gardeshban.ir

دریاچه اوزون گل ترابزون، یکی از زیباترین جاذبه های کشور ترکیه است که در نزدیکی شهر ترابزون قرار دارد. یعنی اگر به شمال ترکیه سفر می کنید، نباید دیدن این دریاچه بی نظیر را از دست دهید.
کد خبر: ۲۶۶۳۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹-1399 February 31
گردشبان (gardeshban.ir) :
چرا دریاچه اوزون گل ترابزون؟

از زیباترین جاذبه های ترابزون است.

دریاچه ای زیبا در میان طبیعتی دل انگیز خواهید دید.

دسترسی راحتی از شهر ترابزون دارد.

می توانید شب را در روستای اوزون گل که با عنوان سوئیس ترکیه مشهور است، بگذرانید. 

برای آن که به دریاچه اوزون گل برسیم، راهی روستایی به همین نام در استان ترابزون می شویم؛ روستایی در دل کوهستان و با طبیعتی سرسبز و پوشیده از درخت. اوزون گل، این دریاچه چشمنواز درست در میان کوه های زیارت (Ziyaret) و هالیزدن (Halizden) قرار دارد و ارتفاعش از سطح دریا به 1125 متر می رسد. هنگامی که این دریاچه را از دور می بینید، ترکیبی از پهنه آبی، طبیعتی مصفا و انبوهی از مه بر فراز آن، دل از شما می برد.

داستان تشکیل این دریاچه به تغییرات جغرافیایی زمین مربوط می شود؛ زمانی که در اثر یک رانش زمین، بخشی از سطح زمین بالا آمد و جلوی جریان ها و رودهای کوهستانی گرفته شد. به این ترتیب سدی طبیعی پدید آمد که در مروز زمان با تغذیه از آب کوه های زیارت و هالیزدن، دریاچه اوزون گل را شکل داد. امروزه این دریاچه وسعتی در حدود 50 هزار متر مربع را در بر گرفته است و عمقی 15 متری دارد.

امروزه بسیاری راه کوتاه شهر ترابزون تا روستای اوزون گل را طی می کنند تا از طبیعت جذاب و محیط تمیز اطراف آن بهره ببرند. البته در دل این طبیعت زیبا، امکانات خوبی به چشم می خورد که آن ها را مجاب می کند تا یک یا دور روزی را در این روستا بمانند. در ادامه تا نزدیکی دریاچه می رویم تا دیدنی ها و وضعیت امکانات رفاهی اش را بررسی کنیم. 

اوزون گل برسانید و یکی از قایق های آن جا را انتخاب کنید. 

ماهی گیری: باید بدانید قزل آلاهای دریاچه اوزون گل شهرت دارند. اگر اهل ماهی گیری هستید، تجهیزات‌تان را از قلم نیندازید و وعده یک ماهی گیری متفاوت را به خودتان بدهید. 

پیاده روی و کوهنوردی: با وجود طبیعت دلربای اوزون گل محال است نخواهید دقایقی را به پیاده روی در این منطقه بگذرانید. در دورتادور دریاچه پیاده روهایی وجود دارد که این امکان را به راحتی در اختیار شما قرار می دهند. همچنین اگر تجربه کوهنوردی حرفه ای دارید و یا از طبیعت گردی لذت می برید، کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید. کوهنوردی در کوه های اطراف روستا چندان سخت نیست و البته با سوپرایزهایی چون دریاچه های کوچک کوهستانی همراه است. 

دوچرخه سواری: دوچرخه سواری در هوای مطبوع و طبیعت جذاب اطراف اوزون گل را از دست ندهید. برای این کار می توانید دوچرخه ها را با هزینه 10 لیر ترکیه (24,000 تومان) کرایه کنید و دور تا دور دریاچه را بگردید. 

روستاگردی: مهربانی و خونگرمی مردم روستای اوزون گل شهرت دارد. پس حالا که این مسافت را طی کرده اید، زمانی بگذارید و به میان مردم روستایی بروید. به احتمال زیاد از شما با لبخند و نگاه های گرم استقبال می شود. در این روستا می توانید لباس های سنتی آن ها را بپوشید و دقایقی را به تماشای رقص محلی و در فضای شاد آن جا سپری کنید. 

چتربازی بر فراز اوزون گل: شاید باور نکنید اما می توانید بر فراز دریاچه و طبیعت زیبای اوزون گل چتربازی کنید. البته همان طور که می توان انتظار داشت، هزینه این تفریح بسیار زیاد است و چیزی در حدود 600 لیر ترکیه (1,483,000 تومان) خواهد بود. 

عکاسی: هنگامی که اوزون گل را برای گردش و تفریح انتخاب می کنید، یکی از تفریحات بلامنازع شما عکاسی است. مناظر دیدنی این منطقه هر کسی را مجاب می کند تا فارغ از نوع دوربین و میزان آشنایی به عکاسی، دست به دوربین شود و خاطراتش را به شکلی تصویری به ثبت برساند. برای عکس های بهتر توصیه می کنیم از کوه های اطراف بالا بروید تا اشراف بهتری به منظره دریاچه داشته باشید. 

در اطراف دریاچه اوزون گل دیدن جاذبه های زیر را از دست ندهید:

مسجد اوزون گل: درست در حاشیه دریاچه، مسجدی کوچک و سفید رنگ با دو مناره بلندش خودنمایی می کند. این مسجد نیز همانند سایر مساجد ترکی به سبک عثمانی ساخته شده و به سبب گنبد و مناره هایش، بسیار جلب توجه می کند. برای عبادت و راز و نیاز می توانید روی این مسجد زیبا حساب کنید. 

پل اوزون گل: با قدری گشت و گذار در اطراف روستای اوزون گل، به پلی چوبی و جالب می رسید که از روی رودخانه عبور کرده است. بسیاری از گردشگران در طی بازدیدشان از این منطقه، حتما سری هم به این پل می زنند.

شب کجا بمانیم؟

روستای اوزون گل در میان مردم و گردشگران با عنوان سوئیس ترکیه شناخته می شود و خوشبختانه شما امکانش را دارید تا شب را در این روستا بمانید. نزدیک 2000 اتاق در هتل های 4 و 3 ستاره و مهمان‌خانه های اطراف دریاچه به چشم می خورد که کیفیت و هزینه آن ها متفاوت است. در این جا با نام و طیف هزینه برخی از آن ها به عنوان مثال آشنا می شویم:

هتل سزگین | Sezgin Hotel: بسته به نوع اتاق شبی بین 400 لیر ترکیه (988,000 تومان) تا 1,200 لیر ترکیه (2,966,000 تومان)

هتل اینان کاردسلر | Inan Kardesler Hotel:  بسته به نوع اتاق شبی بین 200 لیر ترکیه (494,000 تومان) تا 800 لیر ترکیه (1,977,000 تومان)

هتل کاخ کوزی | Kuzey Palace: شبی حدود 700 لیر ترکیه (1,730,000 تومان)

متل انال | Onal Motel: شبی بین 300 لیر ترکیه (741,000 تومان) تا 850 لیر ترکیه (2,101,000 تومان)

مهمان خانه یالی آپارت | Yali Apart: بسته به نوع اتاق شبی بین 200 لیر ترکیه (494,000 تومان) تا 660 لیر ترکیه (1,631,000 تومان)

امکانات دریاچه اوزون گل 

در اطراف دریاچه اوزون گل امکانات مناسبی به چشم می خورد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فروشگاه: فروشگاه های کوچک و بزرگی در اطراف دریاچه و درون روستا به چشم می خورد که می توانید از آن ها سوغات ترکیه و سوغات ترابزون را تهیه کنید. حالا که صحبت سوغاتی شد، بد نیست بدانید چای ترابزون بسیار معروف است و حالا که تا این جا آمده اید، می توانید دست خالی نروید. 

رستوران ها و کافه ها: حتما سری به رستوران ها و کافه های اوزون گل بزنید و طعم ماندگار غذاهای سنتی ترکی را به خاطر بسپارید. اگر برای ناهار و شام به رستوران می روید، ماهی های قزل آلای کبابی دریاچه را امتحان کنید. البته باید بدانید به نسبت رستوران های شهری، هزینه های این جا قدری بالاتر است.

پارکینگ

شهربازی: یک شهربازی کوچک در حاشیه دریاچه و در کنار پارکینگ به چشم می خورد که می تواند برای دقایقی کودکان شما را سرگرم کند.

دوربین های دو چشمی: در پیاده روی کنار دریاچه و درست رو به روی مسجد اوزون گل، تعدادی دوربین های دو چشمی قرار داده اند که برای تماشای منظره جذاب اطراف و مسجد زیبا قابل استفاده است.

چرخ های خوراکی: در اطراف دریاچه اوزون گل چرخ های دست فروشان وجود دارد که بلوط بو داده و بلال کبابی می فروشند. 

بهترین زمان بازدید از دریاچه اوزون گل

همان طور که گفته شد، اوزون گل دریاچه ای کوهستانی است که ارتفاعی هزار متری از سطح دریا دارد. به این ترتیب می توان دریافت که با منطقه ای با آب و هوای ییلاقی طرف هستیم. به گونه ای که حتا تابستان ها نیز می توان شاهد بارش باران و هوای خنک بود. البته موقعیت جغرافیایی دریاچه اوزون گل، یعنی قرارگیری در نزدیکی دریای سیاه، باعث شده تا این منطقه آب و هوای معتدلی داشته باشد. اثر این اعتدال را در زمستان ها هم می بینیم، به طوری که زمستان ها با وجود بارش برف، با سرمای استخوان سوزی طرف نیستیم. در مجموع وضعیت آب و هوایی در فصل های مختلف اوزون گل عبارت اند از:

بهار: میانگین دمای روزهای بهاری بین 10 تا 22 درجه سانتیگراد است. بد نیست بدانید بیشترین میانگین بارش باران مربوط به ماه اردیبهشت است و اگر در این زمان قصد بازدید از اوزون گل را دارید، توصیه می شود پوشاک مناسب را همراه داشته باشید.

تابستان: منطقه اوزون گل گرم ترین روزهای سال را در این فصل تجربه می کند که گاه دمای آن به 25 درجه سانتیگراد هم می رسد.

پاییز: اوزون گل با ورود به فصل پاییز دمای پایین تری را تجربه می کند و روزهای بارانی دوباره از راه می رسند. 

زمستان: زمستان اوزون گل سرد و برفی است و بارش باران نیز قابل توجه است. 

از آن جا که در هنگام بارش باران، قدری مسیر دسترسی سخت تر می شود، بهتر است که برای سفر زمانی با آسمان صاف را انتخاب کنید. به این ترتیب می توان بهترین زمان سفر به اوزون گل را بین ماه های تیر و مرداد دانست. 

مسیر و دسترسی به دریاچه اوزون گل ترابزون

دریاچه اوزون گل در منطقه چایکارا استان ترابزون واقع شده و فاصله ای 98 کیلومتری از شهر ترابزون دارد، این یعنی از ترابزون با ماشین شخصی چیزی در حدود 1:30 تا 2 ساعت در راه هستید. حال آن که برای دسترسی به ترابزون چه راه هایی وجود دارد در ادامه با آن آشنا می شویم.

تورهای اوزون گل: راحت ترین راه برای دسترسی به دریاچه اوزون گل، تورهای آن است که هزینه ای در حدود 50 لیر ترکیه (123,000 تومان) تا 300 لیر ترکیه (741,000 تومان) دارد. این تفاوت هزینه به دلیل تفاوت در نوع امکانات تور است. ارزان ترین تورها عملا فقط هزینه رفت و برگشت شما با اتوبوس را می گیرند.

اتوبوس: در شهر ترابزون ابتدا سوار اتوبوس به مقصد شهر چایکارا (Çaykara) شوید. هزینه این اتوبوس در حدود 30 لیر ترکیه (74,000 تومان) تا 40 لیر ترکیه (98,000 تومان) است. سپس در چایکارا سوار تاکسی شوید و خودتان را به اوزون گل برسانید. هزینه تاکسی برای این مسیر حدود 40 لیر ترکیه (98,000 تومان) تا 50 لیر ترکیه (123,000 تومان) است.

ماشین شخصی: می توانید ماشین های شخصی را با هزینه ای روزانه در حدود 100 لیر ترکیه (247,000 تومان) تا 150 لیر ترکیه (370,000 تومان) کرایه کنید. البته خوب است بدانید که جاده منتهی به اوزون گل سنگلاخی و خاکی است و همین قدری کار شما را دشوار می کند. با این حال ماشین سواری به اوزون گل می تواند تجربه جذابی باشد.

دوچرخه سواری: اگر تجربه دوچرخه سواری در مسیرهای طولانی را دارید، خبر خوب آن است که می توانید از این وسایل برای دسترسی به دریاچه اوزون گل استفاده کنید. 

آدرس: ترکیه، ترابزون، روستای اوزون‌گل

Address: Uzungöl, Trabzon, Turkey

دانستنی هایی از دریاچه اوزون گل

1- اوزون گل در لغت به معنای دریاچه طولانی است. 

2- این دریاچه زیبا را در گویش محلی با نام «شراهو» (Şeraho) می خوانند.

3- در سال 2008 میلادی بود که به دستور دولت، حصاری بتنی دور تا دور ساحلِ دریاچه ساخته شد تا به این ترتیب از خیس شدن جاده های ساحلی اطراف جلوگیری کنند. این موضوع باعث نارضایتی عده ای از افراد روستا و حامیان محیط زیست شد و به کار دولت نقدهایی وارد کردند. برخی درباره آسیب های محیطی نگران بودند و برخی دیگر می گفتند با این وضع، اوزون گل بیشتر به دریاچه ای وسیع و مصنوعی بدل شده تا دریاچه ای کوهستانی!

4- در سال های اخیر توجه بسیاری به دریاچه اوزون گل نشان داده شد و این موضوع با ساخت رستوران ها، هتل و مغازه های کوچک و بزرگ بسیاری همراه بود. در نتیجه در مدت کوتاهی، پای جمعیت بیشتری به دریاچه زیبای اوزون گل و طبیعت مسحور کننده اش باز شد. برخی از این موضوع ناراضی اند و معتقدند که دیگر زیبایی سابق را ندارد؛ اما قسمت جالب ماجرا آن جاست که روستای اوزون گل و اطراف دریاچه، از پاکیزگی خوبی برخوردارند و ورود گردشگران به این محیط باعث از دست رفتن زیبایی آن نشده است. 

5- سطح آب دریاچه اوزون گل به صورت فصلی در تغییر است.

توصیه ها

1- سفر به اوزون گل راحت است و توصیه می شود دیدنش را در سفرتان به ترابزون از دست ندهید.

2- گرچه دو ماه نخست تابستان بهترین زمان برای بازدید از اوزون گل هستند؛ اما گردش در طبیعت اطراف این دریاچه همچنان در تمام فصول جذاب است و حتا در زمستان نیز می تواند گردشی به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند. 

3- دریاچه اوزون گل در آخر هفته های تابستانی (شنبه ها و یک شنبه ها) بسیار شلوغ و پر گردشگر است. بنابراین توصیه می کنیم در تابستان ها یکی از روزهای میان هفته را برای بازدید از اوزون گل انتخاب کنید. 

4- از آن جا که اوزون گل منطقه ای کوهستانی است، لازم است لباس کافی و گرم همراه داشته باشید.

5- اگر می خواهید در اطراف اوزون گل و بر روی کوه ها، کوهنوردی کنید، باید توجه کنید که ممکن است دچار ارتفاع زدگی شما شود. اگر شما فشار خون بالایی دارید و یا از بیماری های قلبی رنج می برید، کوهنوردی در این منطقه اصلا به شما توصیه نمی شود. از جمله عوارض ارتفاع زدگی می توان به سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و بی خوابی اشاره کرد. 

6- اگر می خواهید با کودکان خود به این منطقه سفر کنید، توصیه می کنیم هر آن چه که لازم است مانند غذا و پوشاک، را همراه داشته باشید. 

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر

طبیعت شگفت انگیز دریاچه اوزون گل ترابزون/تصاویر
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار