gardeshban.ir

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان یزد از ثبت گورستان قدیمی جوی هرهر در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
کد خبر: ۳۵۶۵۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹-1399 October 23
گردشبان (gardeshban.ir) :

علی‌اصغر صمدیانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان یزد ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: این گورستان با مساحتی بیش از ۵۲ هزار مترمربع، در محله جوی هرهر و در حریم ثبت جهانی یزد قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که شکل و نوع ساختمان‌های موجود در این قبرستان بازگوکننده معماری قاجاری – پهلوی آن است، گفت: این اثر دارای قدمتی چند صدساله است و تا قبل از دهه ۴۰ هجری شمسی، اهمیت خاصی در شهر داشته است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان از تدفین اموات مسلمانان و یهودیان در این قبرستان در گذشته یاد کرد و گفت: ورودی قبرستان مسلمانان در ضلع شمالی و ورودی قبرستان یهودیان در ضلع جنوبی قرار داشته است.

صمدیانی با اشاره به این‌که مزار جوی هرهر، پیکر افراد برجسته علمی، فرهنگی و اقتصادی را در خود جای داده است، تصریح کرد: هم‌اکنون در قبرستان مسلمانان، دفن اموات انجام نمی‌شود اما قبرستان یهودیان با مساحت تقریبی ۲۲ هزار مترمربع، همچنان کاربری خویش را حفظ کرده و علاوه بر دفن اموات، مراسم‌های مذهبی نیز در آن انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی یزد، این اثر تاریخی به‌تازگی با شماره ۳۳۱۳۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
 

پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار