gardeshban.ir

شهر لیسبون، پایتخت کشور پرتغال، جزو شهرهای بزرگ این کشور است که میراث فرهنگی و مکان‌های تاریخی زیادی دارد و اتحادیه اروپا در حفظ و نگهداری از این آثار بسیار تلاش کرده است.
کد خبر: ۲۹۶۶۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹-1399 May 13
گردشبان (gardeshban.ir) :

تالار شهر لیسبون نیز یکی از این میراث غنی به‌شمار می‌رود که برای احیا و نوسازی آن اقدامات زیادی انجام شده است. اما در این میان پس از بررسی و تحقیقات گسترده از سوی کارشناسان اتحادیه اروپا، تصمیم بر این گرفته شد که از راهکارهای نوسازی بهینه انرژی و هوشمندسازی در این زمینه استفاده شود.

فواید ایجاد ابتکارات شهرسازی هوشمند و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها با استفاده از سیستم‌های هوشمند بر همگان ثابت شده و حتی اتحادیه اروپا نیز در این حوزه و شهرسازی پایدار بودجه‌های قابل‌توجهی را تاکنون اختصاص داده است. از این رو کارشناسان این اتحادیه به این نتیجه رسیدند که باید برای نوسازی و احیا ساختمان‌های فرهنگی و میراث تاریخی کشورهای اروپایی نیز از این راهکار مفید استفاده شود.

در حال حاضر این پروژه بزرگ از کشور پرتغال آغاز شده که قرار است تمام ساختمان‌های تاریخی و فرهنگی این کشور به سیستم‌های هوشمند مجهز شوند. یکی از این روش‌های نوین به‌کارگیری انواع سیستم‌های تولید انرژی پاک و تجدیدپذیر است تا از این طریق هم مصرف انرژی این ساختمان‌ها به حداقل میزان ممکن برسد و هم این انرژی به پاکسازی و احیای مفید بدنه و فضای داخلی ساختمان‌ها کمک شایانی کند.

این در حالی است که مقرر شده، سیستم‌های الکترونیکی برای حفاظت و نگهداری از بخش‌های مختلف این ساختمان‌ها نصب شوند تا هم از راه دور قابل کنترل باشند و هم به‌صورت خودکار از فرسودگی بدنه جلوگیری کنند. همچنین با استفاده از این سیستم‌های هوشمند، دسترسی آنلاین به تمام مکان‌های فرهنگی و تاریخی پرتغال و سایر کشورهای اروپایی سریع‌تر و آسان‌تر خواهد شد و به این شکل حتی درآمدزایی مضاعفی برای حوزه میراث فرهنگی اروپا ایجاد می‌شود.

با این حال، در اوضاع شیوع ویروس کرونا که هنوز هم دامنگیر تمام کشورهای جهان است، شاید این روش هوشمندسازی آثار و مکان‌های تاریخی و فرهنگی اروپا بتواند این حوزه را از رکود خارج کرده و به صنعت میراث فرهنگی جهان جانی دوباره ببخشد.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که نصب سیستم‌های تولید انرژی پاک در تالار شهر لیسبون می‌تواند مصرف انرژی این ساختمان را تا بیش از 36 درصد تا پایان سال 2020 میلادی کاهش دهد که همین امر موجب افت هزینه‌های جاری برای بخش میراث فرهنگی کشور پرتغال نیز خواهد شد.   


پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار