gardeshban.ir

حضور مسیحیان باعث ایجاد کلیساهای بسیاری برای عبادت و مراسم‌های مذهبی آنها شده است.
کد خبر: ۳۷۸۱۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹-1399 December 20
گردشبان (gardeshban.ir) :
در تهران از روزگاران قدیم، مسیحیان بسیاری زندگی می‌کردند. حضور مسیحیان باعث ایجاد کلیساهای بسیاری برای عبادت و مراسم‌های مذهبی آنها شده است. یکی از این کلیساهای تهران، کلیسای نیکلای مقدس می‌باشد که به معرفی آن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

در میان سال‌های ۱۹۴۵ الی ۱۹۴۷ میلادی در روسیه تغییرات حکومتی در حال رخ دادن بود. در این زمان حکومت تزارها رفته رفته نابود و استالین به روی کار می‌آمد. مردم و نیروهای ارتش سفید روسیه که به نفع تزارها می‌جنگیدند از ترس استالین به ایران پناه آوردند. مهاجرت این گروه از روس‌ها باعث شد شهرهای ایران که پذیرایی آنها بود، با بناهای جدید مانند کلیساها رو به رو شوند.

تهران جزو شهرهای میزبان روس‌ها بود. تعدادی از آنها در خیابان روزولت (خیابان مفتح کنونی) ساکن شدند و در این مکان برای اجرای مراسم‌های مذهبی و عبادت، کلیسای نیکلای مقدس یا کلیسای جامع سنت نیکلاس را احداث کردند. این کلیسا امروزه رو به روی ساختمان لانه جاسوسی (سفارت پیشین ایالات متحده آمریکا) در کوچه عطارد قرار دارد.

در سال‌های ۱۳۲۰ الی ۱۳۲۳ شمسی و بعد از جنگ جهانی دوم، مهاجران روس که به ایران پناه آورده بودند، با جمع‌آوری پول تصمیم به ساخت کلیسای می‌کند. کلیسای نیکلای مقدس به دست مهاجران روس بنا شد.

معمار این کلیسا یکی از معروف‌ترین معماران روسی در ایران بود. نیکولای مارکف که پیشتر در ایران بناهای مشهور چون دانشسرای عالی، دبیرستان انوشیروان دادگر، زندان قصر، بلدیه، مدرسه ژاندارک، اداره پست، مدرسه البرز، سفارت ایتالیا و کارخانه قند شهرری ساخته بود، این‌بار به سراغ ساخت یک بنای مذهبی برای هم‌وطنان خود رفت. کلیسای نیکلای مقدس جزو کلیساهای ارتدکس جهان می‌باشد که تعداد این گروه از مسیحیان در تهران و ایران رو به کاهش می‌باشد.

نام این کلیسا از نام آخرین تزار روسیه گرفته شده است. نیکلای دوم و خانواده‌اش به دست بلشویک‌ها کشته شد و روس‌های که به تهران پناه آورده بودند، به یاد او این کلیسا را نام‌گذاری کردند. نیکلای از طرف کلیسای ارتودکس روسیه  جزو قدیسین بود و به او لقب «نیکلای قدیس رنج کشیده» داده بودند.

همانطور که گفته شد این کلیسا به دست مارکف روسی ساخته شد. مارکف که یک معمار روس تحصیل کرده در گرجستان بود، کلیسا را به سبک بناهای روسی احداث کرد. رنگ‌ها و طاق‌ها و نقاشی‌ها و همچنین پنجره‌های رنگی کلیسا تماما شما را به یاد کلیساهای روسی می‌اندازد. پنجره‌های رنگی و ویترا، نقاشی‌ها، طاق‌ها و محراب زیبای کلیسا تمام نشان از معماری روسی دارد.

همچنین برخی از اشیا با ارزشی که در کلیسا دیده می‌شود بعد از تخریب کلیسای زرگنده در سال‌های حکومت کمونیستی استالین، توسط مهاجران روس به ایران آورده و تحویل کلیسای نیکلای مقدس داده شد.

کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران/عکس

کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران/عکس

کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران/عکس

کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران/عکس

کلیسای نیکلای مقدس؛ اولین خانه سالمندان ایران/عکس
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار