gardeshban.ir

یکی از وسایل نقلیه عمومی قطار است که در سفر بین شهری وسیله مناسب و کم خطر تر از وسایل دیگر است .
کد خبر: ۳۵۴۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹-1399 October 17
گردشبان (gardeshban.ir) :

قطار یکی از امن ترین وسایل برای سفر می باشد که در آن در حالی که مشغول خواندن کتاب یا دیدن مناظر از پشت شیشه‌ی پنجره هستید، لذت ببرید . طی چند سال اخیر و با افزایش تنوع قطارها، مسافران می توانند با توجه به علاقه، سلایق و بودجه‌ی مدنظرشان قطار مناسب را انتخاب نمایند.تا چندسال پیش قطارهای مسافربری و باری کشور تحت نظارت مستقیم شرکت راه آهن ایران بود. در سال ۷۶ با هدف بهبود خدمت رسانی به مسافرین، کلیه خدمات مسافربری کشور به شرکت حمل و نقل ریلی رجا محول شد و این نقطه عطفی برای ارائه خدمات بهتر قطارهای مسافری به هموطنان بود.

قطار سپهر رجا

پس از مستقل شدن این شرکت در خدمات مسافری، روند بهبود خدمت رسانی آغاز شد و شاهد رونمایی از انواع واگن های مسافربری به‌روز، بهمراه خدمات بهتر و آسایش بیشتر مسافران بودیم. قطار لوکس سپهر یکی از انواع قطارهای شرکت رجا ست که در کلاس قطارهای ویژه ۵ ستاره این شرکت قرار دارد.

شرکت رجا قطارهای خود را با توجه به امکانات رفاهیشان در چهار دسته زیر و در دو نوع چهارتخته و سالنی طبقه بندی کرده است.

قطارهای لوکس
قطارهای کلاس۱
قطارهای کلاس۲
قطارهای کلاس۳

در دسته کلاس۳ از قطارهای چهارتخته، تنها قطارهای خلیج فارس مشغول فعالیت هستند. در قطارهای کلاس۲ قطار البرز و لوکس چهارتخته، در کلاس۱، غزال و پلورسبز و در نهایت در کلاس ویژه قطارهای زندگی، لوکس سپهر، سیمرغ، سبز و پلور سبز جدید در حال جابجایی مسافران اند.

قطار لوکس سپهر از مدل های جدید واگن های قطار است که در شبکه ریلی کشور فعالیت میکند. خدمات این نوع از قطارها چیزی از مدل های زندگی، فدک، غزال یا سیمرغ کم ندارد و به خوبی با این نمونه های بیشتر شناخته شده رقابت می کند. پیش از اینکه مسیرهای فعالیت این قطار را معرفی کنیم، نگاهی به خدمات ارائه شده در این قطار بیاندازیم.قطارهای سپهر رجا، با انواع خدمات و امکانات در هر واگن گنجایش ۳۶ نفر را دارند. بدنه‌ی تمامی واگن ها و کوپه های این قطارها دولایه هستند تا از داخل قطار را از سرما و گرما، رطوبت و گرد و خاک در امان نگه دارند. همچنین، شیشه های این واگن ها نیز همگی دو جداره هستند تا از آلودگی صوتی در داخل کوچه جلوگیری کنند. علاوه بر این، قطارهای سپهر شرکت رجا از سیستم تهویه مطبوع ویژه بهره می برند تا هوای داخل واگن ها دائما در حال گردش باشد. این سیستم همچنین کمک می کند تا هوای نامطبوع به سرعت از قطار خارج شود و هوای مطبوع جایگزین آن گردد.

قطار سپهر رجا

قطارهای سپهر، از قطارهای رجا است که پس از قطارهای «زندگی» با کیفیت ترین و لوکس ترین قطارهای راه آهن جمهوری اسلامی به شمار می آید. در این قطارها، هزینه‌ی وعده های غذایی به صورت جداگانه حساب می شود. اما از آن جا که درجه‌ی این قطارها A تعریف شده، همه چیز از کیفیت بالایی برخوردار است. از خدمات این قطارها می توان به سرو میان وعده و وجود صندلی چرخدار برای بیماران و معلولان اشاره کرد. از دیگر خدمات قطارهای سپهر وجود رستوران، فروشگاه و کتابخانه است که کمک می کند تا سفر برای شما راحت تر بگذرد.

از دیگر خدمات رفاهی در سفر با قطار سپهر رجا می توان به سرویس خواب یک بار مصرف، در دسترس بودن مجله و نشریات، سیستم های صوتی و تصویری و غیره اشاره کرد.علاوه بر این موارد، در داخل هر کوپه پریز برق ۲۲۰ ولت برای مسافران وجود دارند تا به راحتی وسایل الکترونیکی خود را شارژ نمایند.

این قطارها که در گروه قطارهای لوکس قرار می گیرند، بسیار پرطرفدار هستند؛ درنتیجه، در خطوط مختلف کشوری از آن ها استفاده می شود اما دو مسیر اصلی برای تردد این قطارها وجود دارد: قطارهای سپهر قم-مشهد و قطارهای سپهر تهران-مشهد

تهران با توجه به موقعیت مرکزی خود در کشور، تقاطعی مهم در مسیر راه آهن به حساب می آید. از طرف دیگر به دلیل بالا بودن تنوع قطارهای تهران-مشهد شاید انتخاب کمی مشکل باشد اما سفر با قطار سپهر می تواند یک تجربه‌ی فوق العاده باشد.از زمان بهره برداری از مسیر حرم تا حرم، این خط یکی پرتردد ترین خطوط رفت و آمد قطار به شمار می آید. از دلایل اصلی استفاده از قطارهای سپهر رجا در این خط، می توان به فاصله‌ی طولانی حدود ۹۵۰ کیلومتری بین مبدا و مقصد اشاره کرد. به علت دوری قم و مشهد، نیاز است تا قطارها تخت خواب داشته باشند و کیفیت بالای این واگن ها به راحت تر شدن این سفر طولانی کمک می کند.

قطارهای سپهر رجا از مهمانداران حرفه و دوره دیده بهره می برد که کاملا آماده‌ی پذیرایی از مسافران این قطارها هستند. آن ها با انواع نوشیدنی ها و بسته های مختلف از میهمانان پذیرایی می کنند اما حتی اگر این هم شما را راضی نمی کند، می توانید هرچه نیاز داشته باشید را از بوفه‌ی قطار تهیه نمایید.

قطار سپهر رجا


مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار