gardeshban.ir

برای جلوگیری از ویروس کرونا علاوه بر ماسک n95 ، ماسک های جراحی هم مناسب هستند اما باید هنگام خرید اصلی یا تقلبی بودن این ماسک ها را تشخیص دهید.
کد خبر: ۳۸۱۵۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۹-1399 December 29
گردشبان (gardeshban.ir) :
ویروس کرونا از طریق بزاق دهان و ارتباطات نزدیک افراد با یکدیگر منتقل می شود . طبق تحقیق منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا کروناویروس از طریق سرفه قادر به حرکت در هوا تا فاصله 26 فوتی معادل 8 متر است بنابراین لازم است افرادی که سرفه یا عطسه می کنند و یا مجبور به حضور در مکان های عمومی هستند ، ماسک بزنند.
 
بهترین نوع ماسک برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا ، ماسک n95 است اما استفاده از ماسک های جراحی برای بیمارانی که در خانه بستری بوده و افرادی که از بیماران کووید-19 مراقبت می کنند و یا افراد سالم می تواند سودمند باشد.
 
با توجه به نیاز جامعه به ماسک متاسفانه برخی از افراد سودجو که در این روزها نیز به فکر منافع خود هستند ، ماسک های تقلبی را وارد بازار نموده اند . 
 
آیا استفاده از ماسک جراحی سودمند است ؟

ماسک ها انواع مختلفی دارند اما همه آنها نمی توانند از انتقال بیماری به فرد جلوگیری کنند. ماسک های جراحی سه لایه یکی از بهترین ماسک ها هستند که از سرایت عاملان احتمالی بیماری زا جلوگیری می کند بدین معنی که اگر در جریان عملیات سرفه کند و یا عطسه بزند، ماسک جلو پخش این بخارات را می گیرد.
 
تعویض ماسک جراحی
 
هنگام استفاده از ماسک جراحی باید بدانید که باید ماسک را پیوسته تعویض کنید یعنی هر دو ساعت یکبار ماسک را عوض کنید و ماسک قبلی را با رعایت اصول بهداشتی دور بیاندازید . اگر ماسک به تکرار پوشیده شود، خاصیت محافظتی خود را از دست می دهد.
 
تفاوت ماسک جراحی و ماسک N95 یا FFP

ماسک جراحی اولین بار در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد . داکتران و نرس ها در اتاق عملیات جراحی از این ماسک ها که می تواند در برابر ویروس های محافظت کند ، استفاده می کردند . ماسک جراحی زمانی سودمند تر است که با آن از عینک محافظتی استفاده شود.
 
عینک از رسیدن بخارات آلوده با ویروس به غشای مخاطی چشم جلوگیری می کند و سبب می شود از خاریدن بینی و یا مالیدن چشم، جلوگیری شود. این نوع ماسک ها در هنگام شیوع بیماری جهت کنترل انتشار بیماری در افراد عادی نیز کاربرد دارد.
 
این نوع ماسک نسبت به ماسک هایی مانند ماسک N95 یا FFP به دلیل داشتن مواد، شکل و مهر و موم محکم محافظت کمتری دارند . ماسک های جراحی نه تنها برای جلوگیری از انتقال بیماری کاربرد دارند بلکه در زمان آلودگی هوا نیز می توان از این ماسک ها استفاده کرد.
 
تشخیص اصل بودن ماسک های جراحی

ماسک های جراحی به صورت سه لایه هستند. این ماده سه تایی از یک ماده ذوب شده بین پارچه غیربافته ساخته شده است. ماده مذاب مانند صافی عمل می کند از ورود و خروج میکروب ها جلوگیری می کند.
 
ماسک های جراحی دارای پوستی یا چین خوردگی هستند. این چین خوردگی سبب می شود تا با ماسک از بینی تا چانه را بپوشاند. در بیشتر ماسک ها دو نخ یا کش به ماسک وصل شده که می توان آن را در پشت گوش قرار داد و ماسک را روی صورت ثابت کرد.
 
در برخی از آنها چهار تسمه نبافته وجود دارد که پشت سر گره می خورد و در برخی دیگر یک نوار الاستیک در پشت سر محکم می شود.
 
برای تشخیص ماسک اصل از تقلبی دو راه وجود دارد:

اطراف ماسک را بشکافید و سه لایه آن را جدا کنید . لایه وسطی ماسک را با فندک آتش بزنید . در ماسک اصل نباید این لایه آتش گرفته و کاملا بسوزد.

در روش دیگری برای تشخیص ماسک اصل از تقلبی شمع روشنی را مقابل دهان خود در حالی که ماسک زده اید ، بگیرید و به آن فوت کنید . فوت شما نباید سبب خاموش شدن شمع شود.
 
سخن آخر :
البته درباره ماسک زدن همه افراد نظرات زیادی وجود دارد . کسانی که ماسک نمی زنند می توانند در صورت ابتلا ناقل باشند و به آسانی دیگران را مبتلا کنند.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار