gardeshban.ir

گزارش/
رئیس جمهور روز سه‌شنبه همزمان با سومین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس ۱۳۵ پروژه گردشگری را در سراسر کشور به شکل رسمی افتتاح کرد.
کد خبر: ۳۶۴۴۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹-1399 November 14
گردشبان (gardeshban.ir) :
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه همزمان با سومین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس ۱۸۳ فضای ورزشی دانش‌آموزی و ۱۳۵ پروژه گردشگری را در سراسر کشور به شکل رسمی افتتاح کرد. با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای ۱۷۰۲ نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

 سهم صنعت گردشگری در ایران سه درصد از تولید ناخالص داخلی است

وزیر میراث فرهنگی پیش از شیوع کرونا گفته بود، صنعت گردشگری می‌تواند با توجه به مشکلات و تنگناهای اقتصادی راه نجات کشور باشد و مسیر توسعه ایران باید همچون بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا بر مدار و بستر صنعت گردشگری قرار گیرد.

علی اصغر مونسان افزوده بود: بر اساس هدف گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی از سه درصد به بالای ۶ درصد ارتقا می‌یابد که البته این عدد به نسبت برخی کشورهای پیشرو در این صنعت همچون ترکیه که هم اینک بالای ۱۰ درصد است، همچنان ناچیز به نظر می‌رسد. با تحقق این امر سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی از ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به رقم بالای ۲۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

سال ۹۸ حدود هشت میلیون گردشگر خارجی به ایران آمدند که آمار خوبی بود بر اساس پیش بینی ها ایران امسال می توانست میزبان ۱۰ میلیون گردشگر باشد که شیوع کرونا همه برنامه ریزها را به هم زد. و باعث شد آمار گردشگران خارجی کاهش ۹۳ درصدی را شاهد باشد.

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای حمایت از اشتغال های مرتبط با گردشگری، همچون آژانس های مسافرتی و هتل داران امکان ورورد گردشگر خارجی به ایران را البته با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی می خواهد مهیا کند.


ولی تیموری معاون گردشگری با بیان این که هدف اصلی تمام ارگان ها و وزارت خانه جلوگیری از شیوع کرونا در کشور است، گفت: با شیوع کرونا و اعلام رسمی آن از سال گذشته، ورود گردشگر خارجی به کشور محدود شده است؛ در ۹ ماه گذشته تنها ۴۵۰ هزار گردشگر خارجی در قالب گردشگر سلامت و یا تجاری به ایران سفر کردند.

وی گفت: کلیات طرحی درباره ورود محدود گردشگر خارجی با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی در کمیته انتظامی- اجتمای- امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و تصویت شده است و منتظر طرح و تصویب آن در ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.

تیموری درباره شیوه نامه جدیدی که روز ۱۰ بهمن از سوی معاون وزیر بهداشت برای مسافران ورودی به ایران اعلام شد، گفت: آن شیوه نامه ها مربوط به کشورهایی است که ویروس های جهش یافته شده کرونا در آنجا برای نخستین بار دیده شده است و مربوط به تمام گردشگران ورودی به ایران نمی شود.

وی تاکید کرد: با تایید کلیات این طرح، گردشگران بین المللی بصورت محدود، کنترل شده و  با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی از کشورهای کم خطر امکان ورود به ایران را پیدا خواهند کرد.

علی رضا رئیسی معاون وزیر بهداشت دهم بهمن ماه اعلام کرده بود: پروتکل های سختگیرانه ای برای مراقبت از مرزها ابلاغ شده است. همه افرادی که وارد کشور می شوند تست می شوند. این مطلب قبلا فقط برای کشورهای اروپایی بود که باید با تست منفی وارد کشور می شدند اکنون همه مسافران خارجی حتی کشورهای همسایه باید تست پی سی آر منفی داشته باشند و دوباره در داخل از آنها تست گرفته می شود.

رئیسی ادامه داد: اگر مسافری از اروپا وارد می شود علاوه بر در دست داشتن جواب تست منفی و تستی که از او در داخل گرفته می شود باید ۱۴ روز در منزل قرنطینه باشد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار