gardeshban.ir

در مراسمی از تندیس و لوح ثبت ملی میراث زنده بشری ( غلامحسین امیرخانی خوشنویس پیشکسوت) رونمایی شد.
کد خبر: ۳۱۲۶۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹-1399 June 25
گردشبان (gardeshban.ir) :

مراسم رونمایی از تندیس و لوح ثبت میراث ملی زنده بشری، غلامحسین امیرخانی خوشنویس پیشکسوت و رئیس انجمن خوشنویسان با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، هادی مظفری مدیر کل هنر‌های تجسمی ارشاد، علی اشرف صندوق آبادی، علی شیرازی، امیر احمد فسلفی، الهه خاتمی، رضا بنی رضی خوشنویسان مطرح و جمعی از اهالی هنر و رسانه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد برگزار شد.

در این مراسم حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور درباره جایگاه استاد امیرخانی اظهار کرد: تفکر ما مردم معاصر این است که اشیاء میراث هستند؛ در صورتی که اشیاء مصنوع و انسان صانع آنهاست. انسان شیء را ساخته و به عنوان یک معنا در فرم زیبا به جامعه هدیه می‌کند.

وی افزود: انسان میراث خداوند است؛ بنابراین شمّ خلاقیت و سازندگی دارد. بنده حدود ۱۵ سال است در گروه هنر‌های سنتی فرهنگستان هنر در خدمت استاد امیرخانی هستم. این همکاری فرصت بسیار مغتنمی است تا در محضرشان ادب بیاموزم.

بلخاری گفت: من برای توصیف جایگاه استاد امیرخانی از واژه حکیم استفاده می کنم؛ زیرا حکیم ۳ ویژگی اصلی دارد. اول اخلاق؛ بیشتر افرادی که در این جمع حاضر هستند درباره شرافت، جوانمردی، تواضع و بزرگ منشی استاد حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. ویژگی دوم یک حکیم فرزانگی است؛ استاد امیرخانی اگر کل مثنوی را حفظ نباشند، بخش اعظمی از آن را حفظ هستند. ویژگی آخر حکیم هم خلاقیت است که ارتباط بسیار تنگاتنگی با ویژگی اول دارد؛ بنابراین با درنظر گرفتن این ۳ خصیصه، می توانم بگویم که استاد فرشچیان حکیم نقش و استاد امیرخانی حکیم خط هستند.

در ادامه غلامحسین امیرخانی طی سخنانی اظهار کرد: در زندگی من ۵۰ معلم تأثیر فوق العاده‌ای داشتند. مهمترین نکته‌ای که از آخرین استاد خود یاد گرفتم این بود که ادب ۱۵ مولفه دارد؛ یکی از آن‌ها سکوت است. اگر می خواستم ادب را رعایت کنم، می‌بایست الان سکوت می کردم.

وی افزود: امثال من که توفیق داشتیم در زمینه یکی از هنر‌های اصیل و تاریخی کشورمان فعال باشیم، مدام به این فکر می‌کنیم که آیا می‌شود چیزی بنویسیم که در عیار حافظ و مطابق با اشعار او باشد؟

این استاد نام آشنا ادامه داد: عدم تعادل مهمترین مشکل بشر امروز است. در حال حاضر به جای اینکه تکنولوژی در خدمت ما باشد، ما در خدمت تکنولوژی هستیم. البته جای شکر دارد که اساتید ما اهل مطالعه هستند.

در ادامه محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: معنا و مفهوم میراث در دهه گذشته تغییر کرده است. یکی از افتخارات این وزارت، تهیه و تدوین فهرست حاملان میراث فرهنگی است. اساتیدی که نامشان در این فهرست قرار می گیرد، هر یک در یک رشته ای، خاک این مرز و بوم را غنا بخشیده و بر اعتبار و داشته‌های این سرزمین می‌افزایند.

وی افزود: خوشنویسی به عنوان هنر مقدس و متعالی همواره اهمیت بسیاری برای ما داشته، از این رو پرونده خوشنویسی ایران به منظور پاسداری از این هنر و زحمات تمام کسانی که سردمداران آن بودند به یونسکو ارسال شد. در این پرونده که قرار است سال آینده بررسی شود از دستگاه مختلف مرتبط با این هنر از جمله انجمن خوشنویسان و... قرار گرفته است.

در نهایت از لوح و تندیس ثبت میراث ملی زنده بشری غلامحسین امیرخانی رونمایی شد.


باشگاه خبرنگاران


پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار