gardeshban.ir

میدان تیان آن من در مرکز شهر پکن چین قرار داشته و جاذبه‌هایی مانند مقبره مائوتسه تونگ، مؤسس جمهوری خلق چین و موزه ملی را در خود جای داده است.
کد خبر: ۲۷۴۷۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹-1399 March 21
گردشبان (gardeshban.ir) :
میدان دیدنی تیان آن من (Tiananmen) واقع در قلب پکن و میانه خیابان «چانگ آن»، جایی است که می‌توانید برج تیان آن من، یادمانی برای قهرمانان مردم، تالار بزرگ مردم، تالار یادبود رئیس «مائوتسه تونگ» (Mao Zedong) و مراسم بالا بردن پرچم ملی را تماشا کنید. روزانه هزاران نفر به این میدان می‌آیند و مطمئناً نباید بازدید از آن را از دست داد! این میدان با ۴۴۰,۰۰۰ متر مربع، بزرگ‌ترین میدان شهری جهان محسوب می‌شود. در میدان تیان آن من ۱۰۰۰,۰۰۰ نفر به طور همزمان می‌توانند حضور داشته باشند.

جاذبه های تیان آن من

در ضلع شمالی میدان، برج تیان آن من قرار گرفته است. این سازه ابتدا در سال ۱۴۱۷ در زمان سلسله مینگ ساخته شد و میدان دروازه جلویی شهر ممنوعه بود. مهم‌ترین استفاده این برج، معرفی امپراطور جدید و همسر وی به مردم عادی بود. 

تا سال ۱۹۱۱ زمانی که آخرین پادشاهی فئودال به پایان رسید، هیچ کس جز خاندان سلطنتی و اشراف حق ورود به این سازه را نداشت. یادمان گرانیتی قهرمانان مردم نیز، درست در وسط میدان قرار دارد. این سازه در سال ۱۹۵۲ ساخته شد و بزرگ‌ترین یادمان تاریخ چین به حساب می‌آید. 

جمله‌ی «قهرمانانِ مردم، جاویدان هستند» توسط رئیس مائو بر روی آن حکاکی شده است. هشت نقش برجسته بزرگ، تاریخ مدرن توسعه چین را به مردم نشان می‌دهد. دو ردیف نرده مرمری سفید نیز به سادگی و زیبایی دور یادمان را حصار کشیده‌اند.

میدان تیان آن من در پکن؛بزرگ‌ترین میدان جهان/عکس

در غرب میدان می‌توانید تالار بزرگ مردم را ببینید. این سازه در سال ۱۹۵۹ نصب شده و محل برگزاری مجلس ملی چین و محوطه‌ای برای امور سیاسی و دیپلماتیک است. زمین تالار مرکزی با مرمر سنگفرش شده و چراغ‌های کریستالی از سقف آویزان هستند. تالار کنفرانس پشت این قسمت ۱۰,۰۰۰ نفر گنجایش دارد. تالار ضیافت نیز سالنی بزرگ با ۵,۰۰۰ صندلی است. برای دیدن سالن یادبود مائو نیز باید به ضلع جنوبی میدان بروید. این تالار به سه تالار دیگر تقسیم شده و پیکر مائو تسه تونگ در یک تابوت کریستالی پوشیده شده از گل‌های ارزشمند و تازه در یکی از این قسمت‌ها نگهداری می‌شود. این بنا به علت پروژه‌های بازسازی از اول مارس تا ۳۱ آگوست سال ۲۰۱۷ بسته خواهد بود.

میدان تیان آن من در پکن؛بزرگ‌ترین میدان جهان/عکس

یکی دیگر از مقاصد مهم گردشگری پکن، موزه ملی چین است که در شرق میدان تیان آن من قرار دارد. این موزه در سال ۲۰۰۳ تأسیس شده و ترکیبی از موزه تاریخ چین و موزه انقلاب چین است. در داخل موزه انقلاب، اشیای متعددی از عکس، کتاب و مدل‌هایی برای نمایش توسعه چین مدرن را خواهید دید. موزه تاریخ همچنین تعداد زیادی نسخ خطی با تصاویری از تاریخ طویل و فرهنگ باشکوه چین از ۱,۷۰۰,۰۰۰ سال قبل تا سال ۱۹۲۱، زمان پایان حکومت آخرین امپراطور را به نمایش می‌گذارد.

میدان تیان آن من در پکن؛بزرگ‌ترین میدان جهان/عکس

مراسم به اهتزاز در آوردن پرچم

پرچم سرخ و پنج ستاره چین، در بالای میدان، در بلندای آسمان به اهتزاز در آمده است. مراسم بالا بردن پرچم برای گردشگران یکی از جاذبه‌های مهم به حساب می‌آید. برای تماشای این مراسم باید صبح بسیار زود از خواب بیدار شده و قبل از طلوع خورشید در میدان حضور داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید در میان انبوه جمعیتی که برای تماشای آن می‌آیند جای مناسبی پیدا کنید.

میدان تیان آن من در پکن؛بزرگ‌ترین میدان جهان/عکس

نکات مفیدی درباره میدان تیان آن من

میدان تیان آن من، نام خود را از دروازه‌ای به همین نام گرفت که در سال ۱۴۱۵ به عنوان دروازه‌ای در دیوار شهر امپراطوری دوران مینگ ساخته شد. این دروازه در انتهای دوران حکومت سلسله مذکور ویران شد.

تا سال ۱۹۵۴ دروازه‌ای در مرکز میدان وجود داشت و با نام دروازه چین شهرت داشت. این دروازه بعدها برای گسترش میدان تخریب شد.

مائوتسه تونگ که در تالار یادبود خود به صورت مومیایی شده نگهداری می‌شود، جمهوری خلق چین را در اول اکتبر سال ۱۹۴۹ در این میدان تأسیس کرد.

بادبادک بازی در میدان تیان آن من بسیار رواج داشته و فروشندگانی هستند که به مردم بادبادک می‌فروشند.

میدان تیان آن من در پکن؛بزرگ‌ترین میدان جهان/عکس
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار