همه‌گیری کروناویروس، بهداشت و ضدعفونی کردن همه چیز به یکی از موضوعات داغ این روزها تبدیل شده است. حتما در مورد شست‌وشوی دست‌ها، خرید ایمن مواد غذایی و ضدعفونی کردن خانه چیزهای زیادی شنیده‌اید.
کد خبر: ۲۵۶۷۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹-1399 February 08
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
در ادامه نگاه دقیق‌تری به بهداشت مو و شامپوهایی خواهیم داشت که به این منظور از آن استفاده می‌کنیم.

آیا شامپو در از بین بردن میکروب‌ها مؤثر است؟

کارایی اصلی شامپو کشتن باکتری‌ها نیست، اما شامپوها نقش موثری در خلاصی ما از شر باکتری‌ها دارند. کارآیی اصلی شامپو تمیزکردن پوست سر و مو از چربی‌های اضافی، خاک و دیگر آلاینده‌هاست.

در طی فرآیند شست‌وشو با شامپو، بسیاری از میکروارگانیسم‌هایی که در موهای ما پنهان شده‌اند از بین می‌روند. افزون بر این، شامپوها حاوی مواد شوینده هستند و می‌توانند چربی‌های اضافی را از موهای ما بزدایند. ترکیبات شوینده موجود در شامپوها نسبت به نمونه‌های موجود در صابون ضعیف‌تر هستند تا موها صدمه نبینند و از خشک شدن آنها نیز جلوگیری شود.

اما این ترکیبات شوینده برای از بین بردن غشای برخی باکتری‌ها و ویروس‌ها به اندازه کافی قدرتمند هستند و بنابراین آنها را از بین می‌برند. حتی اگر شامپوها قاتل قدرتمندی برای پاتوژن‌ها نباشند، می‌توانند آنها را شست‌وشو داده و روانه فاضلاب کنند.

بهداشت موها در دوره همه‌گیری بیماری

نکته قابل توجه این است که موها متخلخل‌اند و ثابت شده است کرونا ویروس با ماندن روی سطوح متخلخل مشکل دارد.افزون بر این، موهای ما با روغن‌های طبیعی پوشیده شده‌اند که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و توانایی ارگانیسم‌ها برای اتصال به مو را محدود می‌کنند. اما نمی‌توانیم به این روغن‌های طبیعی به تنهایی اعتماد کنیم و باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که افراد مختلف دارای موهای مختلف با خواص مختلف هستند. بنابراین، بهترین راه برای ایمن ماندن، فقط شستن موهاست.

در مواقع عادی، شستن موها به طور روزانه توصیه نمی‌شود. اما کارشناسان می‌گویند در دوره همه‌گیری بیماری بهتر است موها یک بار در روز شسته شوند. حتما به طور مرتب برس و شانه موی خود را ضدعفونی و برای جلوگیری از انتقال میکروب، از به اشتراک گذاشتن محصولات شوینده مو با دیگران خودداری کنید. بهتر است بدون توصیه پزشک از شامپوهای ضدباکتری و ضدقارچ استفاده نکنید.

به گفته کارشناسان، خطر استفاده از محصولات پزشکی غیرضروری این است که ترکیبات ضدمیکروبی آنها باکتری‌های مفیدی را که به طور طبیعی در موها وجود دارد، از بین می‌برد و در بسیاری از موارد باعث تقویت مقاومت آنتی‌بیوتیکی شده و عفونت‌های قارچی ایجاد می‌کند.

مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار