gardeshban.ir

رییس سازمان حج و زیارت خبر داد/
رییس سازمان حج و زیارت از احتمال اعزام زمینی زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق از ماه رجب (حدود یک ماه دیگر) طبق قول شفاهی طرف عراقی خبر داد.
کد خبر: ۴۹۶۱۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰-1400 October 19
گردشبان (gardeshban.ir) :
احتمال ازسرگیری سفر زمینی به عراق از بهمن‌ ماه/هزینه سفر هوایی به عراق حدود ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

مرزهای زمینی ایران و عراق برای جلوگیری از سرایت بیشتر سویه "اُمیکرون" ‌درحال حاضر بسته است، اما مرز هوایی بین ایران و عراق و سوریه باز است و زائران ایرانی بدون ویزا به این دو کشور می‌توانند سفر کنند.

اعزام زائران ایرانی به عراق پس از وقفه حدود یک‌ساله، از اواخر آبان‌ماه ۱۴۰۰ آغاز شد که با توجه به لغو ویزای سفرهای هوایی بین دو کشور، بیشتر اعزام‌های کاروانی متمرکز بر سفر هوایی است و سفرهای زمینی بین ایران و عراق تا زمان اجرای محدودیت‌های امیکرون با ویزا انجام می‌شد که درحال حاضر با بسته شدن مرزهای زمینی، این امکان وجود ندارد. هرچند پیش از این نیز، اعزام کاروان‌های زیارتی از مرزهای زمینی به عراق تاییدیه رسمی ستاد کرونا را نداشت و به گفته مسؤولان حج و زیارت سفرهای زیارتی عراق به صورت زمینی انجام نمی‌شد.

همزمان با آغاز اعزام هوایی کاروان‌های زیارتی به عراق، ایران برای ازسرگیری اعزام محدود زائران به سوریه نیز توافق کرد. کاروان‌هایی که تا کنون به سوریه اعزام شده‌اند ۲۵ نفره بوده و تمام اعزام‌ها فعلا از فرودگاه بین المللی تهران انجام می‌شود. سازمان حج و زیارت به تازگی شرایط سفر سوریه را برای عموم اعلام کرده است.

هزینه سفر هوایی از ایران به عراق طبق اعلام سازمان حج و زیارت حدود ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و این هزینه برای سفر هوایی به سوریه نیز در حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تومان برآورد شده است. بالا بودن هزینه سفر هوایی به این دو کشور، ‌ میل و تقاضا برای سفر زمینی به این دو کشور را بیشتر کرده است.

علیرضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت در جریان بازدید از واحدهای مختلف حج و زیارت خراسان رضوی، درباره ازسرگیری سفرهای زمینی به عراق و سوریه، اظهارکرد: اعزام زائران به سوریه در شرایط فعلی با توجه به محدودیت‌های امنیتی فقط به صورت هوایی انجام می‌شود. اعزام زمینی زائران به عتبات عالیات عراق نیز با توجه به‌ تقاضای بسیار مردم در دست پیگیری است و امیدواریم در ماه‌های آتی امکان اعزام زمینی کاروان‌های زائران البته بر اساس قول شفاهی طرف عراقی، آن هم به صورت محدود مهیا شود.

او افزود: بر اساس پی‌گیری دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت و سفارت کشورمان در عراق درباره اعزام زمینی زائران، مسؤولان ذی‌ربط عراقی شفاهی قول دادند تا در "ماه رجب" این امکان فراهم شود، اما هنوز مکتوب و قطعی نشده و در حال پیگیری هستیم.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین درباره سفر حج و عمره اظهار کرد: با توجه به تصمیمات وزیر حج و عمره عربستان، اقدامات آن‌ها در رفع موانع زیارت و جهت‌گیری برای راه‌اندازی سفرهای حج و عمره مشهود است، لیکن نمی‌توان به صورت قطعی در این موضوع اظهار نظر کرد.

رشیدیان افزود: سازمان حج و زیارت آمادگی کامل اعزام زائران به حج و عمره را با توجه به در نظر گرفتن احتمالات مختلف و چگونگی توافق با کشور عربستان دارد.
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
گردشگری به روایت تصویر
نگاه دوم
یادداشت
مناطق آزاد
ويديو
داغ
پربازدیدها
آخرین اخبار