gardeshban.ir

روستا‌های ایرانی از عجیب و غریب‌ترین آن‌ها گرفته تا معروف‌ترین و مدرن ترینشان همگی جنبه گردشگری دارند.
کد خبر: ۴۷۵۶۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰-1400 August 28
گردشبان (gardeshban.ir) :

سفر در روستا یکی از بهترین تجربه‌های مسافرت را می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد. در این گزارش قصد داریم به شما عجیب‌ترین روستا‌های ایران را معرفی کنیم.

در ادامه همراه ما باشید تا این روستا‌های عجیب و شگفت انگیز را به شما معرفی کنیم.

۱_ ایستا روستایی با مردمان بسیار قدیمی

شگفت زده خواهید شد اگر بگوییم این روستا در فاصله ۹۵ کیلومتری کرج واقع شده است، اما به قدری اهالی این روستا شیوه زندگی قدیمی دارند که نه تنها در خانه‌ها تلویزیون یافت نمی‌شود، هیچ خودرویی در این روستا مشاهده نخواهید کرد و علاوه بر این انچه بسیار تعجب آور است این است که در این روستا اجازه ورود را به خانم‌ها نمی‌دهند!

از طرفی جالب است بدانید در این روستا حتی برق و گاز‌ها نمی‌توانید پیدا کنید و شیوه زندگی مردمان این روستا چند ده سالی از دنیا عقب است.

مردم روستای ایستا حتی مراسمات عزاداری و عروسی را برگذار نمی‌کنند و معتقدند این شیوه زندگی مدرن، شبیه زندگی کفار است! این روستا یکی از عجیب‌ترین روستا‌های ایران می‌باشد.

۲_ میمند روستایی در دل کوه

میمند یکی از عجیب‌ترین روستا‌های ایران است که حتی در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این روستای صخره‌ای حاصل کندکاری‌هایی است که در دل کوه انجام شده است و قدمت ان به ۱۲ هزار سال می‌رسد.

۱۱ روستای دیدنی و خوش آب و هوای ایران را بشناسید + تصاویر

اگر به این روستا سفر کنید از زیبایی‌ها و کنده کاری‌هایی که در دل کوه انجام شده است شگفت زده خواهید شد. این روستا درواقع به گفته برخی از اهالی برای ان دوره‌ای از انسان هاست که کوه را مقدس می‌دانستند.

اگر قصد سفر به میمند را دارید، این روستا در فاصله ۳۸ کیلومتری شهربابک در استان کرمان واقع شده است.

۳_روستای چهار برج

از میان روستای‌های عجیب ایران، چهار برج می‌تواند برای همه حتی کل دنیا عجیب باشد. این روستا حدود هزار نفر جمعیت دارد. از میان کودکانی که در این روستا به دنیا می‌آمدند حدود ۹۰ درصد ان‌ها مشکل نابینایی داشته که علت ان را ازدواج‌های فامیلی خطاب کردند.

به دلیل اینکه در ازدواج فامیلی فرزندان دچار تغییرات ژنتیکی می‌شوند این فرضیه به وجود امد.

اما آنچه که باعث شد این روستا جزو عجیب‌ترین‌ها باشد، این بود که حتی کودکانی که حاصل ازدواج فامیلی نبودند نابینا متولد می‌شدند و از طرفی برخی از حیوانات گله حتی برخی از گاو‌ها نیز دچار نابینایی می‌شدند.

بسیاری از مردم علت این عارضه را آلوده این منطقه اعلام کردند هرچند که از سال ۱۳۹۱ خوشبختانه این مشکل حل شد.

۴. زرگر روستای اروپایی نشین ایران

زرگر یکی دیگر از روستا‌های عجیب ایران است که در فهرست ما قرار گرفته، درواقع این روستا به دلیل اینکه مردمانی با گویش رومانو دارد به روستای اروپایی ایران شهرت دارد. درواقع زبان رومانو یک زبان اروپایی است که خود مردمان این روستا به آن زبان زرگری می‌گویند.

۱۱ روستای دیدنی و خوش آب و هوای ایران را بشناسید + تصاویر

مردمان این روستا به نقل از برخی محققان تاریخ از کشور رومانی در جنگ بین ایران و روم به اسارت گرفته شده اند و به دلیل اینکه آن‌ها دارای هیکل درشتی بوده اند مورد بخشش شاه عباس درآمده و در این روستا ساکن شده اند. البته صحت این نقل مشخص نیست و فقط در حل یک نقل از گذشته برجا مانده است.

این روستا در شرق قزوین واقع شده است و جزو عجیب‌ترین روستا‌های ایران به شمار می‌اید.

۵. روستای شهرآباد

شهرآباد روستای واقع شده در بهمن شهر ابرکوه است که به سرزمین دوقولو‌ها شهرت دارد. جالب است بدانید این روستای کوچک فقط ۲۴۰ نفر جمعیت دارد که از میان آن‌ها ۴۰ نفر دوقو می‌باشند.

اگر به این روستا سفر کنید، بچه‌های دوقلوی همسان را خواهید دید که واقعا حیرت آور است. با اینکه این حالت می‌تواند جالب و شگفت انگیز باشد، اما کار را برای معلمین دشوار کرده است.

۶. سرزمین لی لی پوت‌های ایران روستای ماخونیک

معرفی عجیب‌ترین روستا‌های ایران

ماخونیک روستایی واقع شده در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید خانه‌های این روستا ظاهری عجیب به روستا داده اند، اما آنچه که باعث شهرت این روستا شده است، قد کوتاه اهالی آن است.

اگر نگاهی به اهالی قدیمی این روستا بیندازید متوجه می‌شود قد بلند‌ترین آن‌ها ۱۴۰ سانتی متر هستند. البته چند سالی است که مشکل کوتاهی قد در این روستا دیگر به چشم نمی‌آید.

علاوه بر کوتاهی قد افراد جالب است بدانید این اهالی در قدیم گوشت، سیگار و چای را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کرده بودند و هیچکدام از ان‌ها را مصرف نمی‌کردند.

حتی جالب است بدانید اهالی این روستا حتی به شکار هم نمی‌رفتند، زیرا گوشت نمی‌خوردند و نه تنها شکار بلکه تلویزیون هم جایی در زندگی آن‌ها نداشت.

۷_ روستای هجیج

یکی دیگر از روستا‌هایی که سفر به آن‌جا می‌توانید برای شما شگفت انگیز و جالب توجه باشد، روستای هجیج است. همانطور که در تصویر این روستا نیز می‌بینید، خانه‌ها در دل کوه به صورت پلکانی ساخته شده است و جالب‌تر این که در ساختار این خانه‌ها حتی یک آجر هم پیدا نخواهید کرد. درواقع خانه‌های این روستا تماما از سنگ ساخته شده است. خانه‌های سنگی که بام ان‌ها حیاط خانه‌ی بالاتر به شمار می‌رود

این روستا به روستای گیوه هم معروف است. اگر به این روستا سفر کردید به دنبال گیوه‌های مرغوب ان باشید.

۸_روستای آب اسک با عجیب‌ترین سنت‌ها

اگر به شهرستان آمل سفر کرده باشید حتما نام این روستا را از اهالی این شهر شنیده اید. آب اسک یکی از عجیب‌ترین روستا‌های ایران است که در آن سنت‌های باورنکردنی و عجیب وجود دارد. یکی از این سنت‌ها، سنت زن شاهی است.

سنت زن شاهی در روستای آب اسک به این گونه است که در یک روز مشخص از سال، یک زن به عنوان پادشاه روستا شناخته می‌شود و نگهبانانی از جنس خانم‌ها نیز در سطح روستا قرار می‌گیرند و به پادشاه گزارش‌هایی را ارسال می‌کنند.

۱۱ روستای دیدنی و خوش آب و هوای ایران را بشناسید + تصاویر

در این روز از سال حتی یک مرد هم نباید در روستا حضور داشته باشد و زن‌ها می‌توانند به بازی‌های محلی نیز بپردازند.

یکی دیگر از سنت‌های جالب این روستا برف چال نام دارد و در آن مردان باید اخرین برف سال را در کوه‌ها چال کنند تا در تابستان بتوانند آب دام و طیور خود را تامین کنند.

۹_ روستای شگفت انگیز در دل کویر

سیرچ روستایی است که دل کویر کرمان و در فاصله ۴۰ کیلو متری از گرم‌ترین نقطه ایران یعنی گندم بریان قرار دارد و با این وجود در این منطقه شاهد گونه‌های گیاهی سرسبزی هستیم که به ییلاق کرمان تبدیل شده اند.

وجود چنین منطقه سر سبز و بکر در دل کویر آن‌هم در ۴۰ کیلو متری گرم‌ترین نقطه ایران، روستای سیرچ را شگفت انگیز کرده است.

حتی جالب است بدانید رشته کوه‌هایی در این منطقه وجود دارد که برف و یخبندان ان باعث به وجود امدن پیست اسکی شده است!

سیرچ در ۶۰ کیلومتری استان کرمان قرار گرفته است.

۱۰_ روستای ابیانه اصفهان

ابیانه نیز یکی دیگر از روستا‌ها با ساختار پلکانی است که در آن بام یک خانه، حیاط خانه بالاتر آن است. این ساختار زیبا و شگفت انگیز را در تصویر زیر از روستای ابیانه مشاهده می‌کنید.

۱۱ روستای دیدنی و خوش آب و هوای ایران را بشناسید + تصاویر

همانطور که مشاهده می‌کنید این روستا ظاهری بسیار زیبا و شگفت انگیز دارد و سفر به آن را قطعا به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

معماری پلکانی منظم و زیبای این روستا باعث شده است تا ابیانه در آثار ملی ایران ثبت شود.

این روستا در دامنه کوه کرکس و در فاصله ۴۰ کیلو متری نطنز واقع شده است.

۱۱_ درکش روستای داروخانه طبیعی

این روستا در استان خراسان شمالی و در فاصله ۳۰ کیلو متری شهر آشخانه واقع شده است. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید این روستا بافت جنگلی دارد و در آن گیاهان زیادی در قالب جنگل کوهستانی به وجود آمده اند.

علاوه بر پوشش گیاهی به دلیل اینکه روستای درکش زیستگاه گوزن قرمز نیز می‌باشد باعث شهرت آن شده است.


مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار