gardeshban.ir

خانه قدیمی محمود اعتمادزاده که از او با عنوان «به ‌آذین» یاد می شود، تا یک هفته دیگر توسط مالکی که تنها ۳۰ درصد از خانه را تحت تملک دارد، تخریب خواهد شد.
کد خبر: ۲۶۵۴۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹-1399 February 28
دیده بان گردشگری (gardeshban.ir) :
کاوه اعتمادزاده فرزند محمود اعتمادزاده در جمع خبرنگاران میراث فرهنگی که به دیدار او و خانه ۵۳ ساله «به آذین» در محله صادقیه رفته بودند، از نگرانی برای تخریب این بنای تاریخی صحبت کرد و گفت: در سال ۱۳۴۶ در خانه‌ای محقری واقع در خیابان ایران زندگی می‌کردیم که با اصرار عمویم توانستیم این خانه را به قیمت ۳۰ هزار تومان بخریم و از سال ۱۳۴۶ تاکنون در آن مستقر هستیم. در مدت ۴۰ سالی که پدرم (مرحوم به آذین) در اینجا زندگی می‌کرد، رفت و آمدهای افراد مشهور به این خانه زیاد بود، حتی او در اتاقی تمام ترجمه‌ها و کتاب‌هایش را نوشت که اکنون به همان شکل باقی مانده است.

وی گفت: یکی از ورثه‌ها ۶۰ درصد این بنا را به دلیل مشکل مالی به بساز بفروش ها فروخت. اکنون کسی که ۳۰ درصد از این بخش را تحت تملک دارد، حکم تخریب بنا را گرفته و بی توجه به میراث باقی مانده از «به آذین»، قصد دارد تا هفته دیگر این بنا را تخریب کند. حتی از راه‌های قانونی نیز توانسته خلع ید بگیرد. قوه قضائیه نیز به او حکم داده و ما باید این خانه را هر چه زودتر تخلیه کنیم.

وی گفت: این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که خانه مشاهیر و نویسندگان معروف به دلیل اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد و اهمیت آن نویسنده، حفظ و نگهداری می‌شوند، ما هم قصد داریم تا این بنا را به عنوان خانه موزه «به آذین» و بنیاد فرهنگی او ثبت کنیم. البته در این راه وزارت میراث فرهنگی در زمینه تهیه پرونده ثبت ملی آن به ما کمک خواهد کرد، ولی همچنان مالک قصد دارد تا این بنا را از بین ببرد. ما از همه فعالان فرهنگی و مسئولان مرتبط انتظار داریم تا میراث «به آذین» را حفظ کنند.

در بازدید خبرنگاران از این بنا مشاهده شد که این خانه ۵۳ ساله اگر چه هنوز در فهرست میراث ملی قرار نگرفته اما به همان شکل سابق توسط فرزندش باقی مانده است، حتی درختان کهنسال این خانه نیز گویای قدیمی بودن بنا هستند. از طرفی «به آذین» یکی از مشهورترین نویسندگان و مترجمان ایرانی با ترجمه آثاری از شکسپیر، بالزاک و رومن رولان بوده است بنابراین حفظ این بنای تاریخی منجر به حفظ ارزش‌های فرهنگی تهران خواهد شد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار