gardeshban.ir

ژئوپارک ارس برای جهانی شدن همچنان منتظر پایین آمدن تب کرونا و سفر ارزیابان یونسکوست چون سفری که قرار بود کارشناسان در ایران داشته باشند، به سال ۲۰۲۱ موکول شد.
کد خبر: ۳۵۶۵۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹-1399 October 23
گردشبان (gardeshban.ir) :
 
بیش از ۳ سال است که اقدامات اجرایی برای تهیه پرونده ژئوپارک ارس انجام شده است. قرار بود آذر سال ۹۸ این پرونده به شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو تحویل داده شود و اوایل خردادماه سال ۹۹ نیز ارزیابان یونسکو برای بررسی وضعیت به ارس سفر کنند.
 
اسفند سال ۹۸ نتیجه نهایی پرونده و اعلام تأیید پرونده و موفقیت و ورود به مرحله ارزیابی میدانی از سوی یونسکو اعلام شد. همه اقدامات برای جهانی شدن پرونده ژئوپارک ارس انجام شده بود، که شیوع ویروس کرونا سفر ارزیابان را به تعویق انداخت.

ارزیابان یونسکو هر ۴ سال یک‌بار ژئوپارک‌های ثبت‌شده را نظارت می‌کنند تا اگر خارج از معیارها رفتار شده باشد آن‌ها را از ثبت جهانی خارج کنند و یا شرایط جهانی شدن آنها را مورد کارشناسی قرار دهند.

بنابراین با وجود این‌که ژئوپارک ارس موفق شده بود نظر کارشناسان برای ورود به مرحله ارزیابی کسب کند، اما کرونا موجب شد نه تنها این سفر به ایران لغو شود بلکه ارزیابی ژئوپارک های دیگر در جهان نیز معلق بماند.

در تازه‌ترین اقدام، شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو به همه کشورهای دارای ژئوپارک اعلام کرده ارزیابی‌ها به سال ۲۰۲۱ موکول خواهد شد. البته در صورتی که شیوع ویروس کرونا باز هم مانع سفر ارزیابان نشود.

مهر نوشت، در این مدت ژئوپارک‌های جهان همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند. ژئوپارک ارس نیز با ادامه فعالیت‌های خود، به جهانی شدن نزدیک می‌شود تا پس از ارزیابی کارشناسان در فهرست جهانی قرار گیرد.


پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار