gardeshban.ir

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در خصوص حواشی مرمت قلعه پرتقالی‌ها گفت: مرمت اضطراری نمای شمالی هنوز تکمیل نشده و شکل نهایی کار بر اساس طرح ساماندهی نمای شمالی و ورودی بنا در سال جاری تکمیل خواهد شد.
کد خبر: ۲۹۵۹۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹-1399 May 11
گردشبان (gardeshban.ir) :
رضا برومند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان صبح امروز(۱۱ مردادماه) ضمن تقدیر و تشکر از تمام دلواپسان میراث فرهنگی کشور به خصوص استان هرمزگان در حمایت و یاری این اداره کل در حراست، حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی در خصوص حواشی به وجود آمده پیرامون مرمت قلعه هرمز، گفت: قلعه هرمز دارای چند ورودی است اما به علت عدم کاربردی بودن سایر ورودی‌ها، حجم تردد گردشگران از درب شمالی قلعه انجام می شود که به علت سست بودن قطعات سنگ و معلق بودن سنگ‌های بالادست دیوار و همچنین نبود دیوار نگهدارنده در قسمت زیرین و ریزش ضلع شمالی در بارندگی‌های اسفند ۹۷ و همچنین فروردین ۹۸ مرمت اضطراری و ساماندهی این بخش از قلعه در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

وی ادامه داد: مرمت اضطراری ضلع شمالی قلعه هرمز سال گذشته از مرداد آغاز شد که اسفند ماه به پایان رسید.

برومند در خصوص مصالح به کار رفته در مرمت اضطراری قلعه هرمز خاطرنشان کرد: قلعه هرمز دارای ساختاری سنگی با ملات شفته آهکی است که نمونه‌های زیادی از انواع مصالح در قسمت‌های مختلف بنا نمونه‌گیری، آزمایش و مطالعه شده که در مرمت اضطرای نما شمالی از سنگ‌های معدنی و محلی که غالب آن‌ها از قلعه استخراج می‌شود، استفاده شده است.

وی افزود: نما قبلی قلعه به دلیل فرایند فرسایش و تحلیل عناصر سنگ‌ها بر اثر رطوبت و زمان تغییر رنگ داشته است از این رو تغییرات محیطی و زمان لازم است تا سطح ظاهری نمای اصلاح شده در مرمت اضطراری به سطح قبلی بازگردد.


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان عنوان کرد: مرمت اضطراری نما شمالی هنوز تکمیل نشده و شکل نهایی کار بر اساس طرح ساماندهی نمای شمالی و ورودی بنا در سال جاری تکمیل خواهد شد.

برومند در مورد ادامه روند مرمت قلعه هرمز اظهار کرد: برنده نهایی مناقصه مرمت قلعه هرمز در اواخر مرداد ماه مشخص می‌شود که مرمت آن طبق طرح مطالعات، پژوهش مرمت و مستندنگاری خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این فاز از مرمت، قسمت‌های داخلی، سازه‌های مهم و در خطر قلعه پرتغالی‌های هرمز مرمت خواهد شد.

ایسنا نوشت، قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز مهم‌ترین قلعه باقی‌مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه در سال ۱۳۷۷ به شماره ۱۹۹۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 


پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار