gardeshban.ir

متخصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری گفت: با شناخت علایم و ارجاع فوری فردی که دچار سکته مغزی شده است می توان آن را از یک عمر ناتوانی رهایی داد.
کد خبر: ۳۰۵۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۷ شهريور ۱۳۹۹-1399 June 07
گردشبان (gardeshban.ir) :
دکتر مجید جعفری، زمان طلایی برای نجات جان فردی که دچار سکته مغزی شده است را 3 ساعت از زمان شروع علایم اعلام کرد.

وی، از علایم سکته های مغزی به اختلال ناگهانی در صحبت، اختلال ناگهانی در راه رفتن و ضعف ناگهانی نیمه بدن اشاره داشت.

دکتر جعفری تصریح کرد: در صورت مشاهده علامت هایی همچون لکنت زبان، بی حرکتی در یکی از دست ها و بی حسی یک طرف صورت باید فوراً با اورژانس 115 تماس بگیرید.

وی همچنین ادامه داد: سرگیجه، اشکال در بینایی، اشکال در تکلم، ضعف و سردرد بعنوان پنج علامت ناگهانی و هشدار دهنده سکته مغزی بشمار می رود.

این پزشک متخصص در ادامه استعمال سیگار، فشار خون بالا، چربی بالا، کم تحرکی و بیماری قلبی را از عوامل موثر در بروز سکته های مغزی برشمرد.

دکتر جعفری، برای جلوگیری از سکته مغزی انجام روزانه 30 دقیقه ورزش، خوردن غذاهای سالم، کنترل فشار خون و ترک سیگار و مشروبات الکلی را توصیه کرد.

وی در خصوص اقدامات لازم در زمان بروز سکته مغزی اظهار داشت: برای اطمینان از بروز سکته مغزی، از بیمار بخواهید لبخند بزند و نیمرخ صورتش را چک کنید که افتادگی نداشته باشد.

وی ادامه داد: از بیمار بخواهید هر دو دستش را بالا بیاورد ومطمئن شوید دستش حالت افتاده نداشته باشد.

دکتر جعفری گفت: همچنین می توانید از بیمار بخواهید که چند جمله ی ساده را بیان کند و مطمئن شوید که به خوبی حرف می زند و لکنت ندارد.

وی متذکر شد، اگر بیمار حتی یکی از این نشانه ها را داشت سریعاً با اورژانس تماس بگیرید چراکه در این وضعیت ثانیه ها بسیار ارزشمند اند.

این پزشک متخصص با بیان اینکه، سکته مغزی یعنی بسته شدن با پاره شدن یک رگ مغزی که بدنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد می شود افزود: این اختلال موجب بروز علائمی مثل فلج نیمه بدن، اختلال در تکلم و اختلال در راه رفتن می شود.

دکتر جعفری، بهترین زمان درمان سکته مغزی را 3 تا 4:30 ساعت اول دانست و خاطر نشان کرد: هر چه درمان سریعتر صورت گیرد، نتایج بهتری خواهد داشت.

وی ادامه داد: صدمات اصلی سکته مغزی در همان ساعات اول رخ می دهد و با انتقال سریع بیمار سکته مغزی به بیمارستان او را از عوارض ناشی از سکته نجات خواهید داد.

به گفته وی، با تزریق داروی برطرف کننده گرفتگی عروق مغزی، احتمال برطرف شدن انسداد بیشتر بوده و از پیشرفت علائم سکته مغزی جلوگیری می شود.

دکتر جعفری افزود: با خارج کردن لخته مغزی توسط آنژیوگرافی (جراحی بسته) احتمال برطرف شدن انسداد بیشتر بوده و از پیشرفت و عوارض سکته مغزی به طرز چشمگیری کاسته خواهد شد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار