gardeshban.ir

یکی از مکان‌های توریستی و زیبای کوهستانی نزدیک به رشت روستای “چُماچا” است. این روستا از قدمتی قابل توجه برخوردار است و از توابع شهرستان “شفت” محسوب می‌شود.
کد خبر: ۲۸۷۳۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹-1399 April 23
گردشبان (gardeshban.ir) :
ارتفاع نه‌چندان زیاد "چماچا” باعث شده است تا آمیزه‌ای از مناظر جلگه‌ای و کوهپایه‌ای در کنار هم، چشم‌انداز‌های زیبایی در آن به وجود آورند و این روستا را به یکی از مقاصد مهم توریستی در "گیلان” تبدیل کنند. 

برای رسیدن به "چماچا” باید از "رشت” به بخش "آقا سید شریف” رفته و از آنجا به سمت "چماچا” حرکت کنید. اما قبل از اینکه به این روستا بپردازیم، خالی از لطف نیست تا در این مقاله یک رستوران و در ادامه یک جاذبه‌ی توریستی طبیعی را معرفی کنیم که هر دو در مسیر رسیدن به "چماچا” قرار دارند.

یکی از معتبر‌ترین و قدیمی‌ترین پلوکبابی‌های رشت به نام "تورنگ طلایی” در بخش "آقا سید شریف” قرار دارد که صرف نهار در آنجا، قبل از رفتن به "چماچا”، خالی از لطف نیست. سه سیخ کباب (دو عدد چنجه و یک عدد کوبیده) و برنج محلی به همراه مخلفات فراوان (اشپل ماهی، مغزگردو، زیتون، ماست چکیده‌ی محلی به همراه درار، ماست بورانی، کره‌ی محلی و البته پیاز) تنها غذای موجود در این رستوران است. شک نکنید که طعم و مقدار قابل توجه هر پُرس غذا در این رستوران تجربه‌ای به یاد ماندنی برایتان رقم خواهد زد. هزینه‌ی هر پُرس غذا در هنگام انتشار این مقاله حدود چهل هزار تومان است.

در ادامه‌ی مسیر به سمت "چماچا” باید از روستای "سِقالَکسار” عبور کنید. این روستا به دلیل داشتن یک سد خاکی که دریاچه‌ای پشت آن تشکیل شده و همچنین واقع بودن این همه در میان کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه بلوط بسیار معروف است.

برای اینکه با اتومبیلتان بتوانید وارد محدوده‌ی سد شوید (این امر تنها در روزهای تعطیل ممکن است، در روزهای غیر تعطیل باید در ورودی سد پارک کنید) باید مبلغ دو هزار تومان پرداخت نمایید.

در هر صورت اطراق در اطراف این دریاچه و در کنار جنگل‌های اطراف آن به‌شدت توصیه می‌شود.

بعد از عبور از این روستا به روستاهای کوچک‌تر زیرمجموعه‌ی "چماچا” می‌رسید. این روستاها به ترتیب عبارتند از: "خلیلان چماچا”، در ادامه از سمت راست سه راهی که با آن بر می‌خورید: "پایین محله‌ی چماچا”، "دستخط محله” و "خلیفان”، "خرطوم” و "مژده”؛ و از سمت راست سه‌راهی: "آزاد محله” و "تالش محله” هستند. تمامی روستاهای ذکر شده زیرمجموعه‌ی "چماچا” هستند. همچنین با ادامه مسیر "آزاد محله” و "تالش محله” و عبور از جنگل به جاده‌ی بین‌المللی "گیلان” و "لاکان” و در ادامه "رشت” خواهید رسید.

مردم "چماچا” "گیلک” و "تالش” هستند و شغل آنها عموماً دامداری و کشاورزی است. محصولات آنها نیز برنج، چای، عسل، لبنیات و ابریشم هستند.

بعد از عبور از جاده‌های آسفالت در هر سمت از این روستا و طی مسیر در جاده‌های خاکی می‌توانید مکان‌های گوناگونی در ارتفاعات بالاتر این منطقه برای اطراق و لذت بردن از طبیعت و مناظرآن پیدا کنید.

نکته‌ی جالب این است که دقیقاً در آن سوی کوه‌های انتهای "چماچا”، "امامزاده هاشم” و جاده‌ی "رشت” به "تهران قرار دارند.

همچنین به علت پوشش گیاهی این منطقه انواع پرندگان، از جمله "کُلکاپیس”، انواع "صهره”، "سبزقبا”، "ایلکایی” و "توکا” در آن ساکن هستند که عموماً (مخصوصاً در فصل بهار) آواز زیبایشان گوش شما را نوازش خواهد داد.

برای اسکان در این مکان دو خانه‌ی روستایی موجود هستند که یکی از آنها نزدیک به "سقالکسار” و یکی در "دستخط محله چماچا” قرار دارد. با توجه به اینکه این خانه‌ها در داخل محل واقع شده‌اند و دسترسی به آنها کمی سخت است باید به یکی از مشاورین املاک معتبر "چماچا” به نام مشاورین املاک "تَک” مراجعه کنید که البته مسئول آن خانه های مورد نظر را به شما نشان داده و در صورت پسندتان، آنها را در اختیارتان قرار می‌دهد. هزینه‌ی اسکان در این خانه‌ها از هشتاد تا صد هزار تومان برای هر شب است.

"چماچا” با بافتی جلگه‌ای، کوهپایه‌ای، جنگل‌های پرپشت، باغات چای و مزارع برنج گسترده و فاصله‌ی بسیار کم از "رشت” (حدود سی الی چهل دقیقه) یکی از مکان‌های مناسب برای استراحت و لذت بردن از طبیعت سرسبز "گیلان” است.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار